MENU
klinika

Analiza

Gjermania ia ka frikën Kinës

18.08.2022 - 09:00

Forcat ajrore gjermane janë nisur për  stërvitjen e parë në rajonin Indo-Paqësor.  Ajo do të marrë pjesë në stërvitjen luftarake dyvjeçare të Australisë, Pitch Black nga e premtja, krah për krah me vendet e tjera perëndimore, si dhe partnerët rajonalë si Japonia, Singapori dhe Koreja e Jugut.

Shfaqja e solidaritetit të Berlinit do të mirëpritet nga aleatët e NATO-s, por gjithashtu do të sjellë reagim nga Kina.

Është një mundësi për Gjermaninë që të tregojë se mund të japë kontributin e saj në parandalimin e agresionit kinez në Paqësor.

Por për ta bërë këtë në mënyrë bindëse, do t’i duhet t’i rezistojë presionit nga Pekini me më shumë vendosmëri se sa në të kaluarën.

Angazhimi i Gjermanisë duket premtues. Ajo po dërgon gjashtë avionë Eurofighter Typhoon, katër avionë transporti A400M, tre avionë transporti me cisterna A330 dhe rreth 250 personel në Australi. Ky është dislokimi më i madh i Luftwaffe që nga Lufta e Dytë Botërore. Gjermania gjithashtu dëshiron të bëjë përshtypje me shpejtësinë dhe gatishmërinë.

“Ne po dërgojmë një sinjal të qartë,” thotë shefi i forcave ajrore gjermane Ingo Gerhartz.

Vetë natyra e dislokimit është krijuar për të siguruar partnerët e NATO-s se Gjermania qëndron pranë tyre dhe nuk ka frikë nga Kina. Vetë Gerhartz do të fluturojë me një nga Eurofighters kur ata të vizitojnë Japoninë – një rrugë që kalon Tajvanin dhe Detin e Kinës Jugore.

Germany′s reluctance to speak out against China | News | DW | 07.07.2020

Gerhartz i tha gazetës gjermane Bild se “ky nuk është një sinjal kundër askujt.” Në vend të kësaj, ai tha se ishte një sinjal “për partnerët tanë që mendojnë njësoj si ne në rajon. Për demokracitë.’

Me rritjen e tensioneve midis Kinës dhe Tajvanit, sinjale të tilla do të dëgjohen me zë të lartë në Pekin. NATO kohët e fundit vendosi ta etiketojë Kinën një “sfidë sistematike”.

Gjermania pritet të luajë rolin e saj si një nga peshat e rënda ekonomike të aleancës. Por deri më tani Gjermania ka bërë pak përpjekje për të frenuar dhe penguar Pekinin.

Vitin e kaluar, në një përpjekje për të siguruar aleatët e tij, Berlini dërgoi fregatën Bayern në Detin e Kinës Jugore – dislokimi i parë i marinës gjermane atje në gati dy dekada. Por ajo që mund të ishte një gjest solidariteti me aleatët evropianë, të cilët po drejtonin “operacione të pranishme” të ngjashme, përfundoi të ishte një shfaqje e pasigurisë gjermane. Pas kërcënimeve nga Kina, rruga e Bayernit u ndryshua, duke shmangur çdo mundësi për lidhjen e anijeve gjermane, britanike, franceze dhe holandeze.

Ndarja politike në Berlin për këtë çështje ishte e dukshme për Pekinin. Në vitin 2019, Rolf Mützenich, kreu i fraksionit parlamentar të Partisë Social Demokrate, tha se angazhimi gjerman në Indo-Paqësor i kujtoi atij kërkesat e Kajzer Wilhelm-it II. “Kjo bie ndesh me idetë e sigurisë-politike të SPD-së”, shtoi ai.

E njëjta SPD me të njëjtin lider parlamentar është tani në qeveri nën drejtimin e kancelarin Olaf Scholz.

Do të duhet të punojë shumë për të bindur Pekinin se ka ndryshuar mënyrat dhe mjetet këtë herë.

Por shansi për të ndryshuar strategjinë është sigurisht atje.

Xi Jinping Meets with Mayor of Hamburg Olaf Scholz

Scholz ishte zëvendëskancelar në kohën e Angela Merkel – por qeveria e re e Gjermanisë është zotuar të jetë më e ashpër ndaj Kinës, veçanërisht për abuzimet e saj të të drejtave të njeriut.

Berlini aktualisht po punon për një strategji të re të Kinës, për një qëndrim ‘më të ashpër’ ndaj regjimit autoritar.

Megjithatë, aktualisht nuk është plotësisht e qartë se si Gjermania do të arrijë të jetë e ashpër ndaj Kinës, ndërkohë që është kaq e varur ekonomikisht nga vendi.

Gjermania është e varur nga Kina edhe për metalet që i nevojiten për të ndërtuar panele diellore, makina elektrike dhe turbina me erë që synojnë ta bëjnë atë më pak të varur nga energjia e importuar.

Shkëputja nga varësia kineze nuk do të jetë e lehtë. Gjermania mund dhe duhet të jetë e vendosur për qasjen e NATO-s ndaj Kinës, por përpara se të bindë Kinën dhe aleatët e saj se nuk ka frikë nga Pekini, ajo duhet të bindë veten.

Katja Hoyer është një historiane anglo-gjermane, libri i saj i fundit është Blood and Iron: The Rise and Fall of the German Empire 1871–1918.

Burimi: The Spectator

Përktheu dhe përshtati: Konica.al