MENU
klinika

"Nuk do të tolerojmë Iranin"

Blinken reagon për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

09.09.2022 - 20:35

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar pas sanksioneve që Departamenti i Thesarit vendosi ndaj Iranit për sulmet kibernetike në sistemin online në vendin tonë.


Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Blinken shprehet se Shtetet e Bashkuara nuk do të tolerojnë sulme kibernetike që synojnë interesa të vendeve aleate, duke iu referuar në këtë rast vendit tonë.

“Ne po evidentojmë Ministrinë e Inteligjencës dhe Sigurisë së Iranit dhe ministrin e tij, për përfshirje në aktivitete të aktivizuara kibernetike kundër SHBA-së dhe aleatëve tanë. Ne nuk do të tolerojmë sulme kibernetike që synojnë interesat, infrastrukturën ose shërbimet e SHBA-së ose të aleatëve tanë”, shkruan Bliken në Twitter.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Samiti i Iranit, hakerat: “Konferenca e Durrësit, çelësi i ferrit..."

Sulmi kibernetik “shemb në themele” shtetin, merren edhe dokumente sekrete!