MENU
klinika

Analiza

Pushtimi i Ukrainës ishte gabim, por Putini nuk do ta pranojë kurrë!

16.08.2022 - 12:32

Presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të pendohet për pushtimin e Ukrainës, por kurrë nuk do ta pranojë këtë, tha ish-lideri i NATO-s, James Stavridis.

Stavridis, i cili ishte Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë nga viti 2009 deri në 2013, foli për pushtimin në një emision radioje të shtunën.

Stavridis ishte i ftuar në “The Cats Roundtable” në WABC New York, një show i organizuar nga miliarderi i dyqaneve ushqimore John Catsimatidis, i cili gjithashtu zotëron WABC.

I pyetur nëse Putini e dinte se pushtimi i Ukrainës ishte një gabim, Stavridis tha: “Unë mendoj se në orët e errëta dhe të qeta në orën dy të mëngjesit, kur zgjohet, ai e kupton se ka bërë një gabim. Publikisht, ai kurrë nuk do ta bëjë pranoje këtë. Kurrë.”

Stavridis tha se Putin do të ruante “fiksionin” se neo-nazistët drejtojnë Ukrainën dhe se ai u detyrua në konflikt nga NATO, në vend që të zgjedhë të pushtojë.

Por, tha ai, Putini e di se ai është përgjegjës për pushtimin, sanksionet.

“Mendoj se ai e di thellë-thellë, nuk do ta pranojë kurrë publikisht”, tha ai.

Putin po “digjet nga aftësia” në ushtrinë ruse, sipas Stavridi.

“Unë do të thoja, gjashtë muaj nga tani, ai do të jetë në gjendje shumë të rëndë,” tha Stavridis, në të cilën pikë ai spekuloi se negociatat mund të fillonin.

Sipas Pentagonit, Rusia ka pësuar deri në 80,000 viktima. Në intervistë, Stavridis e tha këtë numër më shumë se 70,000 të vrarë dhe të plagosur.

Komentet e tij erdhën pasi raportet kanë nxjerrë në pah taktika në dukje të dëshpëruar nga Rusia për të rimbushur radhët e saj, duke përfshirë ofrimin e lirisë për të burgosurit që regjistrohen, si dhe shpërblime të konsiderueshme në para për të tjerët që bashkohen.

Sanksionet e vendosura kundër Rusisë nga vendet perëndimore gjithashtu e kanë bërë dëmin e tyre, duke e kthyer ekonominë e saj në nivelet e vitit 2018, raportoi më parë Insajderi.

Burimi: Business Insider

Përktheu dhe përshtati: Konica.al