MENU
klinika

Ndikimi

Si mundet tensioni i lartë i gjakut të dëmtojë veshkat?

15.08.2022 - 14:20

Pothuajse 1 në 2 të rritur kanë presion të lartë të gjakut dhe më shumë se 1 në 7 njerëz kanë sëmundje kronike të veshkave. E vërteta është se ka shumë mbivendosje midis këtyre dy grupeve.

Lidhja midis hipertensionit dhe sëmundjes kronike të veshkave është e dokumentuar mirë.

Nëse nuk vuani nga hipertensioni ose sëmundje kronike të veshkave, ndoshta nuk keni menduar kurrë se si presioni i gjakut ndikon në veshka. Megjithatë, është e dokumentuar mirë se ka një lidhje.

Përgjigja qëndron në enët e gjakut, të cilat luajnë një rol kyç në të dyja kushtet. Hipertensioni mund të shkaktojë ngurtësimin ose ngushtimin e enëve të gjakut rreth veshkave. Këto enë gjaku nuk mund të dërgojnë gjak të mjaftueshëm në veshka, duke shkaktuar dëme.

Çfarë është hipertensioni?

Hipertensioni ose presioni i lartë i gjakut ndodh kur forca e gjakut që shtyn nëpër enët e gjakut është vazhdimisht shumë e lartë.

Enët e ngushta të gjakut (zakonisht të shkaktuara nga grumbullimi i depozitave yndyrore në muret e arterieve) krijojnë më shumë rezistencë ndaj gjakut dhe rrisin presionin e gjakut.

Hipertensioni shfaqet ngadalë gjatë disa viteve. Mund të shkaktojë dëmtime në organe si zemra, mushkëritë, sytë, truri dhe veshkat.

Shumica e njerëzve me presion të lartë të gjakut nuk kanë simptoma. Por në disa raste të rralla presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë dhimbje koke dhe marramendje. Për shkak se mund të mos vini re asnjë simptomë, është e rëndësishme që të bëni kontrolle të rregullta të presionit të gjakut nga mjeku.

Si ndikon hipertensioni në veshka?

Presioni i lartë i gjakut mund të jetë pasojë e sëmundjes së veshkave, por mund të jetë edhe shkak i sëmundjes së veshkave. Në fakt, presioni i lartë i gjakut është shkaku i dytë kryesor i dështimit të veshkave pas diabetit.

Kjo për shkak se hipertensioni mund të shkaktojë ngushtimin e enëve të gjakut. Përfundimisht, kjo mund të dobësojë dhe dëmtojë enët në të gjithë trupin dhe të shkaktojë lëndime në organe.

Nëse enët e gjakut në veshka dëmtohen, veshkat mund të mos jenë në gjendje të funksionojnë plotësisht. Kjo do të thotë se ato mund të mos heqin të gjitha lëngjet dhe mbeturinat shtesë nga trupi. Lëngjet shtesë në gjak mund të rrisin edhe më shumë presionin e gjakut. Kjo përfundimisht mund të çojë në dështim të veshkave.

Ashtu si hipertensioni, sëmundja e hershme e veshkave mund të mos ketë simptoma. Ndërsa përparon, mund të vëreni:

edemë ose ënjtje

ngërçe muskulore

mungesë oreksi

paaftësia për t’u fokusuar

Si e trajtoni hipertensionin?

Opsionet e trajtimit për hipertensionin mund të përfshijnë ndryshime në stilin e jetës dhe medikamente.

Disa ndryshime në stilin e jetës që mund të sugjerojë mjeku përfshijnë:

  • ngrënia e një diete të shëndetshme për zemrën (një dietë e pasur me fruta, perime dhe drithëra)
  • rritjen e aktivitetit fizik
  • duke arritur një peshë të moderuar
  • ndërprerja e duhanit, nëse pini duhan
  • reduktimin e konsumit të alkoolit
  • duke filluar një dietë me pak kripë

Opsionet e mjekimit për hipertensionin mund të përfshijnë:

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mund të gjenden në treg dhe shumë lirë

10 ushqimet që luftojnë presionin e lartë të gjakut