MENU
klinika

Analiza

Kriza SHBA-Kinë për Tajvanin ishte e parashikueshme…

05.08.2022 - 11:30

Si e gjetën veten dy kombet më të fuqishme të botës në një krizë të ashpër që mund të shkojë në një konflikt ushtarak? Aspekti më i çuditshëm i konfliktit aktual mbi Tajvanin është se sa i parashikueshëm ishte.

Tajvani ka qenë i njohur si çështja më e ndjeshme për Shtetet e Bashkuara dhe Kinën, një çështje që është menaxhuar me kujdes për pesë dekada. Dhe vizita e fundit e Kryetares së Dhomës Nancy Pelosi (D-Kaliforni) në ishull – e cila shkaktoi konfliktin aktual – ishte diçka që ajo sinjalizoi se kishte ndërmend të bënte muaj më parë.

Nga ana amerikane, disa gabime – shumë prej tyre taktike dhe të nxitura nga politika e brendshme – kanë rezultuar në një realitet të rrezikshëm: Nuk ka asnjë marrëdhënie serioze midis dy aktorëve më të fuqishëm të shekullit të 21-të.

Në fillim të mandatit të saj, administrata Biden miratoi një politikë ndaj Kinës, të armiqësisë dhe kritikës së hapur. Në takimin e parë ballë për ballë midis zyrtarëve të lartë nga të dyja palët në mars 2021, Sekretari i Shtetit Antony Blinken vendosi të ishte sfidues dhe homologu i tij kinez u përgjigj sfidues.

Por megjithëse qasja e administratës Biden ka qenë taktikisht e gabuar dhe mund të rregullohet, gabimet e Pekinit janë shumë më serioze dhe strategjike.

Gjatë dekadës së fundit, nën Presidentin Xi Jinping, Kina ka ndryshuar politikën e saj në Tajvan, me pasoja potencialisht katastrofike.

U.S. House of Representatives Speaker Nancy Pelosi attends a meeting with Taiwan President Tsai Ing-wen at the presidential office in Taipei, Taiwan August 3, 2022. Taiwan Presidential Office/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVES.

Udhëheqësi kryesor i Kinës moderne, Deng Xiaoping, përshkroi një zgjidhje novatore për problemin e Tajvanit kur i ofroi ishullit, në vitin 1979, një zgjidhje që u bë e njohur si “Një vend, dy sisteme”. Tajvani mund të bëhet zyrtarisht pjesë e Kinës, propozoi Deng, por mund të ruajë sistemin e vet politik, ligjet administrative, madje edhe forcat e veta të armatosura.

Tajvani e refuzoi ofertën, por Deng kërkoi durim strategjik.

Më pas, ai vendosi të demonstrojë vitalitetin e kësaj politike duke e zbatuar atë në Hong Kong, pasi britanikët ia dorëzuan qytetin-shtetin Pekinit në 1997 – duke i shprehur këto premtime në një marrëveshje me Britaninë e Madhe dhe në Ligjin Themelor të Hong Kongut. kushtetuta fakto).

Për disa vite, Pekini vëzhgoi “Një vend, dy sisteme” në Hong Kong. Tregtia dhe udhëtimet midis Kinës dhe Tajvanit u rritën. Në vitin 2015, Xi u takua me presidentin e atëhershëm të Tajvanit, Ma Ying-jeou, dhe ata folën për përmirësimin e lidhjeve, diçka që është e paimagjinueshme sot.

Strategjia e Dengit ndaj Tajvanit ishte se, për sa kohë që Kina qëndronte e hapur, dinamike dhe akomoduese, koha ishte në anën e saj.

Tajvani do të kuptonte se kishte shumë përfitime dhe pak kosto për t’u bashkuar zyrtarisht me kontinentin.

Por gjatë disa viteve të fundit, politikat e Xi-t kanë qenë që ta bëjnë Kinën më të mbyllur, më pak dinamike.

Askund kjo politikë e fundit nuk ka qenë më e qartë se në Hong Kong, ku Pekini ka hequr dorë nga pothuajse çdo garanci e rëndësishme që ka dhënë në lidhje me lirinë dhe autonominë e qytet-shtetit.

ReklamimRezultatet janë të dukshme në Tajvan.

Në vitet 1990, pak tajvanezë mbrojtën pavarësinë dhe shumë besonin se ribashkimi me Kinën ishte i pashmangshëm. Sot, sipas Qendrës së Studimit të Zgjedhjeve të Universitetit Kombëtar Chengchi, mbështetja për pavarësinë është shumë më e fortë, pasi është dyfishuar pothuajse që nga viti 1997, viti i dorëzimit të Hong Kongut (megjithëse shumica ende shpresojnë për një vazhdimësi të status quo-së).

Kina pretendon se qëllimi i saj është ribashkimi paqësor me Tajvanin. 

Nëse është vërtet kështu, atëherë Pekini duhet të ndryshojë drejtimdhe t’i kthehet politikave të Dengit – të njoftojë se Hong Kongut do t’i lejohen të gjitha liritë që i janë garantuar, t’i premtojë Tajvanit të njëjtën gjë, t’i japë fund sanksioneve ekonomike ndaj Tajvanit dhe të ndalojë së kërcënuari ishullin.

Janë politikat e Xi-t që po bëjnë që populli tajvanez të refuzojë çdo perspektivë bashkëpunimi me kontinentin, e lëre më ribashkimin eventual.

Por kjo nuk do të ndodhë dhe çon në një dilemë.

Pekini pranon se me Tajvanin sot, koha nuk është në anën e tij.

Çdo vit, ishulli ka më shumë gjasa të çlirohet. Dhe kjo ka krijuar një sfidë strategjike për Pekinin, një sfidë që mund të kthehet në një katastrofë për botën.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Si është përfshirë Amerika?

Kronologjia e tensioneve mes Kinës dhe Tajvanit

"Ndërhyri seriozisht në punët e brendshme"

Kina sanksionon Pelosin pas vizitës në Tajvan