MENU
klinika

Deutsche Welle

Euro, në nivelin më të ulët 20-vjeçar

22.09.2022 - 17:05

Euro u ul në nivelin më të ulët të dy dekadave prej 0,9810 dollarë të enjten.

Ajo erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve në një përshkallëzim të luftës në Ukrainë dhe pasi Rezerva Federale zbatoi një tjetër rritje të fortë të normave të interesit si përgjigje ndaj inflacionit në rritje. Rezerva Federale gjithashtu parashikoi se do të vinin më shumë rritje, gjë që la të habitur shumë ekspertë të tregut.

Ishte hera e parë që nga tetori 2002 që raporti euro ndaj dollarit arriti në 0.9814.

Banka Qendrore Evropiane (BQE) i ishte bashkuar shtytjes për të luftuar inflacionin vetëm kohët e fundit, por ka luftuar për ta frenuar plotësisht atë. BQE, si shumë banka të tjera qendrore për ekonomitë e zhvilluara perëndimore, ka mbajtur vazhdimisht normat e interesit në ose afër zeros pothuajse pa ndërprerje që nga kriza financiare e vitit 2008. Objektivi ishte nxitja e rritjes ekonomike dhe inflacioni i moderuar prej rreth 2%.

Për vite me radhë, këto norma historikisht të ulëta mezi e mbajtën rritjen pozitive dhe nuk e nxitën inflacionin. Por ndërprerjet e furnizimit global në mes të pandemisë kovid e ndjekur nga lufta në ndikimin e Ukrainës në çmimet e produkteve bazë, si ushqimet dhe karburantet, tani janë kombinuar për të shtyrë inflacionin drejt 10%, duke i shtyrë bankat të rrisin normat në përpjekje për ta frenuar atë.

Monedhat ndërkombëtare përjetojnë rënie historike
Sterlina britanike arriti në 1,1233 dollarë, më e ulëta në 37 vjet. Baht tajlandez, ringgit malajzian, dollari i Singaporit dhe kurora suedeze kanë shënuar rënie të mëdha të reja.

Dhe won-i i Koresë së Jugut ra mbi shenjën e tij simbolike 1,400 për dollar për herë të parë që nga viti 2009, ndërsa jenit kinez ra rreth 20% ndaj dollarit këtë vit dhe me 144.29 për dollar është afër nivelit më të ulët në 24 vjet.

Si dollari australian ashtu edhe ai i Zelandës së Re u ulën në nivelin më të ulët që nga mesi i viteve 2020.

Për të luftuar pasojat, u caktuan takime të bankave qendrore në Tajvan, Japoni, Filipine, Britani, Norvegji dhe Indonezi, me rritje të mëdha që priten në shumicën e vendeve.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Deutsche Welle