MENU
klinika

Të pranishëm vetëm anëtarët e ngushtë të familjes

Çfarë ndodhi në funeralin privat e Mbretëreshës Elizabeth?

21.09.2022 - 17:32

Mbreti Charles fluturoi në Skoci për të mbajtur zi për Mbretëreshën Elizabeth privatisht në pasurinë Balmoral, ku ajo ndërroi jetë.

Monarku britanik u largua nga RAF Northolt me ​​avionin privat që përdori gjatë turneut të tij në Mbretërinë e Bashkuar pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth dhe zbarkoi në Aberdeen dje pasdite, së bashku me gruan e tij Camilla.

Fluturimi i mbretit Charles për në Skoci erdhi pas publikimit të një fotografie të panjohur më parë të mbretëreshës Elizabeth duke ecur në Balmoral – e cila u publikua pas funeralit privat në Kapelën e Shën Gjergjit të hënën mbrëma, raporton Daily Mail.

Funerali ishte vetëm për anëtarët e ngushtë të familjes mbretërore dhe krejtësisht privat, por një burim i lartë mbretëror i tha Evening Standard se kishte lot. “Sigurisht që kishte. Por të paktën Madhëria e Tij është në paqe tani”, tha ai.

Mësohet se mbreti po viziton pronën më të dashur të nënës së tij në zemër të Parkut Kombëtar Cairngorms pasi ajo u preh në varrin e familjes. Mbreti Charles ishte tërhequr në shtëpinë e tij të izoluar në fshatin Uells brenda 24 orëve nga varrimi i babait të tij në prill 2021.

Monarku do të vizitojë shtëpinë ku i vdiq nëna e tij pak ditë më parë. Ai ka të ngjarë të qëndrojë në Birkhall, shtëpinë e tij Balmoral në Aberdeenshire, e cila është rreth shtatë milje nga kështjella kryesore. Ai trashëgoi Birkhall nga Nëna Mbretëreshë pas vdekjes së saj në vitin 2002.