MENU
klinika

Analiza

Si po i anashkalon Irani sanksionet duke përdorur kripto

15.08.2022 - 10:19

Në një zhvillim novator, Irani ka bërë marrëveshjen e tij të parë të importit duke përdorur kriptovaluta, sipas Agjencisë së Lajmeve Tasnim të Iranit.

“Këtë javë, regjistrimi i parë zyrtar i porosisë së importit me vlerë 10 milionë dollarë u përfundua me sukses duke përdorur kriptovalutën,” tha Alireza Peyman-Pak, kreu i Ministrisë së Industrisë, Minierave dhe Tregtisë iraniane. Ai nuk dha asnjë detaj tjetër rreth transaksionit, të tilla si cila kriptomonedhë është përdorur ose nga vinin importet. Porosia e importit prej 10 milionë dollarësh të kësaj jave është vetëm fillimi, pasi Irani punon për të anashkaluar sanksionet dhe për të ndjekur tregtinë me ekonomitë e tjera të synuara nga SHBA. “Deri në fund të shtatorit, përdorimi i kriptomonedhave dhe kontratave inteligjente do të përdoren gjerësisht në tregtinë e jashtme me vendet e synuara”, tha Peyman-Pak.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe aleatët perëndimorë vazhdojnë të vendosin sanksione ndaj Iranit dhe vendeve të tjera të pafavorshme, ka shumë punë duke u zhvilluar për të krijuar mjete të reja, jo të denominuara në dollarë për të kryer tregti.

Muajin e kaluar, ministri iranian i ekonomisë Ehsan Khandouzi njoftoi se dollari amerikan ishte zëvendësuar zyrtarisht nga rubla në tregtinë e Iranit me Rusinë dhe se po punohet për të zëvendësuar dollarin në biznes me Kinën, Turqinë dhe Indinë. Rusia dhe Irani po krijojnë gjithashtu një alternativë ndaj shërbimit të mesazheve të pagesave SWIFT, i cili përdoret gjatë gjithë tregtisë globale, por përdoret shpesh si një armë sanksionesh – duke bllokuar aksesin në të.

Në një raport të vitit 2021, firma analitike e blockchain Elliptic vlerësoi se 4.5% e të gjithë minierave të bitcoin në botë po ndodhte në Iran. Irani vendosi një regjim licencimi për minatorët e kriptomonedhave në vitin 2019. Ai kërkon regjistrim, pagesën e një tarife modeste për energjinë elektrike dhe që të gjitha bitcoin-et e nxjerra duhet t’i shiten bankës qendrore të Iranit.

Lajmet për transaksionin e importit të kripto-nominuar të Iranit vijnë pasi Bashkimi Evropian i ka paraqitur Iranit dhe Shteteve të Bashkuara një propozim “përfundimtar” për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit të vitit 2015, të cilën Presidenti Trump e refuzoi pavarësisht pajtueshmërisë së Iranit.

Në ndeshjet dhe fillimet, negociatat për kthimin në marrëveshjen bërthamore janë shtrirë mbi 17 muaj. Në rrezik për iranianët: Lehtësimi nga sanksionet që mbysin ekonominë.

Irani ka tërhequr dy kërkesa: që SHBA të heqë Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) nga lista e organizatave terroriste të sanksionuara dhe që Presidenti Biden të garantojë se një president i ardhshëm nuk do të refuzojë marrëveshjen e ringjallur siç bëri Trump – dhe mund të mund të bëhet përsëri vetë.

Megjithatë, Irani ka shtuar një kërkesë të re: që Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike të heqë një hetim për uraniumin e pashpjegueshëm të gjetur në shumë vende kërkimore iraniane. Zbulimet u lehtësuan nga vjedhja e dokumenteve iraniane në vitin 2018 nga Izraeli në lidhje me programin e tij bërthamor.

Natyrisht, nuk mund të përjashtohet mundësia që Izraeli të ketë falsifikuar disa nga dokumentet dhe të depozitojë vetë gjurmët e uraniumit. Mossad ka demonstruar vazhdimisht aftësinë e saj për të operuar me lehtësi brenda Iranit dhe nuk do të ishte hera e parë që Izraeli në dukje prodhonte dokumente “iraniane” për të manipuluar zyrtarët, gazetarët dhe opinionin publik amerikan.

Me propozimin e Bashkimit Evropian që shihet gjerësisht si shansi i fundit për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore dhe ndërsa Irani mendon mundësinë që zgjedhjet e 2024 mund të çojnë në refuzimin përsëri të një presidenti republikan është e kuptueshme që Irani po mbron bastet e tij duke ndjekur në mënyrë agresive jo – rrugët tregtare të dollarëve. /Nga Zerohedge.com

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Russian Today/ Sapo SHBA të heqë sanksionet...

69 milion fuçi nafte iraniane po presin në det

Nga AlJazeera/ Kërkesa e tregut është rritur

A do të rritet prodhimi i naftës? Vendos OPEC

"Financial Times"/ Pekini zhvendos fokusin në Arabinë Saudite

‘Një brez, një rrugë’/ Kina nuk ka investuar më në Rusi