MENU
klinika

Ç'rekomandojnë ekspertët

Si të keni lëkurë më të mirë, me pak përpjekje

26.09.2022 - 16:15

Sot, ne dimë shumë më tepër se nënat tona rreth lëkurës dhe mirëmbajtjes së saj. Nga ana tjetër, është gjithashtu fakt se ndonjëherë lodhemi duke mbushur shportat me serume, hidratues e duke eksperimentuar me çdo gjë për të perfeksionuar lëkurën.

Vjen një moment që rutina ditore me 1 milionë hapa bëhet e mërzitshme dhe ti ndjen që po e mbingarkon fytyrën me shpresën e përmirësimit më të shpejtë. Ka një guidë më praktike dhe më fitimprurëse, prandaj vëmendje.

*Ç’duhet të bëni çdo ditë

-Lajeni fytyrën çdo natë para se të flini

Mund ta shmangni këtë proces në mëngjes, por jo në mbrëmje. Imagjinoni gjithë make up-i, yndyrnat, pluhuri, etj se çfarë mund t’i bëjë poreve dhe lëkurës suaj.

– Vendos kremin e diellit

E dimë që këtë këshillë e dëgjoni çdo herë, por po, është KAQ e rëndësishme të mos e shmangni. Dëmtimi i diellit shkon përtej nxirjes së lëkurës! Kremi parandalon shenjat, rrudhat, plakjen e parakohshme, por mbi të gjitha ju mbron nga rrezet që shkaktojnë kancerin e lëkurës.

– Nëse mundeni, shmangni një hap

Nevojat e lëkurës suaj mund të ndryshojnë nga moti, mosha, stina, etj. Ndonjëherë ka shumë nevojë për hidratim e ndërsa herë të tjera jo. S’është e thënë të bëni çdo ditë të njëjtën gjë. Njiheni lëkurën tuaj dhe ndihmojeni të relaksohet.

*Çfarë duhet të bëni çdo javë

– Eksfolioni lëkurën

Jo të gjithë keni nevojë për scrub, por pavarësisht pastrimit me larës shtresat e qelizave të vdekura janë po aty. Një herë në javë rekomandohet eksfolimi i saj për ta ndjerë më të butë, më të zbardhur dhe poret të pak të dukshme.

– Shihni gjendjen e poreve

Si janë pikat e zeza krahasuar me një muaj më parë? Duhet t’i pastroni vetë apo jo? Një maskë pastruese është ideale, mjafton të mos i ngacmoni me duar aknet dhe pikat e zeza që ju besdisin.

*Ç’duhet të bëni një herë në muaj

-Hidhini një sy datave të skadencës së produkteve

Mos i përdorni në rast se dyshoni për një skadim të mundshëm.

-Takim tek estetistja/dermatologu

E mira është që herë pas here të mësoni gjendjen e lëkurës përmes një specialisti.

Burimi: Health Line