MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

Të heqë dorë? Perëndimi po i jep Zelensky-t udhëzimet e gabuara

05.08.2022 - 08:46

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, merr shumë këshilla se si mund t’i japë fund luftës në vendin e tij, dhe shumica e tyre janë në një drejtim: Ndryshoni pak sovranitet për paqen.

Nëse Zelensky do t’i jepte Presidentit rus Vladimir Putin një pjesë tjetër të territorit ukrainas, sipas tyre, lufta do të përfundonte.

Në maj, Zelensky raportoi se presidenti francez Emmanuel Macron “më sugjeroi disa gjëra që lidhen me lëshimet mbi sovranitetin tonë, në mënyrë që të ndihmojmë Putinin të shpëtojë imazhin e tij”.

Henry A. Kissinger i bëri jehonë kësaj këshille.

Duke folur në Forumin Ekonomik Botëror po atë muaj, ish-sekretari amerikan i shtetit paralajmëroi liderët perëndimorë që të mos e shtynin Putinin në një disfatë të turpshme dhe në vend të kësaj sugjeroi që ata t’i kërkonin Zelenskit të heqë dorë nga territori ukrainas si një mjet për t’i dhënë fund luftës. Faqet e gazetave në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara janë mbushur me strategë të që sugjerojnë mënyra që Zelensky të ndalojë masakrën.

Dhe ukrainasit që unë njoh kanë një shqetësim shumë specifik, : nëse Putini arrin të marrë plotësisht Donbasin, ai mund ta shpallë luftën e tij të përfunduar për momentin, duke nxitur disa liderë perëndimorë që t’i kërkojnë Zelenskit të pranojë humbjen e tokës së pushtuar si çmim paqen.

Çuditërisht, askush nuk ia jep këto këshilla Moskës.

Pse askush nuk i ofron Putinit këshilla se si t’i japë fund pushtimit të tij? Për ata që pretendojnë të bëjnë “diplomaci”, ju lutemi jepni detaje se si do ta bindni ose do ta detyronit Putinin të ndalonte konfliktin.

Diplomacia e vërtetë kërkon dy persona për tango.

Rekomandimet për paqen që udhëzojnë vetëm Zelenskyn të kapitullojë janë jo vetëm të neveritshme, por edhe shumë joreale.

Përpjekja për të kënaqur Putinin duke i dhënë atij më shumë territor do të normalizonte aneksimin dhe do të shpërblente imperializmin.

Dhe jo, kjo nuk është vetëm ajo që bëjnë fuqitë e mëdha. Pas Luftës së Dytë Botërore, fuqitë e mëdha miratuan një sërë normash për të parandaluar aneksimin dhe për t’i dhënë fund kolonizimit. Për disa dekada më pas, përfshirë gjatë Luftës së Ftohtë, ato ishin të rralla.

Dhënia e Putinit më shumë tokë ukrainase tani jo vetëm që do të minonte rrënjësisht sovranitetin ukrainas, por gjithashtu do të kërcënonte të shpërbënte sistemin ndërkombëtar të pas Luftës së Dytë Botërore në përgjithësi.

Nëse Rusia lejohet të aneksojë me forcë territorin fqinj, çfarë do t’i ndalonte vendet e tjera të bënin të njëjtën gjë?

Këshilltarët e vetë-emëruar të Zelensky i kuptojnë këto. Ata thjesht pretendojnë se janë realistë dhe pohojnë se propozimi i tyre – tokë për paqe – është e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund luftës.

Por ata në fakt janë jorealistë, nëse jo edhe naivë, për Putinin dhe pushtetin.

Putin tashmë aneksoi një pjesë të Ukrainës në vitin 2014. Pushtimi i Krimesë nuk e ngopi. Pse Putini nuk do të përgatitej për një luftë tjetër?

Putin pretendon se ukrainasit janë thjesht rusë me thekse dhe nuk kanë pretendime historike për shtetësi.

Putin premtoi gjithashtu se do të “denazifikojë” Ukrainën, një eufemizëm i çuditshëm për përmbysjen e Zelenskit të zgjedhur në mënyrë demokratike.

Vetëm ditë më parë, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ripohoi këtë objektiv të luftës së Rusisë, duke deklaruar: “Ne me siguri do të ndihmojmë popullin ukrainas të heqë qafe regjimin, i cili është absolutisht antipopullor dhe antihistorik”.

Tashmë, Putini është përpjekur të pushtojë kryeqytetin e vendit, Kievin, dhe ai nuk e ka përmendur një herë braktisjen e këtij objektivi ushtarak.

Marrja e Donbas, ose “Novorossiya”, mund të vonojë ndjekjen e Putinit për këto objektiva të tjera ushtarake, por kjo nuk do t’i ndalojë ata. Nëse Zelensky do t’i jepte Putinit më shumë territor ukrainas sot, Putini do të kërkonte më shumë nesër – më shumë tokë, më shumë ndikim mbi qeverinë ukrainase, sigurisht më shumë kontroll në të gjithë Ukrainën.

Për më tepër, Putin mendon se po fiton.

Pra, pse do të hiqte dorë tani?

Historia na ka mësuar se luftërat priren të përfundojnë në dy mënyra. Ose njëra palë fiton, ose arrihet një ngërç i rëndë.

Asnjë nga këto kushte nuk ekziston ende në Ukrainë. Pavarësisht se çfarë thotë apo jep Zelensky, Putini nuk do të ndalojë së luftuari derisa ushtria e tij të mos mund të ecë.

Pala e vërtetë e paqes nuk janë ata që këshillojnë Zelenskyn t’i japë Putinit më shumë tokë.

Janë ata që e shtyjnë Perëndimin të furnizojë ushtrinë ukrainase me më shumë armë dhe më të mira, dhe sa më shpejt që të jetë e mundur.

Shpresoj se jam gabim. Do të doja të lexoja një plan serioz për të bindur Putinin që t’i jepte fund pushtimit të tij.

Por rekomandimet perëndimore që synojnë vetëm t’i bëjnë presion Zelenskyt që të heqë dorë nuk do të funksionojnë.

Putini, jo Zelensky, është vendimmarrësi kryesor për t’i dhënë fund pushtimit rus të Ukrainës.

Nëse plani juaj për paqen nuk përcakton një mënyrë për të ndryshuar llogaritjen e Putinit, atëherë nuk ka asgjë reale.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

 

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Forcat ruse po grumbullohen në kufirin e Ukrainës...

“Putini po luan me zjarrin”!