MENU
klinika

Analiza e The Guardian

Ky dimër, “thikë pas shpine për Ukrainën”!

18.08.2022 - 12:03

Synimet strategjike të Perëndimit në Ukrainë – për të zmbrapsur pushtimin e Rusisë, për të rivendosur sovranitetin kombëtar dhe për të arritur një fitore për demokracinë globale mbi “forcat e errësirës” – u përcaktuan qartë nga presidenti amerikan Joe Biden në Varshavë në mars dhe më pas u miratuan nga Britania e Madhe dhe udhëheqësit evropianë.

Ajo që ka qenë gjithmonë më pak e qartë është nëse ata realisht presin t’i arrijnë këto synime, duke pasur parasysh refuzimin e NATO-s për t’u përfshirë drejtpërdrejt.

Tani lind një pyetje e pakëndshme, madje shqetësuese: a duhet të përgatiten ukrainasit për një thikë pas shpine këtë dimër?

Gati gjashtë muaj pas luftës, hendeku në rritje midis retorikës dhe realitetit bëhet fatal. Zemërimi i publikut për pushtimin po i jep vendit shqetësim, madje thuajse panik, për efektet e tij alarmante në çmimet e energjisë dhe ushqimeve dhe koston e jetesës.

Kjo nga ana tjetër po ushqen dyshimet për qëndrimin e fuqisë perëndimore. Sa kohë ka mbetur derisa uniteti tashmë i lëkundur i Evropës të shkërmoqet , nëse dhe kur rubineti i gazit i Rusisë mbyllet përfundimisht?

Biden e përcaktoi luftën si pjesë e një lufte universale midis së mirës dhe së keqes.

“Ne jemi me ju,” u tha ai ukrainasve. “Sanksionet e shpejta dhe ndëshkuese janë të vetmet gjëra që do ta bëjnë Rusinë të ndryshojë kurs.”

Por, pavarësisht sanksioneve të paprecedenta, Rusia nuk ka ndryshuar drejtim.

Boris Johnson tha “Ne nuk mund të lejojmë që Kremlini të kafshojë copa të një vendi të pavarur dhe të shkaktojë vuajtje të jashtëzakonshme njerëzore,”. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që ka ndodhur që atëherë.

Liz Truss, sekretarja e Jashtme e Britanisë dhe kryeministrja e mundshme e ardhshme  i kërkoi Rusisë të lirojë Krimenë dhe të tërhiqet. Truss u zotua: “Ne do të vazhdojmë të ecim më shpejt për ta larguar Rusinë nga e gjithë Ukraina”.

Kush jemi “ne”? Ju dhe ushtria e kujt?

Kjo, natyrisht, është çështja. SHBA premtoi 1 miliardë dollarë ndihmë ushtarake javën e kaluar , duke e çuar totalin e saj në 9.8 miliardë dollarë. Shifra ekuivalente në Mbretërinë e Bashkuar tejkalon 2.3 miliardë paund. Vendet e BE-së gjithashtu kanë rritur ndjeshëm furnizimet me armë. Pa këtë ndihmë, Ukraina do të ishte përballur me humbje.

Por vendosmëria e kujdesshme e Biden-it për të shmangur me çdo kusht konfrontimin kokë më kokë do të thotë se megjithëse Rusia mund të mos fitojë përfundimisht, nuk ka gjasa të humbasë përfundimisht.

Mund të kishte qenë shumë ndryshe, nëse politikanët perëndimorë do të kishin gjetur guximin për të marrë në mënyrë aktive anën e Ukrainës në shkurt-mars.

Mundësi të tjera të hershme u shpërdoruan, duke përfshirë idenë e qyteteve të mbrojtura nga NATO dhe strehë të sigurta për civilët brenda Ukrainës .

Veprimet e menjëhershme të marinave perëndimore mund të kishin penguar bllokadën e pamatur, ende të dëmshme globalisht të ushqimit të Rusisë në Detin e Zi . Shumë jetë të pafajshme mund të ishin shpëuar.

Tani mund të jetë tepër vonë, megjithëse fajin nuk e ka vetëm Biden. Johnson ishte i kënaqur që po fshihej pas refuzimit të Uashingtonit për të luftuar. Kështu ishin edhe Emmanuel Macron i Francës dhe Olaf Scholz i Gjermanisë.

Një unanim i tillë përforcon dyshimet se në zemrat e tyre ata nuk besojnë realisht se qëllimi i perëndimit për të mposhtur Rusinë është i arritshëm .

Në mungesë të mundshme të një rruge drejt fitores së drejtpërdrejtë ushtarake, zgjedhjet e disponueshme të Kievit janë të gjitha pak a shumë të vështira. Pavarësisht ofensivës së saj të pritshme jugore, mbrojtjes së saj të ashpër të Donetskut dhe shpërthimeve të javës së kaluar në Krime , Ukraina përballet me një luftë brutale, shumëvjeçare të shkatërrimit – ashtu si edhe perëndimi.

Rrjedhimisht, presioni paralel do të rritet për një armëpushim ose një lloj marrëveshjeje pa dyshim të përkohshme paqeje , për të lehtësuar pasojat ekonomike të Evropës.

Partitë populiste të krahut të djathtë në Itali dhe gjetkë janë gati të përfitojnë. Britania pa udhëheqës është e fokusuar në frontin e brendshëm.

Më shqetësuesi, për ironi, është skenari i fundit i luftës i mbetur – i ashtuquajturi “sukses katastrofik” për forcat e Ukrainës që, duke ngatërruar të gjitha parashikimet, parashikon humbjen kërcënuese të regjimit për Rusinë.

Kjo mundësi i tmerron plotësisht politikanët perëndimorë. Në një skenar të tillë, të përshkruar nga gjenerali Sir Richard Barrons, një Putin i dëshpëruar përdor armët taktike bërthamore me rendiment të ulët për të shmangur kolapsin .

“Kjo nuk është e paimagjinueshme – është vetëm e papëlqyeshme,” paralajmëroi Barrons, një ish-komandant britanik.

Si të përgjigjemi? A mundet që një mizori e tillë që thyen tabu të rezultojë në bashkimin e Ukrainës me NATO-n dhe një luftë të plotë me Rusinë ?

Në disa aspekte, perëndimi, përmes ndrojtjes dhe gjysmëmasave të tij, do të kishte sjellë një kataklizëm të tillë mbi vetveten. Barrons nuk ka përgjigje gati. Askush nuk bën.

“Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet,” tha Biden.

Dhe ka të drejtë. Putini është një kriminel lufte, një rikthim monstruoz nga një epokë e shkuar.

Siç u argumentua më parë këtu, ai nuk është i përshtatshëm për të sunduar .

Me largimin e tij, kriza që ai projektoi i vetëm nuk do të zhdukej – por do të zgjidhej më lehtë.

Në fakt, kjo mund të jetë shpresa e vetme e ukrainasve (dhe e rusëve) për një fund të lumtur.

Largojeni Putinin. Mbylleni. Ky është një synim strategjik që të gjithë mund dhe duhet ta ndjekin.

Burimi: The Guardian

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Zyrtari i lartë britanik jep alarmin

“Armët e avancuara do të na sjellin katastrofën”