MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

Mesa duket Kina nuk është ende gati të pushtojë Tajvanin…

13.08.2022 - 08:30

Reagimi i tepërt dhe hakmarrja e Kinës ndaj Tajvanit pas vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi (D-Kaliforni) tregojnë se udhëheqja në Pekin tani po fokusohet në marrjen e ishullit me forcë, jo përmes ribashkimit paqësor, siç ka pretenduar prej kohësh.

Strategjia e presidentit kinez Xi Jinping ka kaluar nga fitimi i zemrave dhe mendjeve tajvaneze në nxitjen e frikës dhe urrejtjes.

Edhe pse Kina duket se po mbyll përfundimisht stërvitjet e saj ushtarake rreth Tajvanit, një javë pasi Pelosi vizitoi ishullin demokratik, përgjigjet drastike të Kinës dhe ndëshkimet e vazhdueshme shënojnë fillimin e një epoke të re të rrezikut të shtuar.

Kina anuloi tre dialogë ushtarakë-ushtarakë dhe pezulloi disa programe bashkëpunimi dypalësh mbi tema që variojnë nga ndryshimet klimatike deri te antinarkotikët.

Por pjesa më e madhe e veprimeve të Kinës kishin për qëllim qeverinë, ekonominë dhe popullin tajvanez.

U.S. House of Representatives Speaker Nancy Pelosi attends a meeting with Taiwan President Tsai Ing-wen at the presidential office in Taipei, Taiwan August 3, 2022. Taiwan Presidential Office/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVES.

Kina hodhi për herë të parë raketa mbi qytetet Tajvaneze. Stërvitjet ushtarake të paprecedenta të Kinës në të gjithë ishullin mund të jenë një paraprirje për një bllokadë ose një pushtim. Ekonomikisht, Kina po kufizon importet e 100 produkteve tajvaneze. Më 3 gusht, autoritetet kineze arrestuan një biznesmen tajvanez me akuzën se ishte “avokat i pavarësisë së Tajvanit”, një kërcënim i qartë për të gjitha kompanitë tajvaneze që bëjnë biznes në Kinë.

Diplomatikisht, Pekini ka sanksionuar disa anëtarë të kabinetit tajvanez dhe po kërcënon “përgjegjësi penale” për udhëheqësit e zgjedhur në mënyrë demokratike të Tajvanit.

Ambasadori kinez në Francë tha se Kina do ta nënshtrojë popullin tajvanez në “riedukim” pas ribashkimit, duke evokuar qendrat e riedukimit të përdorura në gjenocidin e vazhdueshëm të myslimanëve ujgurë në provincën Xinjiang të Kinës.

“Diplomacia e tokës së djegur të Pekinit sugjeron se ai po i lë vetes gjithnjë e më pak alternativa ndaj luftës,” më tha ish-zëvendës këshilltari i sigurisë kombëtare Matthew Pottinger, i cili tani drejton programin e Kinës në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive. “Xi Jinping ka mbyllur çdo rrugë të besueshme drejt diplomacisë. Ata po presin dhe djegin shtigjet drejt një zgjidhjeje paqësore.”

Në një konferencë shtypi të mërkurën, Pelosi tha se Kina po përdor vizitën e delegacionit si një pretekst për të vazhduar agresionin e saj në rritje të vazhdueshme.

“Ajo që pamë me Kinën është se ata po përpiqeshin të krijonin një lloj normaliteti të ri. Dhe ne thjesht nuk mund ta lejojmë këtë të ndodhë, “tha Pelosi.

Zyrtarët kinezë vazhdojnë të këmbëngulin se Pekini është i përkushtuar për “ribashkim paqësor” dhe ata fajësojnë Tajvanin. Pekini pohon se veprimet e Kinës janë përgjigje ndaj provokimeve të SHBA-së dhe Tajvanit.

Ky rrëfim shpesh përdoret nga disa figura elitare në Shtetet e Bashkuara, të cilët gjithashtu fajësojnë Amerikën për tensionet.

Ribashkimi pa luftë ka qenë preferenca e Partisë Komuniste Kineze për dekada të tëra. Por praktikisht, niveli i dhimbjes dhe vuajtjes që Pekini po u imponon udhëheqësve të Tajvanit dhe populli i tij ka të ngjarë të shkatërrojë edhe atë pka vullnet që ka mbetur atje për një qasje të tillë.

Disa ekspertë paralajmërojnë se qeveria kineze mund të ndihet e detyruar të përdorë forcën në Tajvan, sepse ata perceptojnë se Shtetet e Bashkuara dhe Tajvani po shkojnë drejt pavarësisë, edhe nëse udhëheqësit në Uashington dhe Taipei nuk e shohin kështu.

Pekini nuk dëshiron një konfrontim ushtarak tani, pjesërisht sepse nuk është ende i përgatitur.

A US-China War Over Taiwan Isn't Happening Anytime Soon - Bloomberg

Megjithëse Pekini duket se po përshpejton përgatitjet e tij për një sulm ndaj Tajvanit, nënsekretari i Mbrojtjes Colin Kahl dëshmoi këtë javë se Pentagoni nuk beson se Kina do të pushtojë Tajvanin brenda dy viteve të ardhshme.

Udhëheqës të tjerë të lartë ushtarakë amerikanë kanë spekuluar se përgatitjet e Kinës për një sulm nuk do të përfundojnë deri në vitin 2026 ose 2027.

Administrata Biden sigurisht që do të vazhdojë të përpiqet të ndërtojë kanale me Pekinin për të zbutur rrezikun e konfliktit dhe për të inkurajuar bashkëpunimin, siç duhet.

Por nëse udhëheqësit e Kinës mendojnë se përfundimi i bashkëpunimit për ndryshimet klimatike është një ndëshkim për Shtetet e Bashkuara, kjo do të thotë se ata kurrë nuk e pranuan idenë se ishte një interes i përbashkët në radhë të parë.

Komentuesit që fajësojnë Shtetet e Bashkuara për tensionet në rritje në Tajvan gabimisht supozojnë se nëse Uashingtoni tërhiqej, Kina do të pushonte agresionin e saj.

Veprimet e Xi në Xinjiang, Tibet, Hong Kong dhe në mbarë botën tregojnë se agresioni i Kinës është i kufizuar vetëm nga aftësitë e saj.

Reagimi i tepruar i Kinës në Tajvan dhe përpjekjet e saj për të krijuar një status quo të re, më të rrezikshme duhet të jetë një thirrje zgjimi për botën. Koha po mbaron për të rritur mbështetjen për Tajvanin në mënyrë që Kina të arrijë në përfundimin se një pushtim nuk do të ketë sukses.

Kjo është mënyra më e mirë dhe ndoshta e fundit e mbetur për të shmangur konfliktin e drejtpërdrejtë.

Josh Rogin është një kolumnist për Global Opinions të The Washington Post. Ai shkruan për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare. Rogin është gjithashtu një analist politik për CNN. Ai është autor i librit Kaosi nën Parajsë: Trump, Xi dhe Beteja për shekullin e 21-të. 

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al