MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Kripa në kafe, a ka përfitime?

13.08.2022 - 10:26

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti:Kripa në kafe, a ka përfitime?

Mjeku:  A e dini se është bërë e njohur shtimi i kripës në kafe? Edhe pse mund të tingëllojë e çuditshme, rezulton se kafeja e kripur ka përfitimet e saj. Alton Brown, një kuzhinier dhe autor i disa librave të gatimit, shpjegoi se shtimi i një sasie kripe përmirëson shijen dhe e bën kafen më pak të hidhur.

Braun këshillon të vendosni dy lugë kafe në një filxhan të madh dhe më pas të shtoni një çerek lugë çaji kripë. Është e rëndësishme të mos e teproni. Në këtë mënyrë do të reduktoni nevojën për të konsumuar sheqer të pashëndetshëm. Kafeja është e dobishme sepse përmban magnez dhe antioksidantë.

Disa studime kanë treguar se mund të jetë e dobishme edhe në luftën kundër sëmundjes së Alzheimerit. Megjithatë, nëse i shtoni sheqer, nuk do t’i vini re përfitimet e përmendura. Mund të shtoni peshë dhe të përjetoni komplikime shtesë shëndetësore.

Kafeja e kripur mund të zëvendësojë aditivët e keq dhe t’ju mbajë të shëndetshëm.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN