MENU
klinika

Takimi urgjent më Ramën

Çfarë diskutoi Kurti, me Kryeministrin e Shqipërisë

14.09.2022 - 13:42

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar dje një takim urgjent me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama në Tiranë. Ndërsa e ka cilësuar takimin si konstruktiv e pozitiv, ai ka treguar për tri temat që ka diskutuar me Ramën.

Kreu i qeverisë së Kosovës u shpreh se tema kanë qenë sulmet kibernetike, kriza me energjisë dhe takimi i Berlinit.

“E para është siguria kibernetike dhe isha shumë i interesuar të marrë vesh sa më shumë për përvojën e tyre të fundit që kanë qenë të dëmshme dhe kriminale, ju keni parë që sot kemi themeluar agjencinë kibernetike.

Tema e dytë ka qenë sfida e energjisë në ditët dhe javët në vijim, ju e dini se KEK-u dhe KESH-i bashkëpunojnë ngushtë. Ne gjatë verës ju kemi dhënë atyre energji dhe presim që ta kthejnë gjatë dimrit. Konkretisht e njoftova Ramën që ne jemi të parët në Ballkan që kemi marrë vendim për shpërblim të atyre që kursejnë.

Tema e tretë ka qenë Takimi i Berlinit”, ka deklaruar shkurtimisht kryeministri Kurti.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN