MENU
klinika

Shkaqet

Pse më dhemb sqetulla?

22.09.2022 - 11:34

Pavarësisht nëse është pulsuese, dhembje e vazhdueshme apo e mprehtë, ndjesia e pakëndshme është një flamur i kuq. Dhimbja në sqetull mund të nënkuptojë se thjesht keni tendosur një muskul, i cili lehtësohet me akull dhe pushim. Mund të jetë gjithashtu një shenjë e kushteve më serioze, si një infeksion ose kanceri i gjirit.

Tendosja e muskujve

Sqetullat dhe zona përreth kraharorit dhe krahut përbëhen nga enë gjaku, nerva dhe muskuj. Ashtu si muskujt e tjerë në trup, ju mund t’i tendosni muskujt e sqetullës duke e tepruar me gjëra, si ngritja e diçkaje të rëndë.

Simptomat e tendosjes së muskujve varen nga sa serioz është tendosja. Ato mund të përfshijnë:

 • Dhimbje ose ndjeshmëri, veçanërisht pas lëvizjes që shtrin muskulin
 • Skuqje ose mavijosje
 • Dridhje ose spazma e muskujve
 • Ënjtje

Për tendosje të lehta, mjekët sugjerojnë që të pushoni muskujt duke bërë një pushim nga aktiviteti që shkaktoi dhimbjen. Ju gjithashtu mund të vendosni akull në zonë dhe të merrni ilaçe pa recetë për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtjen. Telefononi një mjek nëse simptomat përkeqësohen ose tendosja nuk shërohet brenda disa javësh.

Nyjet limfatike të fryra

Nyjet limfatike gjenden në shumë zona të trupit, duke përfshirë qafën, ijën dhe sqetullat. Nëse ato janë të fryra dhe të dhimbshme, zakonisht është një shenjë se trupi po lufton një infeksion viral si p.sh.

 • Një ftohje e zakonshme
 • Streptokok fyti
 • Fruthi, një infeksion i sistemit të frymëmarrjes që përhapet lehtësisht
 • Një infeksion veshi
 • Një infeksion dhëmbi
 • Mononukleoza, një infeksion që zakonisht përhapet përmes lëngjeve trupore si pështyma
 • Infeksionet e lëkurës ose plagëve
 • Virusi i mungesës së imunitetit të njeriut (HIV), virusi që shkakton SIDA

Kur nyjet limfatike fryhen, mund të keni edhe rrjedhje hundësh, dhimbje të fytit, ethe dhe djersitje gjatë natës.

Dhimbja për shkak të infeksionit largohet kur gjendja që e shkakton atë përmirësohet. Ndërkohë, për t’u ndjerë më mirë:

 • Vendosni një leckë të ngrohtë dhe të lagur nën sqetull.
 • Merrni ilaçe kundër dhimbjeve pa recetë.
 • Pushoni shumë.

Ka shkaqe të tjera, më pak të zakonshme, por më serioze të ënjtjes së nyjeve limfatike, duke përfshirë një sëmundje malinje ose limfomë. Flisni me mjekun nëse dhimbja:

 • Shfaqet pa arsye
 • Vazhdoni të rritet
 • Nuk përmirësohet pas 2 javësh
 • Keni ethe, djersitje gjatë natës ose humbje peshe që nuk mund t’i shpjegoni
 • Kanceri i gjirit

Kanceri i gjirit ndodh kur qelizat në gji rriten në mënyrë të pakontrolluar. Zakonisht formojnë një tumor.

Një simptomë e zakonshme e kancerit të gjirit është dhimbja dhe ënjtja rreth sqetullës suaj. Mund të vijë nga përhapja e kancerit të gjirit në nyjet limfatike

Ënjtja dhe dhimbja mund të vijnë përpara se të ndjeni një gungë në gji, kështu që nëse gjërat nuk shkojnë mirë, shkoni tek një mjek.

Ka disa trajtime për kancerin e gjirit që është përhapur në nyjet limfatike. Ajo që ju dhe ekipi juaj mjekësor do të zgjidhni varet nga stadi dhe lloji i kancerit:

Kirurgjia. Gjatë operacionit për ruajtjen e gjirit (i quajtur lumpektomi), mjekët do të heqin kancerin dhe do të lënë sa më shumë gji normal të jetë e mundur. Ata gjithashtu do të nxjerrin disa nyje limfatike dhe inde të shëndetshme. Kur ky lloj operacioni nuk është një opsion, mjekët do të heqin të gjithë gjoksin (mastektomia).

Terapia me rrezatim. Mjekët përdorin rreze ose grimca me energji të lartë për të shkatërruar qelizat e kancerit, për të ulur mundësinë e rikthimit të kancerit dhe për t’ju ndihmuar të jetoni më gjatë.

Kimioterapia dhe barna të tjera. Terapia hormonale përdoret pas operacionit për të ulur mundësinë e rikthimit të kancerit të gjirit. Për tumoret më të mëdha, tumoret që rriten shpejt ose ato me karakteristika të caktuara, mjeku mund të rekomandojë ilaçe kundër kancerit (kimioterapi).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN