MENU
klinika

Fillimisht vrau fëmijët më pas nënën

Si ndodhi masakra me 10 viktima që tronditi Malin e Zi?

13.08.2022 - 11:14

Mali i Zi është tronditur ditën e djeshme pas një masakre me 10 të vrarë dhe 4 të plagosur.

Vuk Boriloviq, 34 vjeç nga Cetinja  ka vrarë dhjetë bashkëqytetarë dhe ka plagosur gjashtë në qendër të Prijestonicës.

Gjatë dramës së përgjakshme në të cilën vrau edhe dy fëmijë të mitur, Boriloviqi qëlloi rastësisht me pushkë gjuetie fqinjët, shërbimet e urgjencës mjekësore, pjesëtarët e policisë dhe kalimtarët.

Sipas autoriteteve, gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, ai është qëlluar për vdekje nga një bashkëqytetar i NK.

Më parë, Boriloviç refuzoi të dorëzohej tek autoritetet e zbatimit të ligjit, edhe pse ishte i rrethuar.

Ministria e Punëve të Brendshme, Drejtoria e Policisë dhe Prokuroria e Lartë e Shtetit bënë thirrje për vetëpërmbajtje, duke thënë se detajet se si ndodhi tragjedia e madhe dhe si u vra Boriloviq do t’i shpallin sapo t’i vërtetojnë faktet, raporton abcnews.al.

Trupi i tij është dërguar për autopsi mbrëmë dhe sipas informacioneve jozyrtare ai ka plagë të shumta me armë zjarri. Është thënë se ekspertët do të përcaktojnë se si ka vdekur dhe nëse është qëlluar nga një armë e vetme.

Kush janë viktimat?

Sipas të dhënave zyrtare, Boriloviq hyri në banesën e qiramarrësve të tij rreth orës 15:30 dhe vrau 11-vjeçarin M. në derë, pastaj vëllanë e tij tre vjet më të vogël, dhe më pas qëlloi nënën e tyre – Natasha Pajović Martinovic e cila po qëndronte në dritare.

Pasi i vrau, ai thirri babanë e tyre, Millosh Martinoviqin dhe i tha: “Unë vrava edhe familjen tënde dhe timen”, thonë bashkëbiseduesit e Vijesti nga Drejtoria e Policisë.

Në 45 minutat e ardhshme, në një distancë totale prej 80 metrash nga shtëpia e tij, ai vrau shtatë persona të tjerë dhe plagosi gjashtë.

Autoritetet shpjeguan se pas vrasjes së Martinoviqit, ai hyri në shtëpinë e fqinjit ku vrau bashkëqytetarët e moshuar, Danijela dhe Dimitrije Drecun dhe plagosi rëndë nipin e tyre Aleksandar Drecun, 32 vjeç. Në prag të asaj shtëpie ka vrarë edhe djalin e tyre Rajko Drecun, 56 vjeç, i cili ka vrapuar drejt shtëpisë kur ka dëgjuar të shtënat.

Boriloviq vrau edhe fqinjin e tij Milan Mitroviq, 37 vjeç, e më pas dajën e tij Goran Gjurishiq, 54 vjeç, dhe më pas, duke zbritur në rrugë, vrau fqinjët Aleksandra, 52 vjeç dhe Danijela Radunoviq, 51 vjeç.

Më pas Boriloviq, i armatosur me dy fishekë dhe një pushkë në dorë, u kthye në drejtim të shtëpisë së fqinjit të tij IJ dhe i tha atij të dilte jashtë, raporton abcnews.al.

Ai plagosi edhe katër fqinjë të tjerë, Sllavica Zvicer, Filip Gjurkoviq, Mileva Ramadanoviq dhe Darinka Çelebiq , si dhe policin Ljubisha Maksimoviq , i cili po përpiqej ta neutralizonte.

Qendra Klinike e Malit të Zi bëri të ditur mbrëmë se tre nga të plagosurit janë operuar dhe janë vendosur në Repartin e Mjekimit Intensiv.

Autoritetet nuk zbuluan detajet dhe motivet që e shtynë Boriloviqin të kryente aktin brutal.

Drejtori i Administratës Policore (UP), Zoran Brđanin, ka njoftuar mbrëmë vonë se, sipas rrethanave të njohura, Boriloviqi rreth orës 15:30 ka vrarë viktimat e para – Martinoviqët:

“Ai qëlloi mbi një familje, anëtarët e së cilës qëndronin në banesat e shtëpisë së tij si qiramarrës në vendbanimin Medovina. Me atë rast, duke përdorur armën e zjarrit, pushkën e gjuetisë, ai u ka marrë jetën dy fëmijëve, njëri prej tyre tetë dhe tjetri njëmbëdhjetë vjeç dhe ka plagosur nënën e tyre, e cila iu nënshtrua plagëve të marra në një institucion mjekësor. Më pas ka dalë dhe me të njëjtën armë zjarri ka qëlluar mbi banorët e këtij vendbanimi, duke vrarë shtatë persona të tjerë dhe duke plagosur gjashtë”.

Ai shpjegoi se nga shkëmbimi i zjarrit është plagosur rëndë një polic.

“Për momentin nuk është e qartë se çfarë e ka shtyrë 34-vjeçarin të kryejë një akt kaq të shëmtuar, me ç’rast edhe ai vetë është privuar nga jeta. Theksoj se rrethanat e gjithë ngjarjes, përfshirë edhe humbjen e jetës së tij, janë ende duke u përcaktuar dhe opinioni për të gjitha detajet do të njoftohet përmes mediave. Gjithashtu dua të shpreh shpresën se kurrë më nuk do të jemi dëshmitarë të një tragjedie të tillë në Mal të Zi”, tha Brđanin, duke shtuar se ngushëllon familjet e viktimave dhe shpreson që të lënduarit të shërohen shpejt dhe me sukses.

Ushtruesi i detyrës së prokurores supreme të shtetit, Maja Jovanoviq , ka njoftuar se në Cetinje ka ndodhur një tragjedi për mbarë shoqërinë, raporton abcnews.al.

“Shpreh ngushëllimet më të thella për familjet e viktimave, për të gjithë banorët e Cetinjës dhe qytetarët e Malit të Zi”, tha Jovanoviq.

Shkëmbimi i zjarrit

Policët që kanë dalë në vendin e ngjarjes pas të shtënave të raportuara nuk kanë mundur t’i afrohen Boriloviqit për shkak se burri nga Cetinja ka hapur zjarr ndaj tyre. Ai ka qëlluar edhe në drejtim të ekipit të Ndihmës Mjekësore të Urgjencës, duke i penguar ata të ndihmojnë bashkëqytetarët e plagosur.

Sipas informacioneve nga vendi i ngjarjes, ai ka vrarë xhaxhain e tij teksa po mundohej të arsyetonte me të, duke i thënë “tani do të të shpjegoj se çfarë po bëj”.

Ndërsa policia po shkëmbente zjarr me Boriloviqin dhe pasi ai e plagosi njërin prej tyre, Maksimoviqin, Boriloviç dyshohet se është qëlluar me pistoletë nga një bashkëqytetar i NK-së, i cili po ashtu ka tentuar ta bindë që të dorëzohet.

Mbrëmë, pas hetimeve, prokurorja e lartë kujdestare Andrijana Nastiq ka bërë të ditur se Boriloviqin e ka vrarë një bashkëqytetar, por nuk e ka treguar identitetin e tij.

Sipas nenit 11 të Kodit Penal, vepra e kryer si mjet i fundit nuk është vepër penale.

Solidaritet me familjet e viktimave

Për tragjedinë folën të gjithë zyrtarë të lartë shtetërorë, liderë të shumtë të partive politike, ministra të qeverisë, liderë të bashkësive fetare, ambasadorë, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare…

“Jam thellësisht i tronditur nga lajmi për tragjedinë e tmerrshme në Cetinje. Shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjet e viktimave, për të gjithë ata që kanë humbur të dashurit e tyre. Të gjithë ne si shoqëri duhet të solidarizohemi me ta në këto kohë të vështira”, tha presidenti i vendit, Milo Gjukanoviq.

Ngjarja në Cetinje është një tragjedi që Mali i Zi nuk e kujton, tha kryeministri Dritan Abazoviç.

“U bëj thirrje të gjithë qytetarëve të Malit të Zi që të jenë me familjet e viktimave të pafajshme, të afërmit e tyre, miqtë dhe të gjithë qytetarët e Kryeqytetit të Cetinjës”, tha Abazoviç.

Kryetari i qytetit të Cetinjës, Nikolla Gjurashkoviq, tha se Cetinja ka përjetuar një tragjedi të paharrueshme dhe se janë thellësisht të tronditur nga humbja e jetëve të pafajshme.

Ministri i Punëve të Brendshme Filip Axhiq tha se ngjarja e djeshme ishte një tragjedi e madhe që as Cetinja dhe as Mali i Zi nuk e kishin parë.

“Fjalët nuk ndihmojnë dhe nuk ka asgjë për të thënë. Ngushëlloj familjet e viktimave, bashkëqytetarët e mi që ndjenë dhimbje të madhe. Unë sinqerisht shpresoj se ata do të jenë në gjendje të përballojnë këto momente të vështira”, tha Adžić para gazetarëve mbrëmë para spitalit “Danilo I”.

Kryetarja e Kuvendit, Danijela Gjuroviq, ka thënë se është e tmerruar dhe e prekur thellë nga tragjedia në Cetinje, e cila siç tha ajo tronditi gjithë Malin e Zi.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka dërguar ngushëllimet e tij për familjet e viktimave, si dhe për qytetarët e Malit të Zi, pas tragjedisë në Cetinje, raporton abcnews.al.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Judy Reising Reinke, tha se është tronditur nga lajmi për dhunën në Cetinje, ku humbën shumë jetë të çmuara.

Mitropoliti i Malit të Zi dhe Bregdetit Joanikije tha se ngjarja tragjike e djeshme “tronditi qiellin dhe tokën”.

Ai shtoi se i lutet Shën Pjetrit të Cetinjës që këto tragjedi të mos ndodhin më askund dhe të kthehet paqja dhe harmonia mes njerëzve.

Kreu i bashkësisë islame në Mal të Zi, Rifat Fejziq, ka bërë të ditur në Twitter: “Cetinje e ndjejmë dhe ndajmë dhimbjen tënde”.

Folën gjithashtu kryepeshkopi i Tivarit Rok Đonlešaj, patriarku i PSC-së Porfirije, lideri demokrat Aleksa Beçiq, zëvendëskryeministri dhe lideri i SDP-së Rashko Konjeviq, Ministri i Punëve të Jashtme Ranko Krivokapiq, një nga liderët e DF-së Andrija Mandiq dhe shumë të tjerë.

Maraš: Tre të plagosurit në tragjedinë në Cetinje janë operuar në QKKK

Kirurgu kujdestar në Qendrën Klinike të Malit të Zi (QKKG), Perica Maraš, ka thënë mbrëmë për “Vijesti” se në spital janë pranuar katër pacientë me lëndime të rënda pas tragjedisë në Cetinje.

“Tre pacientë janë operuar nga neurokirurgë, kirurgë dhe ortopedë. Këto janë lëndime shumë të rënda dhe për momentin nuk mund të deklarojmë prognozë përfundimtare…”, tha Marash.

Ai po ashtu ka thënë për “Vijesti” se të lënduarit pas kryerjes së procedurave operative janë vendosur në terapi intensive.

Qeveria shpalli tre ditë zie

Qeveria e Malit të Zi ka shpallur tri ditë zie për tragjedinë e ndodhur dje në Kryeqytetin e Cetinjes.

Në përputhje me Vendimin e Qeverisë, ditët e zisë janë të shtunën, të dielën dhe të hënën, përkatësisht datat 13, 14 dhe 15 gusht 2022. Me rastin e zisë treditore, në përputhje me Ligjin për simbolet shtetërore dhe ditën e shtetësisë, qeveria njoftoi se flamujt do të vendosen në gjysmështizë në të gjitha objektet e organeve shtetërore dhe objektet e organeve të vetëqeverisjes lokale dhe publike. Në përputhje me vendimin, në ditën e zisë nuk do të mbahen programe kulturore dhe argëtuese në vende publike dhe nuk do të transmetohet muzika në objektet hotelierike. Mediat elektronike dhe mediat e tjera janë të detyruara që përmbajtjen e tyre programore t’i përshtatin përkujtimit të ditës së zisë.

“Me rastin e një ngjarje tragjike të paregjistruar, e cila ka rezultuar me humbjen e jetës së qytetarëve malazezë, Qeveria ka marrë vendim për shpalljen e tri ditëve zie në territorin e gjithë shtetit të Malit të Zi”, thuhet në vendim.

Abazoviç: Florida e Ballkanit

Çfarë do ndodhë me urën Ulqin-Velipojë

Nuk pranon propozimin për formimin e qeverisë së re

Gjukanoviç shpërndan parlamentin e Malit të Zi

Lekiç duhet të marrë 41 firma të nevojshme

Mali i Zi pritet të mandatojë kryeministrin e ri!

Ministrja e Arsimit takon homologun Miomir Vojinoviç

Abetare e Përbashkët për nxënësit shqiptarë në Malin e Zi?