MENU
klinika

Editoriali i The Guardian

Pse vizita e Pelosit në Tajvan ishte e pamatur!

07.08.2022 - 09:27

Do të ishte interesante të dinim se çfarë mendon Nancy Pelosi se ka arritur duke vizituar Tajvanin javën e kaluar.

Ajo mund të thotë se mikpritësit e saj u nxitën nga kjo shfaqje shumë e dukshme e mbështetjes nga një politikan i rangut të lartë amerikan – dhe kjo është e vërtetë, deri në një pikë.

Ajo gjithashtu mund të pretendojë se e bëri për demokracinë tajvaneze dhe globale, për luftën kundër autoritarizmit shtypës nga sundimtarët e pazgjedhur të Partisë Komuniste të Kinës.

Megjithatë, e kënaqur që mori mbështetjen personale të kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, ka arsye të mira për t’u shqetësuar.

Ka shumë mënyra për të mbrojtur demokracinë. Të provokosh pa qëllim një kundërshtar shumë më të fortë për pak ose aspak përfitim nuk është domosdoshmërisht më i miri.

Chinese and Taiwanese national flags are displayed alongside military airplanes in this illustration taken April 9, 2021. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Gjatë udhëtimit, Pelosi injoroi dëshirat e Presidentit Joe Biden dhe këshillat e Pentagonit. Veprimet e saj gjithashtu duket se kanë alarmuar dhe vënë në siklet Korenë e Jugut dhe Japoninë (dhe kanë nxitur në mënyrë të parashikueshme Korenë e Veriut).

Pelosi ka një rol të rëndësishëm në shtëpi.Por ajo nuk drejton politikën e jashtme të SHBA.

Ajo pranon se nuk po kërkonte të ndryshonte status quo-në. Pra, përsëri, çfarë mendon ajo se ka arritur?

Nga ana e saj, Kina humbi një objektiv të hapur diplomatik. Ajo mund ta kishte konsideruar vizitën si destabilizuese dhe të padobishme për marrëdhëniet.

Por si zakonisht nën drejtimin e presidentit Xi Jinping, ajo zgjodhi dhunën. Ngacmimi i paprecedentë ushtarak i Tajvanit në ditët e fundit është i rrezikshëm.

Kjo gjithashtu e bën Kinën të duket budallaqe.

Xi duhet të shpjegojë se çfarë mendon se arrin një sjellje e tillë. Por pozicioni i tij mund të jetë më i dobët nga sa duket. Ai ka keqmenaxhuar ekonominë, e cila ka borxhe. Papunësia është e lartë. Masat  Covid kanë qenë jashtëzakonisht të dëmshme. Do të ishte e jashtëzakonshme nëse Xi nuk do të siguronte një mandat të tretë në kongresin e partisë këtë vjeshtë.

Gjithsesi, Kina gjithnjë e më shumë duket se ka nevojë për një ndryshim urgjent drejtimi.

Sondazhet tregojnë se shumica e banorëve të ishullit identifikohen si tajvanezë dhe refuzojnë sundimin në kontinent. Megjithatë, vitet e fundit, Xi ka planifikuar të izolojë Taipein dhe ka rritur presionin ushtarak.

Shkatërrimi i tij i demokracisë së Hong Kongut dhe ekspansionizmi agresiv i Detit të Kinës Jugore i dhanë fund bisedimeve.

Biden, ndërkohë, ka krijuar pasiguri rreth synimeve të SHBA.

U.S. House of Representatives Speaker Nancy Pelosi attends a meeting with Taiwan President Tsai Ing-wen at the presidential office in Taipei, Taiwan August 3, 2022. Taiwan Presidential Office/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVES.

Ajo kurrë nuk e ka garantuar sigurinë e Tajvanit, por deklaratat e përsëritura të gabuara presidenciale kanë dhënë përshtypjen e kundërt, duke ngritur pikëpyetje nëse SHBA i përmbahet ende “politikës së saj një Kinë”.

Zërat me ndikim në Uashington që e shohin Kinën si një kërcënim dhe një rival thonë se koha për “paqartësi strategjike” në Tajvan ka mbaruar, pasi konflikti SHBA-Kinë është ndoshta i pashmangshëm.

Ky parashikim është tepër pesimist. Por Pelosi duhet ta kishte kuptuar se një Xi i pasigurt nuk mund të përballonte të injoronte atë që opinioni nacionalist e konsideronte një fyerje.

Sanksionet e vendosura nga Pekini mund të dëmtojnë përgjithmonë lidhjet me SHBA. Humori ndryshoi dukshëm javën e kaluar. Konflikti ushtarak u afrua.

Tajvani ka treguar përmbajtje të ndjeshme, ndërsa Kina nuk ka kryer sulme të drejtpërdrejta.

Derisa tensionet të ulen, deputetët britanikë dhe kushdo që tundohet të mbështesë Pelosin, duhet të mendohet përsëri.

Burimi: The Guardian

Përktheu dhe përshtati: Konica.al