MENU
klinika

Analiza

Pse Giorgia Meloni e ka rrugën të hapur, për kryeministre e Italisë?

31.08.2022 - 15:07

Aleanca politike mes dy prej politikanëve më të shquar të Italisë u vulos me buzëqeshje, shtrëngime duarsh dhe një puthje për kamerën. Ajo zgjati më pak se një javë.

Enrico Letta, i Partisë Demokratike (PD) të qendrës së majtë të Italisë dhe reformisti Carlo Calenda i partisë pro-evropiane të Veprimit ishin zotuar publikisht të luftojnë së bashku zgjedhjet e parakohshme të ardhshme të Italisë. Pakti u vlerësua se i jep qendrës së majtë një shans për të luftuar kundër një koalicioni të krahut të djathtë të udhëhequr nga Vëllezërit e Italisë së Giorgia Melonit duke fituar mbështetjen e votuesve ndaj së djathtës ekstreme.

Por pesë ditë pasi u zbulua këtë muaj, aleanca u prish. Në TV, Calenda tha se kishte ndryshuar mendje, duke fajësuar Lettën dhe PD-në për udheheqje ndaj dy partive të vogla të majta.

Meloni u tall në Twitter: “Calenda nuk martohet më me Lettën. Ndoshta ai ikën me [ish-kryeministrin centrist Matteo] Renzi. Letta në altar mendon për dashurinë e tij të vjetër [udhëheqësin e Pesë Yjeve, GiuseppeConte.

Lidhja jetëshkurtër e PD-së me Calendën pasqyron krizën e qendrës së majtë të Italisë teksa po shkon drejt zgjedhjeve të 25 shtatorit.

An election poster featuring an image of Giorgia Meloni, leader of the Brothers of Italy party, reading “Ready To Revive Italy”, in a residential suburb of Rome, Italy, on Wednesday, August 10 2022

Partitë e qendrës së majtë u tronditën nga rënia e papritur e muajit të kaluar të qeverisë së kryeministrit Mario Draghi, nga e cila PD ishte ndër mbështetësit më entuziastë dhe më të përkushtuar. Letta ka thënë se qeveria e Draghit kishte bërë përparim të rëndësishëm në trajtimin e disa prej sfidave të vendit.

Në fushatën aktuale, PD është zotuar të vazhdojë me politikat reformiste – ose atë që ajo e përshkruan si “axhenda e Draghi-t” – që janë admiruar nga aleatët evropianë të Italisë dhe tregjet financiare globale.

Por ndërsa sondazhet sugjerojnë se PD është pothuajse po aq popullore sa Vëllezërit e Italisë, ajo nuk ka arritur të krijojë një koalicion të gjerë elektoral për të konkurruar efektivisht kundër bllokut të krahut të djathtë të Melonit, Ligës së Matteo Salvinit dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit.

“Është një rrëmujë,” tha Roberto D’Alimonte, një profesor i shkencave politike në Universitetin Luiss të Romës. “Me gjithë këto ndarje dhe ndarje, e majta nuk aspak është konkurruese.”

Ky avantazh në vendet e para pritet të ndihmojë në sigurimin e së drejtës – të cilën sondazhet sugjerojnë se favorizohet nga rreth 45 përqind e votuesve – një shumicë e qartë në parlamentin e ri, kur i shtohet vendeve të ndara sipas përqindjes së votën.

“PD-ja nuk mund të vendoste për aleancën mes të majtës ekstreme apo qendrës”, tha D’Alimonte. “Letta mendoi se mund të bashkohej me Calendën dhe të majtën ekstreme”. . . Ai i ngatërroi gjërat.”

Që atëherë, centristët dhe të majtët kanë shpenzuar pothuajse po aq kohë duke sulmuar publikisht njëri-tjetrin sa rivalët e tyre ideologjikë të djathtë.

Calenda, siç parashikohet nga Meloni, është lidhur me partinë e vogël të Renzit, Italia Viva, për të krijuar një aleancë të vogël centriste që sondazhet sugjerojnë se mund të mbledhë rreth 5 për qind të votave totale.

Analistët thanë se edhe nëse PD do të kishte arritur të ndërtonte aleanca kuptimplote, nuk kishte gjasa të kishte parandaluar një fitore konservatore duke pasur parasysh popullaritetin në rritje të Melonit.

Daniele Albertazzi, një analist politik në Universitetin e Surrey në Mbretërinë e Bashkuar, tha se refuzimi i Letës për të rishqyrtuar qëndrimin e saj për bashkëpunimin me Five Star, isugjeroi se PD ishte pajtuar me pashmangshmërin e një fitoreje të djathtë.

“PD-ja ka vendosur që është ok të humbasin këtë herë – dhe ata duan të dalin si një humbës i mirë”, tha Albertazzi. “Pala tjetër do të bëjë gjithçka që duhet të bëjë për të fituar. Të dhënat janë shumë të qarta: nëse nuk ndodh ndonjë mrekulli, nuk ka asnjë mënyrë që ata të fitojnë.”

Burimi: Financial Times

Përktheu dhe përshtati: Konica.al