MENU
klinika

Rëndësia e konsumimit të frutave në mëngjes

Është koha të ndryshoni dietën tuaj!

30.09.2022 - 16:40

Duke përfshirë frutat në dietën tuaj të mëngjesit, ju mund të përmirësoni shëndetin tuaj. Frutat vijnë në shije të ndryshme, duke përfshirë të ëmbla, të tharta dhe shumë të tjera. Ato janë burime të shkëlqyera të shumë lëndëve ushqyese të nevojshme për trupin. Inkurajohet të hahet lëkura e frutave për të përfituar benefitet që ka. Kjo ndihmon në promovimin e tretjes së shëndetshme dhe kontrollon kapsllëkun. Përmirëson gjithashtu shëndetin e zemrës. Frutat si kajsia, molla, banania, pjepri, manaferrat dhe portokajtë janë të mira për zemrën.

Frutat përmbajnë gjithashtu vitaminë A, B6, C, E dhe K, të cilat ndihmojnë në kontrollin e niveleve të kolesterolit dhe mbrojtjen e zemrës nga sëmundje të rrezikshme si goditje në zemër dhe arteriosklerozë. Frutat në mëngjes ndihmojnë në luftimin e diabetit. Diabeti veçanërisht i tipit 2 është një sëmundje që shqetëson shumë individë në mbarë botën. Molla, avokado, qershia, portokalli, pjeshkë dhe kumbulla, kanë glicemi të ulët për personat nën 55-vjeç dhe ndihmojnë në kontrollin e niveleve të glukozës.

Hani gjithmonë fruta të freskëta për të shijuar përfitimet maksimale. Frutat e pasura me vitamina janë të mira për trajtimin dhe ndalimin e llojeve të shumta të kancerit si tumori i mëlçisë dhe kanceri i gjirit. Frutat si portokalli dhe mandarina përmbajnë agrume dhe manaferrat, kur hahen vazhdimisht, ndihmojnë në parandalimin e kancerit për shkak të vetive hepatoprotektive. Frutat e pasura me kalium si bananet, pjepri, dardha dhe mango ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sekretet ‘e ëmbla’ të verës

Frutat më të shëndetshme të verës