MENU
klinika

Nga The Guardian

Marrëdhëniet Kinë-Tajvan: çfarë fshihet pas tensioneve?

16.08.2022 - 09:30

Bashkimi është një qëllim kryesor i liderit kinez Xi Jinping dhe analistët thonë se kërcënimi se Pekini do të pushtojë Tajvanin është më i lartë se kurrë.

Qeveria kineze e pretendon Tajvanin si një provincë të Kinës dhe nuk e ka përjashtuar mundësinë e marrjes së tij me forcë.

Në fund të luftës civile kineze në 1949, qeveria humbëse e Kuomintang u largua në ishullin e Tajvanit, duke krijuar qeverinë e Republikës së Kinës (ROC) në mërgim.

kontinent, Partia Komuniste Kineze (PKK) themeloi Republikën Popullore të Kinës. Nga vitet 1970 e tutje, shumë kombe filluan të ndërrojnë lidhjet e tyre formale nga ROC në Pekin, dhe sot më pak se 15 qeveri botërore e njohin ROC (Tajvan) si një vend.

CCP kurrë nuk ka sunduar mbi Tajvanin dhe që nga fundi i luftës civile Tajvani ka gëzuar de fakto pavarësinë.

Që nga periudha dekada e gjatë e ligjit ushtarak përfundoi në vitet 1980, Tajvani është rritur gjithashtu për t’u bërë një demokraci e gjallë me zgjedhje dhe media të lira.

Por bashkimi është një objektiv kyç i liderit kinez, Xi Jinping. Presidenti i ishullit, Tsai Ing-wen, ka thënë se Tajvani është tashmë një vend sovran pa nevojë për të shpallur pavarësinë, por Pekini e konsideron qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Tajvanit si separatiste.

Nën sundimin e Xi, agresioni ndaj Tajvanit është rritur dhe analistët besojnë se kërcënimi i pushtimit është në nivelin më të lartë në dekada.

Vitet e fundit Ushtria Çlirimtare Popullore ka dërguar qindra avionë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit, si pjesë e aktiviteteve të “zonës gri” , të cilat nuk e kalojnë pragun e luftës.

Tajvani po punon për të modernizuar ushtrinë e tij dhe po blen një numër të madh asetesh dhe armësh ushtarake nga SHBA me shpresën se mund të pengojë Xi-në dhe PKK-në të bëjnë një lëvizje.

Burimi: The Guardian

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN