MENU
klinika

7 mënyra

Si të trajtoni infeksionet urinare pa antibiotikë!

18.08.2022 - 13:26

Një infeksion i traktit urinar (UTI) mund t’ju dobësojë, duke shkaktuar një sërë simptomash si urina e përgjakshme dhe dhimbje në pjesën e poshtme të barkut ose në rajonin e legenit.

Këto infeksione janë lloji i dytë më i zakonshëm i infeksionit që ndodh në trupin e njeriut. Ato shfaqen më shpesh tek femrat, por mund të prekin edhe meshkujt.

Antibiotikët kërkohen për të trajtuar UTI-të dhe mund të ndihmojnë në përshpejtimin e rikuperimit, menaxhimin e simptomave dhe parandalimin e komplikimeve. Nëse nuk trajtohen, UTI-të mund të çojnë në komplikime serioze dhe probleme shëndetësore.

Përveç përdorimit të antibiotikëve të përshkruar nga një profesionist i kujdesit shëndetësor, ka disa ilaçe shtëpiake që mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave dhe parandalimin e përsëritjes.

Çfarë është një infeksion i traktit urinar?

Infeksioni i traktit urinar është një lloj infeksioni që ndodh kur bakteret hyjnë në traktin urinar dhe shumohen. Ky infeksion mund të prekë një ose më shumë zona brenda traktit urinar, duke përfshirë:

 • uretër
 • fshikëz
 • ureterët
 • veshkat

Simptomat

UTI mund të shkaktojë simptoma të tilla si:

 • dhimbje, ndjesi djegieje gjatë urinimit
 • dëshira e shpeshtë për të urinuar, shpesh duke prodhuar pak urinë
 • dhimbje në fund të barkut
 • rrjedhje e urinës
 • urinë e turbullt ose me erë të keqe
 • urinë me gjak
 • dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

Nëse një UTI përhapet në veshka, që është një infeksion serioz, mund të keni simptoma si:

 • ethe
 • dhimbje në pjesën e sipërme të shpinës
 • nauze dhe të vjella

Shkaqet

Megjithëse UTI-të mund të prekin këdo, ato janë më të zakonshme tek gratë. Kjo është për shkak gratë kanë një uretrë më të shkurtër, kështu që është më e lehtë për bakteret të hyjnë në fshikëz.

Infeksionet e traktit urinar te meshkujt shpesh lidhen me zmadhimin e prostatës (hipertrofi beninje prostatike) që bllokon rrjedhjen e urinës. Kjo i lejon bakteret ta kenë më të lehtë për të zënë traktin urinar.

Në pothuajse 90% të rasteve, bakteri Escherichia coli është shkaktar i UTI. E. coli normalisht gjendet brenda zorrëve. Kur kufizohet në zorrët, është i padëmshëm. Por ndonjëherë, ky bakter hyn në traktin urinar dhe shkakton një infeksion.

Rreziku është më i lartë edhe te njerëzit me sistem imunitar të dobësuar.

Derisa të ketë më shumë përparime në trajtimin e UTI, antibiotikët mbeten trajtimi standard më efektiv.

Së bashku me terapinë standarde me antibiotikë të përshkruar nga një profesionist i kujdesit shëndetësor, mund të provoni disa ilaçe shtëpiake për t’u ndjerë më mirë më shpejt dhe për të zvogëluar gjasat e infeksioneve të përsëritura.

 1. Provoni boronicat e kuqe

Boronicat mund të përmbajnë një përbërës që ndalon bakteret të ngjiten në muret e traktit urinar.

Megjithëse kërkimet nuk janë përfundimtare, disa studime sugjerojnë se mund të jeni në gjendje të zvogëloni rrezikun e UTI-ve me produkte të boronicës, duke përfshirë lëngun e pa ëmbëlsuar të boronicës, suplementet e boronicës së kuqe ose boronicat e thata.

Por studime të tjera kanë vënë në dukje se përdorimi i boronicës së kuqe për të parandaluar UTI nuk prodhon rezultate të qëndrueshme, kështu që nevojiten më shumë kërkime.

 1. Pini shumë ujë

Edhe pse urinimi mund të jetë i dhimbshëm kur keni një UTI, është e rëndësishme të pini sa më shumë lëngje – veçanërisht ujë. Shumica e të rriturve duhet të synojnë të pinë nga gjashtë deri në tetë gota ujë në ditë.

Sa më shumë të pini, aq më shumë do të urinoni, gjë që mund të ndihmojë në largimin e baktereve të dëmshme nga trakti urinar.

 1. Urinoni kur keni nevojë

Mbajtja e urinës ose injorimi i dëshirës për të urinuar mund të lejojë që bakteret të shumohen në traktin urinar. Si rregull, përdorni gjithmonë banjën kur ndjeni nevojën.

Është gjithashtu e rëndësishme të siguroheni që po zbrazni plotësisht fshikëzën kur urinoni.

 1. Merrni probiotikë

Probiotikët promovojnë tretje të shëndetshme dhe imunitet. Ato gjithashtu mund të jenë efektive në trajtimin dhe parandalimin e UTI-ve kur përdoren së bashku me terapinë standarde me antibiotikë.

Me një UTI, bakteret e këqija zëvendësojnë bakteret e mira në sistemin urogjenital, veçanërisht ato të një grupi të quajtur Lactobacillus. Probiotikët mund të rivendosin bakteret e mira dhe mund të zvogëlojnë përsëritjen e një UTI.

Megjithëse disa kërkime sugjerojnë se probiotikët mund të jenë efektivë në parandalimin dhe trajtimin e UTI, nevojiten më shumë studime.

Megjithëse disa kërkime sugjerojnë se probiotikët mund të jenë efektivë në parandalimin dhe trajtimin e UTI, nevojiten më shumë studime.

 1. Merrni më shumë vitaminë C

Rritja e marrjes së vitaminës C mund të ndihmojë në rritjen e sistemit imunitar.

Por disa kërkime kanë gjetur prova kontradiktore për efektivitetin e vitaminës C në trajtimin e UTI-ve, duke vënë në dukje se nuk janë bërë mjaft studime për të mbështetur këtë trajtim.

 1. Vishni veshje të lirshme

Veshjet me pambuk dhe të lirshme mund të lehtësojë simptomat e një infeksioni ekzistues UTI duke ndihmuar në mbajtjen e zonës të thatë dhe të pastër.

Veshjet e ngushta dhe disa lloje pëlhurash mund të bllokojnë lagështinë që lejon bakteret të rriten në zonën gjenitale, gjë që mund të përkeqësojë infeksionin.

 1. Përdorni një jastëk ngrohjeje

Aplikimi i një jastëku ngrohës në pjesën e poshtme të barkut mund të ndihmojë në lehtësimin e disa shqetësimeve që vijnë me një UTI dhe të reduktojë shkuarjet e shpeshta në banjë që mund të shkaktojnë djegie të dhimbshme.

Nëse jeni duke përjetuar dhimbje të forta që nuk largohen edhe me metodat në shtëpi, ndoshta është më mirë të shihni një mjek për simptomat tuaja.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN