MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Pse fëmijët nën 4 vjeç nuk duhet të hanë kokoshka?

22.09.2022 - 11:58

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Pse fëmijët nën 4 vjeç nuk duhet të hanë kokoshka?

Mjeku:Ndërsa shumë prindër janë të vetëdijshëm për rreziqet e mbytjes së baterive ose lodrave të vogla, rreziqet e zakonshme të lidhura me ushqimin janë ende të panjohura për shumë nëna dhe baballarë. Në vitin 2019, USA Today ndau një histori të një nëne të 3 fëmijëve, djali 2-vjeçar i së cilës duhej të shkonte në spital pasi kishte ngrënë kokoshka me familjen.

Djali po kollitej dhe kishte ethe. Pas një ekzaminimi, mjekët zbuluan se djali thithi kokoshkat në mushkëri, gjë që shkaktoi inflamacion. Mjekët hoqën nga mushkëritë e fëmijës copën e kokoshkave dhe kjo histori pati një fund të lumtur.

Pediatrit nuk rekomandojnë dhënien e kokoshkave dhe disa produkteve të tjera për fëmijët nën moshën 4 vjeç dhe kjo është diçka që të gjithë duhet ta kenë parasysh.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tingëllon çuditshëm, por...

Çfarë është mushkëria “kokoshkë”?