MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

Biden i paralajmëroi amerikanët, por ata nuk po e dëgjojnë…

05.09.2022 - 14:33

Retorika e guximshme dhe skena e Presidentit Biden në fjalimin e tij të së enjtes mbrëma ishin shumë të nënvlerësuara.

Jemi në një luftë për të shpëtuar sistemin tonë demokratik dhe do të ishte gabim të pretendonim se beteja nuk është edhe politike dhe partiake.

“Donald Trump dhe republikanët MAGA përfaqësojnë një ekstremizëm që kërcënon vetë themelet e republikës sonë”, i tha Biden kombit. Aty, e tha. Ai përmendi emra.

Njëra nga dy partitë tona të mëdha, në majë të një autokrati të mundshëm, nuk është më e përkushtuar ndaj demokracisë amerikan.

Ndriçimi ogurzi i kuq, dhe ambienti ku Biden foli, përcolli idenë e rrezikut, urgjencën dhe ndjenjën se ne jemi, siç tha Biden, “në një pikë kthese”.

Duke parë drejt zgjedhjeve të nëntorit, ai i nxiti amerikanët të “votojnë, votojnë, votojnë”. 

Analysis: Biden ramps up against Trump's threat to democracy as  ex-President again dangles pardons for allies - CNNPolitics

. “Nuk ka dyshim,” tha Biden, “që Partia Republikane sot është e dominuar, e drejtuar dhe e frikësuar nga Donald Trump dhe republikanët MAGA, dhe ky është një kërcënim për këtë vend”.

Për Biden, një besimtar i vendosur në bipartizim dhe kompromis, ky ishte një hap i madh konceptual.

Partia e Abraham Lincoln, Frederick Douglass, Theodore Roosevelt, Dwight D. Eisenhower dhe Ronald Reagan është shndërruar në një kërcënim për demokracinë amerikane.

Trump është udhëheqësi i padiskutueshëm  i kultit MAGA. Por ai nuk po i detyron zyrtarët dhe kandidatët e GOP të mohojnë rezultatet e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme 2020. Ai nuk po i detyron republikanët “shtet pas shteti që t’u japin pushtetin për të vendosur zgjedhjet në Amerikë partizanëve dhe miqve, duke fuqizuar mohuesit e zgjedhjeve që të minojnë vetë demokracinë”, siç tha Biden.

Trump mund të pranojë dhunën politike. Por ai nuk e detyroi Komitetin Kombëtar Republikan të zbardhte atë sulm të përgjakshëm ndaj kalasë së demokracisë sonë, duke e quajtur “diskurs legjitim politik”.

Ai nuk e detyroi Senatorin Lindsey O. Graham (R-S.C.) të deklarojë se do të ketë “trazira në rrugë” nëse Trump akuzohet penalisht për grumbullimin e dokumenteve top-sekret në pronën e tij në Florida, Mar-a-Lago.

Biden kishte të drejtë: Kjo është një emergjencë. Dhe ai kishte të drejtë që na kërkoi ne të tjerëve – demokratë, të pavarur dhe “republikanë të rrymës kryesore” – që të kthejmë mbrapsht sulmin MAGA ndaj demokracisë me votat tona.

Joe Biden brands Trump 'threat to America' in 'soul of nation' speech |  Metro News

A ishte e përshtatshme të përdorej një fjalim për një mesazh politik? Po, sepse sulmi ndaj normave tona demokratike, si çdo sulm ndaj vendit tonë nga aktorë jashtë tij apo brenda tij, është një kërcënim themelor për kombin.

Dhe për shkak se ky kërcënim mund të shihet realisht vetëm si partiak.

A ishte i justifikuar Biden që kishte dy marins me uniformë në sfond teksa fliste? Këto janë imazhe të kohës së luftës, zakonisht për çështje të sigurisë kombëtare.

Nëse jeni dakord me Bidenin se kjo është “një betejë për shpirtin e këtij kombi” që vendos demokracinë kundër autokracisë – dhe unë jam – dhe nuk mund të mendoj për një kërcënim më të rëndë për sigurinë dhe të ardhmen tonë.

Imagjinoni një komb në të cilin mbizotëron kulti MAGA. Imagjinoni zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, në të cilat legjislaturat shpërfillin vullnetin e votuesve të tyre. Imagjinoni një Kongres të dominuar nga MAGA që ndihmon dhe nxit ngjitjen e Trump ose të ndonjë Trumpi tjetër që dëshiron në Shtëpinë e Bardhë.

Ishte detyra e Bidenit të jepte alarmin. Do të bënim mirë t’i kushtonim vëmendje.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN