MENU
klinika

Analiza nga AlJazeera

Pse po bie paundi britanik ndërsa dollari amerikan rritet?

28.09.2022 - 12:35

Ndërsa paundi britanik bie në vlerë, dollari i Shteteve të Bashkuara po fluturon lart.

Në një sfond të trazuar që përfshin luftën e Ukrainës, çmimet në rritje dhe bllokimet e Kinës për shkak të kovidit, luhatjet e mprehta të disa prej monedhave kryesore të botës po injektojnë pasiguri të re në perspektivën ekonomike globale.

Pse paundi britanik është në rënie të lirë?
Të hënën, paundi u ul në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit amerikan, pasi investitorët nxituan të shesin monedhën dhe obligacionet e qeverisë në një demonstrim skepticizmi mbi planet ekonomike të kryeministres së re Liz Truss, të cilat përfshijnë shkurtime të mëdha taksash të financuara nga rritje të mprehta të huamarrjes së qeverisë.

Në një moment në tregtimin aziatik, paundi u ul deri në 1,0327 dollarë, duke tejkaluar nivelin më të ulët rekord të arritur në 1985, përpara se të kthente një pjesë të vlerës së tij.

Çmimi i obligacioneve 5-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar – përmes të cilave investitorët i huazojnë para qeverisë – regjistroi rënien më të mprehtë që nga të paktën 1991.

Nën “mini-buxhetin” e kancelarit të Thesarit Kwasi Kwarteng të shpallur të Premten, Mbretëria e Bashkuar po propozon uljet më të mëdha të taksave në 50 vjet, duke përfshirë heqjen e normës tatimore prej 45 për qind për të ardhurat mbi 150,000 paund (162,000 dollarë).

Uljet e taksave, së bashku me një plan për të mbështetur familjet në trajtimin e faturave të tyre në rritje të energjisë, do t’i kërkojnë qeverisë të marrë hua 72 miliardë paund shtesë (77.7 miliardë dollarë) vetëm në gjashtë muajt e ardhshëm.

Ashtu si me mallrat dhe shërbimet e tjera, vlera e shumicës së monedhave kryesore në botë funksionon mbi parimin e ofertës dhe kërkesës.

Kur kërkesa për një monedhë të caktuar është e lartë, çmimi rritet dhe anasjelltas.

Rënia e vlerës së paundit tregon se investitorët janë të shqetësuar për aftësinë e Mbretërisë së Bashkuar për të menaxhuar kaq shumë borxhe shtesë, veçanërisht pasi rritja e normave të interesit e bën huamarrjen shumë më të kushtueshme.

Të hënën, Raphael Bostic, një zyrtar i lartë në Fed të SHBA-së, paralajmëroi se rishikimi i taksave kishte “rritur vërtet pasigurinë” dhe kishte rritur rrezikun e një recesioni global.

“Besimi në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar është i ulët tani,” i tha Al Jazeera Pao-Lin Tien, një asistent profesor i ekonomisë në Universitetin George Washington. “Politika ekonomike e kryeministrit të ri për uljen e taksave ndaj të pasurve nuk është shumë popullore dhe konsensusi është se nuk do të funksionojë në stimulimin e ekonomisë.”

Ndërsa planet tatimore të Mbretërisë së Bashkuar ishin shkasja fillestare e rënies së lirë të paundit, ekonomistët thonë se besimi i investitorëve në ekonominë britanike ka rënë për disa kohë për shkak të zhvillimeve të tjera si Brexit.

“Fundi britanik ka vuajtur prej kohësh për vendimet politike në MB,” tha për Al Jazeera Alexander Tziamalis, një pedagog i lartë i ekonomisë në Universitetin Sheffield Hallam. “Ajo është goditur nga Brexit dhe po përballet gjithashtu me perspektivën e një referendumi të dytë të pavarësisë skoceze dhe një luftë të mundshme tregtare me BE-në mbi protokollin e Irlandës së Veriut”.

Çfarë mund të bëjë Mbretëria e Bashkuar për të ndaluar rënien e paundit?
Mjeti kryesor i disponueshëm për të mbështetur paundin, ose çdo monedhë tjetër në rënie si jen-i japonez, është rritja e normave të interesit në mënyrë që të tërheqë investitorët e huaj me yield-e më të mira.

Të hënën, Andrew Bailey, guvernatori i Bankës së Anglisë, tha se banka qendrore nuk do të hezitonte të ngrinte normat sipas nevojës.

Por pavarësisht thirrjeve nga disa ekonomistë për veprime emergjente, banka qendrore e Mbretërisë së Bashkuar zgjodhi kundër një rritjeje të paplanifikuar të normës, duke e ulur paundin në 1,06 dollarë pasi pati disa fitime të mëparshme.

“Si Banka e Anglisë dhe Banka e Japonisë mund të vendosin të rrisin normat për t’u përshtatur me normat në rritje të interesit në SHBA,” tha Tien, profesor në Universitetin George Washington.

“Kjo do të ndihmojë, por nëse investitorët nuk shohin veprime mjaft agresive nga BoE ose BoJ – pra jo vetëm një rritje e normave, por një rritje më e madhe se sa pritej në normat – nuk do të ndihmojë shumë me vlerat e monedhës. Çështja me rritjen e madhe agresive të normave të interesit është se ka të ngjarë ta shtyjë ekonominë në një recesion, të cilin askush nuk dëshiron ta shohë.

Qeveritë gjithashtu mund të ndërhyjnë drejtpërsëdrejti duke blerë monedhën e tyre për të mbështetur vlerën e saj, megjithëse kjo nuk pranohet nga shumë vende dhe rrezikon të thirret në gjoba tregtare. Paundi dhe jeni janë zyrtarisht kurse këmbimi të luhatshme, qeveritë nuk duhet dhe nuk duhet të ndërhyjnë shpesh në tregun valutor”, tha Tien.

Pse dollari amerikan është kaq i fortë?
Forca e dollarit amerikan, i cili ka qenë në një trajektore rritëse që nga mesi i vitit 2021 dhe muajin e kaluar arriti nivelin më të lartë të 20 viteve kundrejt gjashtë monedhave kryesore, ka dy shtytës kryesorë.

E para është besimi në ekonominë amerikane në raport me homologët e saj.

Në të njëjtën mënyrë, një monedhë në dobësim pasqyron rënien e besimit të investitorëve në ekonominë e një vendi, një monedhë forcuese tregon një votë besimi në bazat e një ekonomie.

Ndërsa ekonomia e SHBA po lufton me inflacion të lartë dhe rritje të flamurit, ajo shihet se është në një bazë më të fortë se ekonomitë si Britania e Madhe dhe Eurozona, të cilat mendohet gjerësisht se janë në recesion.

“Dollari amerikan është parë gjithmonë si një strehë e sigurt për investitorët, sepse SHBA-ja është një ekonomi kaq e fortë dhe e madhe, kështu që nëse ka pasiguri globale, është gjithmonë një bast i sigurt për të mbajtur dollarë amerikanë sepse ruan mirë vlerën,” tha Tien.

“Pra, me luftën në Ukrainë, problemet ekonomike dhe politike në Evropë, inflacionin e lartë, etj, nuk është për t’u habitur që investitorët po kthehen te dollari amerikan.”

Marc Chandler, shefi strateg i tregut në konsulencën financiare Bannockburn Global Forex, tha se SHBA dukej si një bast i sigurt për investitorët në dritën e ngjarjeve globale edhe nëse regjistroi rritje negative gjatë dy tremujorëve të fundit.

“Rivalët më të mëdhenj të SHBA-së e kanë qëlluar veten në këmbë. Këtu po mendoj për pushtimin rus të Ukrainës dhe politikën e Kinës me zero-kovid që ka ndërprerë rritjen”, tha Chandler për Al Jazeera.

Aleatët e SHBA-së po përballen gjithashtu me beteja serioze. Japonia është i vetmi vend i G10 që nuk i rrit normat e interesit. Kina në fakt uli normat kohët e fundit. Evropa është në prag të një recesioni dhe qeveria e re e Mbretërisë së Bashkuar ka nxitur bisedimet e krizës me stimulin e saj fiskal që i shton deficitit të llogarisë korente.

Drejtuesi i dytë i rritjes së dollarit është rritja e normave të interesit nga Rezerva Federale e SHBA, e cila ka rritur koston e huamarrjes në një përpjekje për të zbutur inflacionin në rritje.

Me depozituesit në bankat amerikane që përfitojnë nga norma më të larta interesi, investitorët janë inkurajuar më tej të shkëmbejnë monedha të tjera për dollarë, duke e rritur çmimin e monedhës së gjelbër.

“Sigurisht, bankat qendrore në juridiksione të tjera si në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu kanë rritur normat e interesit dhe eurozona po planifikon të bëjë të njëjtën gjë. Por ata nuk po veprojnë aq agresivisht sa SHBA-ja”, tha Tziamalis, pedagoge e ekonomisë në Universitetin Sheffield Hallam. “Ndërkohë Japonia nuk po shtrëngohet fare, kështu që rezultati neto është ende kërkesa më e madhe jashtë shtetit për monedhë të gjelbër.”

Kush janë fituesit dhe humbësit?
Për konsumatorët amerikanë, një dollar më i fortë do të thotë mallra më të lira të importuara në dyqane dhe pushime më të përballueshme jashtë vendit. Për të gjithë të tjerët, fotografia është më pak rozë.

Jo vetëm që një dollar më i fortë nënkupton importe dhe udhëtime më të shtrenjta amerikane në SHBA, por ka të ngjarë të përkeqësojë inflacionin përgjithësisht në vende të tjera.

Nafta dhe mallra të tjera si metalet dhe druri zakonisht tregtohen në dollarë, duke rritur koston e tyre në monedhën vendase. Çmimet më të larta të energjisë do të rrisin koston e mallrave dhe shërbimeve të tjera.

“Përjashtimi i vetëm është SHBA, ku një dollar më i fortë e bën më të lirë importimin e produkteve të konsumit dhe për këtë arsye mund të ndihmojë në zbutjen e inflacionit,” tha Tziamalis.

Fuqia e dollarit gjithashtu e bën më të vështirë për shumë vende në zhvillim shlyerjen e borxheve të tyre, të cilat shpesh mbahen në monedhën amerikane.

“Si rezultat, shumë vende do të luftojnë për të gjetur një sasi gjithnjë në rritje të monedhës vendase për të shërbyer borxhet e tyre,” tha Tziamalis. “Këto vende ose do të duhet të tatojnë më shumë ekonomitë e tyre, të nxjerrin para lokale inflacioniste ose thjesht të marrin më shumë hua. Rezultatet mund të jenë recesion i thellë, hiper-inflacion, një krizë borxhi sovran ose të treja së bashku, në varësi të rrugës së zgjedhur.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deutsche Welle/ Pse po rritet monedha amerikane

Pse një dollar i fortë duhet të na shqetësojë?

Analiza nga "Project Syndicate"

A është paundi, afër pikës së rënies?


"The Economist"/ Putin bombardon infrastrukturën e energjisë

Si përballen ukrainasit pa energji elektrike

Emigracionit ka shtuar më shumë problemin

A po vjen recesioni i “kravatave të bardha”?

"Çmimi i naftës duhet të ishte nën 200 lekë"

Konfindurstria kritikon Bordin e Transparencës

Ligj i ri për emigrimin e punëtorëve të kualifikuar

Vështirësitë me të cilat ndeshen ata që duan të vijnë në Gjermani