MENU
klinika

“Ndërprerja e energjisë mund të dëmtojë antenat”

Evropa përgatitet për një dimër pa telefona

29.09.2022 - 12:48

Dikur e paimagjinueshme, por mund të jemi pa telefona celularë këtë dimër, nëse ka ndërprerje të energjisë ose kufizime të cilat mund të shkatërrojnë pjesë të rrjeteve celulare në kontinentin Evropian.

Vendimi i Rusisë për të ndaluar furnizimin me gaz përmes rrugës kryesore të furnizimit të Evropës pas konfliktit në Ukrainë, ka rritur shanset për mungesë të energjisë.

Në Francë, situata është përkeqësuar nga mbyllja e disa centraleve bërthamore për mirëmbajtje.

Zyrtarët e industrisë së telekomunikacionit thonë se kanë frikë se një dimër i ashpër do të vërë në provë infrastrukturën e telekomunikacionit të Evropës, duke i detyruar kompanitë dhe qeveritë të përpiqen të zbusin ndikimin.

Aktualisht nuk ka mjaft sisteme rezervë në shumë vende evropiane për të përballur ndërprerjet e gjera të energjisë, thanë katër drejtues të telekomit, duke rritur mundësinë e ndërprerjeve të telefonisë celulare.

Reuters raporton se vendet e BE-së, duke përfshirë Francën, Suedinë dhe Gjermaninë po përpiqen të sigurojnë që komunikimet të vazhdojnë edhe nëse ndërprerjet e energjisë përfundojnë.

Evropa ka gati gjysmë milioni kulla telekomunikacioni dhe shumica e tyre kanë bateri rezervë që zgjasin rreth 30 minuta për të drejtuar antenat celulare.

Prodhuesit e pajisjeve të telekomit Nokia (NOKIA.HE) dhe Ericsson (ERICb.ST) po punojnë me operatorët celularë për të zbutur ndikimin e mungesës së energjisë, thanë tre burime të njohura me këtë çështje.

Të dyja kompanitë nuk pranuan të komentojnë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Norbert Röttgen/ The Guardian

BE duhet të bashkohet kundër Rusisë!

A ka më vite të arta për ekonominë?

Gjermania ka rënë në gjumë

Eurostat/ Në vend janë rritur me 15% nga 2015

Cilat shtete kanë çmimet më të shtrenjta të energjisë elektrike?


"The Economist"/ Putin bombardon infrastrukturën e energjisë

Si përballen ukrainasit pa energji elektrike

Emigracionit ka shtuar më shumë problemin

A po vjen recesioni i “kravatave të bardha”?

"Çmimi i naftës duhet të ishte nën 200 lekë"

Konfindurstria kritikon Bordin e Transparencës

Ligj i ri për emigrimin e punëtorëve të kualifikuar

Vështirësitë me të cilat ndeshen ata që duan të vijnë në Gjermani