MENU
klinika

Përshkallëzohet situata

Tensionet me Kinën, Tajvani i përgjigjet me “luftë”!

07.08.2022 - 08:41

Tensionet po përshkallëzohen në Tajvan. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit njoftoi sot se ka dërguar avionë dhe anije për t’iu përgjigjur “në mënyrë të duhur” stërvitjes ushtarake kineze rreth ishullit.

Anijet luftarake, avionët dhe dronët kinezë vazhduan stërvitjet ushtarake këtë mëngjes, me sulme të simuluara ndaj anijeve luftarake të Tajvanit, tha në një deklaratë ministria e Mbrojtjes e ishullit.

Kryeministri i Tajvanit, Su Cheng-chang tha sot se Kina ka përdorur “me arrogancë” lëvizjet ushtarake për të prishur paqen dhe stabilitetin rajonal, duke iu referuar shkollave të mesme ushtarake të Kinës rreth ishullit.

Duke folur me gazetarët në Taipei, Suh i kërkoi gjithashtu Pekinit të mos shfaqte fuqinë ushtarake dhe dënoi “armiqtë e huaj” të cilët tha se po përpiqen të demoralizojnë tajvanezët përmes sulmeve kibernetike dhe fushatave të dezinformimit.

Shtëpia e Bardhë tha se veprimet e Kinës në dhe rreth ngushticës së Tajvanit janë provokuese dhe të papërgjegjshme, pasi zyrtarët tajvanezë thanë se avionët luftarakë dhe anijet kineze kryen një sulm të simuluar në ishull.

“Këto aktivitete përfaqësojnë një përshkallëzim të rëndësishëm në përpjekjet e Kinës për të ndryshuar status quo-në. Ato janë provokuese, të papërgjegjshme dhe rrisin rrezikun e gabimit”, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

“Ata gjithashtu shkojnë kundër qëllimit tonë afatgjatë për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit, të cilin bota e pret,” tha zëdhënësi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ministri i mbrojtjes, deklaratë të fortë

“Kina do të pushtojë Tajvanin deri në 2025”

Analiza e Project Syndicate

“Ndarje” apo dialog me Kinën?