MENU
klinika

Analiza

Putin krijon “kaos”, me një qëllim të qartë…

10.08.2022 - 09:30

Fauda” është emri i serialit mbresëlënës televiziv izraelit që do të nisë sezonin e tij të katërt në Netflix.

Fauda do të thotë “kaos” në arabisht dhe është fjala që forcat speciale izraelite përdorin kur humbasin kontrollin e një operacioni. Presidenti rus Vladimir Putin tani po krijon kaos për të rrëmbyer fitoreM.

Fauda e Putinit menaxhohet.

Ai është i përqendruar në Ukrainë, por kërcënon Perëndimin. Kjo të kujton një letër të shkruar nga shefi i shtabit të Putinit, Valery Gerasimov, i cili tha në 2013 se kaosi do të ishte strategjia e re.

Mendoni Ukrainën. Ka faudë në lindje, pasi forcat ruse vrasin civilë dhe përdhunojnë gra, burra dhe fëmijë.

Një qendër paraburgimi ku mbahen të burgosurit ukrainas është shkatërruar, me dhjetëra të vdekur dhe të plagosur. Ndërsa flasim, forcat ruse po përdorin termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya si mburojë për të sulmuar ukrainasit pa qenë në gjendje të kundërpërgjigjen ukrainasit. Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike e ka përshkruar situatën si “plotësisht jashtë kontrollit”. E gjithë kjo është fauda.

Në Ukrainën perëndimore, terrorizmi raketor bën kërdi.

Kohët e fundit, të paktën 23 civilë u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën pas një sulmi me raketa ruse në qendër të Vinnytsia, një qytet provincial 175 milje në jugperëndim të Kievit. Pak minuta para sulmit, një nënë po ecte nëpër park të bijën e saj të vogël me sindromën Down për të takuar një logoped.

Doktrina Gerasimov përshkruan një gjendje të përhershme trazirash.

Çdo dy javë, Rusia lëshon raketa në drejtim të Lviv, afër kufirit polak. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu kohët e fundit urdhëroi forcat e tij të intensifikojnë sulmet në të gjithë Ukrainën. Në Vinnytsia, vdekja e Lizës katërvjeçare në atë park ishte një kujtesë e fortë se askush në Ukrainë nuk është i sigurt.

Ka fauda edhe përtej Ukrainës.

Shumë prej nesh e kanë parë sabotimin, dezinformimin, spiunazhin dhe atentatin e Kremlinit në kapanone. Vladimir Putin i ka përdorur të gjitha këto gjëra për të krijuar faudën e tij ruse.

Në Bullgarinë anëtare të NATO-s, një depo municioni shpërtheu javën e kaluar.

Pronari i depos, Emilian Gebrev, ka dërguar municione në Ukrainë. Agjentët rusë kanë hedhur në erë depot në pronësi të Gebrev dhe të tjerëve në Bullgari dhe në Republikën Çeke. Këta dy aleatë janë prodhuesit kryesorë të municioneve në rajon. Në prill 2021, Bullgaria dëboi një diplomat rus të lidhur me një sërë shpërthime deposh.

Në rastin çek, zyrtarët në Pragë besojnë se oficerë nga inteligjenca ushtarake ruse (GRU) janë përfshirë në sabotim. Sipas një hetimi të përbashkët nga Bellingcat, Der Spiegel, Respekt dhe The Insider, gjashtë oficerë të GRU morën pjesë në një operacion për të hedhur në erë dy depo municionesh në tetor dhe dhjetor 2014. Dy nga agjentët e GRU ishin me sa duket përgjegjës për helmimin e agjentit të dyfishtë Sergei Skripal dhe vajzës së tij në Britani në vitin 2018.

Në Itali, Anatoly Chubais u shtrua papritur në spital në fund të korrikut për një sëmundje të rrallë neurologjike. Chubais ishte zyrtari i lartë që dha dorëheqjen dhe u largua nga Moska në mars – me sa duket në shenjë proteste – pas pushtimit të Ukrainës.

Specialistët e “kostumeve të mbrojtjes kimike” inspektuan dhomën e tij.

Në vitin 2004, Viktor Jushçenko kandidoi në Kiev kundër të preferuarit të Kremlinit, Viktor Janukoviç dhe u helmua (por përsëri u bë president i Ukrainës më vonë); në vitin 2006, ish-agjenti i KGB-së Alexander Litvinenko vdiq pasi u helmua në një spital në Londër. Vetë biznesmeni bullgar Gebrev ishte viktimë e helmimit në vitin 2015.

Që nga 24 shkurti, Evropa ka dëbuar afërsisht 200 oficerë të inteligjencës ruse. Sipas M16, kjo lë po aq shumë që ende operojnë në të gjithë Evropën

. Në Berlin, vlerësimet e agjentëve rusë të ndikimit shkojnë në më shumë se 100. Shtetet e Bashkuara nuk janë të përjashtuara.

Aleksandr Ionov akuzohet për drejtimin e operacioneve në të paktën tre shtete. Agjentja ruse Maria Butina po ndërmerrte një punë të ngjashme. Pas 15 muajsh në burgjet e SHBA-së, ajo u kthye në Rusi në tetor 2019 për të marrë një vend në Dumën ruse.

Çfarë dëshiron Putini me kaosin e tij? Lodhje dhe konfuzion, çarje dhe ndarje.

Me një fjalë, ato gjëra që e ndihmojnë atë të arrijë fitoren në Ukrainë, edhe kur opsionet e tij në fushën e betejës duket se po pakësohen.

Iulia Sabina-Joja jep mësim në Universitetin Georgetown dhe Universitetin George Washington, drejton programin e Detit të Zi të Institutit të Lindjes së Mesme në Uashington, DC, dhe realizon podcastin e AEI “Eastern Front”.

Burimi: The Hill

Përktheu dhe përshtati: Konica.al