MENU
klinika

Nga AlJazeera/ Si do të reagojë Rusia?

Do të gjejë zbatim, kufizimi i çmimeve të naftës?

05.09.2022 - 16:43

Kufizimi i çmimit të naftës ruse, një qasje që anëtarët e G7 thanë se duan ta ndjekin “urgjentisht”, do të ishte një veprim i paprecedentë dhe që disa analistë thonë se mund të rezultojë me rezultat të kundërt.

Si do të funksiononte një kapak?

Nafta ruse do të blihej me një zbritje nga çmimet mbizotëruese të tregut, për të kufizuar fitimet e Moskës ndërsa ndjek penalisht luftën e saj kundër Ukrainës. Por do ta mbante çmimin mbi koston e prodhimit për të siguruar nxitje për eksportin e tij.

Normat e zbritura, të llogaritura veçmas për naftën e papërpunuar dhe produktet e naftës së rafinuar, mund të rishikohen rregullisht, sipas një zyrtari të Thesarit të SHBA.

A ka ndonjë precedentë?
Ka pasur sisteme ndërkombëtare që synojnë parandalimin e një vendi nga eksportimi i naftës – të tilla si ato që synojnë tani Iranin dhe Venezuelën – ose në kufizimin e tregtisë, si në programin e OKB-së “Naftë për Ushqim”, i cili, nga viti 1995 deri në 2003, lejoi Irakun për të shitur naftë por vetëm për të paguar ushqimin, ilaçet dhe nevojat humanitare.

Por asnjëherë nuk ka pasur një përpjekje për t’i vendosur një çmim të diferencuar një vendi.

A do t’i bashkohen të tjerët planit të G7?
Anëtarët e G7 – Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara – kanë kufizuar ose pezulluar tashmë blerjet e tyre të naftës ruse. Por që plani të jetë efektiv, vende të tjera do të duhet të marrin pjesë – veçanërisht vende të mëdha si India dhe Kina, disa nga klientët më të rëndësishëm të Rusisë.

Ndërsa plani i G7 ofron perspektivën e çmimeve më të ulëta, “Kina dhe India tashmë po bëhen më të lira – mjaftueshëm të lira – nafta”, tha Bill O’Grady nga Confluence Investment.

John Kilduff i Again Capital pajtohet: “Rusia mund të thotë: ‘Shiko, ne thjesht do ta shesim naftë me këtë çmim. Ne nuk do t’ua shesim atë evropianëve.”

“Unë nuk mendoj se kinezët, indianët apo turqit do të vazhdojnë me planin e G7″, tha ai, duke vënë në dukje se ato vende nuk ishin bashkuar në sanksionet perëndimore që ndëshkonin Rusinë për luftën në Ukrainë. “Unë mendoj se flukset në ato vende nga Rusia do të vazhdojnë.”

Si do të reagojë Rusia?
Që kufiri i çmimit të funksionojë, Rusia do të duhet t’i nënshtrohet presionit dhe të vazhdojë të eksportojë në vendet pjesëmarrëse.

Por zëvendëskryeministri i Rusisë Alexander Novak paralajmëroi të enjten se Moska nuk do t’u shesë produkte të naftës vendeve që kufizojnë çmimin e tyre. Çmimet globale të naftës u rritën të premten.

Kilduff ia atribuoi këtë të paktën pjesërisht njoftimit të G7. Ai tha se kjo ngjalli frikën për një tkurrje të ofertës botërore dhe një rritje të re të dëmshme të çmimeve.

Nëse çmimet e naftës kanë rënë nga kulmi i tyre menjëherë pas pushtimit rus në shkurt, ato mbeten historikisht të larta dhe jashtëzakonisht të paqëndrueshme.

A do të zvogëlonte sanksionet evropiane një kufi?
Bashkimi Evropian – me përjashtim të tre anëtarëve – po përgatitet jo vetëm të ndalojë importet ruse të naftës që nga 5 dhjetori, por edhe të bllokojë siguruesit evropianë nga mbulimi i kostove të transportit në destinacionet jo-BE.

“Unë mendoj se Uashingtoni është vërtet i pakëndshëm” me ato kufizime të sigurimit, tha O’Grady, duke shtuar se ato “do të ishin vërtet një punë e madhe”.

“Afërsisht 90 për qind e transportit detar të naftës është i siguruar nga palët e BE-së dhe Britanisë. Unë mendoj se administrata ka frikë se nëse ai [ndalimi i sigurimeve] vendoset, se furnizimet ruse do të bien vërtet,” tha O’Grady.

Plani i kufizimit të çmimeve, i nisur nga SHBA dhe më pas i miratuar nga G7, do të përjashtonte nga embargoja transportin e mallrave të shitura me çmim të reduktuar – duke kufizuar efektin e tij.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rusia: Do të pezullojmë furnizimet

G7 kërkon të vendosë çmim tavan për naftën