MENU
klinika

Analiza e The Economist

Tani ‘topin’ e ka Perëndimi…

22.09.2022 - 12:53

Për të kuptuar Vladimir Putinin, dëgjoni se çfarë ai thotë ai për armiqtë e tij. Më 21 shtator, njeriu që pushtoi Ukrainën tha se fuqitë perëndimore “po imponojnë në mënyrë agresive vullnetin e tyre,  mbi vendet e tjera”. Ata dëshirojnë “plaçkën” e Rusisë, tha një nga manjatët rus.

Ai madje kërcënoi se do të përdorte armët bërthamore nëse Ukraina përpiqet të marrë territoret. Pas kthesave poshtëruese në fushën e betejës, despoti rus po përpiqet të tregojë forcën.

Përveç kërcënimit bërthamor, të cilin ukrainasit e hodhën poshtë si blof, ai urdhëroi një mobilizim të pjesshëm, duke u zotuar të rrisë forcën e tij  dhe premtoi mbështetje për “republikat” kukulla në Ukrainë, të cilat planifikojnë të mbajnë referendume këtë fundjavë nëse do të aneksohen nga Rusia.

Këto referendume të rreme, që do të mbahen  pas tre ditësh, do t’i japin Putinit një justifikim retorik për t’i cilësuar sulmet e Ukrainës në Donbas si sulme ndaj vetë Rusisë, të cilat në teori mund të çojnë në një  hakmarrje me përdorimin e armëve bërthamore.

Putin po dyfishon luftën e tij katastrofike.

Megjithatë, ashpërsia e tij sugjeron panik në vend të pushtetit. Gabimi i Putin në fushën e betejës ka shkaktuar tproblematikat e para në atmosferën e tij të komandës së padiskutueshme në Rusi.

TOPSHOT – Russian President Vladimir Putin enters a hall to meet with Russia’s medal-winning athletes of the Beijing 2022 Winter Olympic Games and members of the country’s Paralympic team at the Kremlin in Moscow on April 26, 2022. (Photo by NATALIA KOLESNIKOVA / AFP)

Edhe pse media ruse vazhdimisht gënjen për luftën dhe zërat alternativë nuk po dëgjohen, realiteti në Ukrainë tani është aq i ndryshëm nga fantazia në dhomat e ndenjes ruse, saqë do të jetë e vështirë për Putin të tregohet i drejtë në lidhje me luftën në Ukrainë.

Kjo mund të jetë edhe arsyeja pse lufta e tij e informacionit po dobësohet edhe jashtë vendit. Ai ka deklaruar se ajo çfarë po ndodh në Ukrainë nuk është një luftë, por një “operacion special ushtarak”.

Armiqve të tij ukrainas dhe mbështetësve të tyre të NATO-s ai u ka thënë se do të angazhojë shumë trupa shtesë – ministri i tij i mbrojtjes sugjeron që 300,000 do të shkojnë për të luftuar.

Për të shqyrtuar hendekun midis këtyre mesazheve, ai thekson se mobilizimi është i kufizuar në rezervat ushtarake (vetëm pala tjetër, këmbëngul ai, përdor burrat si “mish për top”), raporton abcnews.al.

Në të vërtetë, Putin nuk mund të urdhërojë rekrutimin masiv pasi do të kërcënonte regjimin e tij.  Koha nuk është në anën e Putinit. Rezervistët që ai po thërret nuk kanë nevojë të mësohen të qëllojnë, por ata kanë nevojë për stërvitje për t’u përballur me  kushtet lokale.

Nëse vendosen shumë shpejt, ata do të vdesin në grupe. Ato mund të bëhen pjesë e njësive ekzistuese, me moral të dobët për të rikthyer forcën e tyre. Kjo do ta bënte më të lehtë për Rusinë të mbronte linjat e saj, edhe pse ndoshta jo të ndërmerrte ofensiva të reja.

Democratic presidential hopeful, Sen. Joe Biden, D-Del., speaks to supporters during a rally at the UAW Hall in Dubuque, Iowa, on the day of the Iowa caucus Thursday, Jan. 3, 2008, in Dubuque, Iowa. (AP Photo/Mark Hirsch)

Rusia nuk ka armë të mjaftueshme për një forcë më të madhe pushtuese, jo vetëm sepse shumë prej ushtarëve të saj braktisën armët dhe tanket e tyre kur u larguan nga përparimi i fundit i ukrainasve.

Realisht, do të kalojnë muaj përpara se “mobilizimi i pjesshëm” i Putinit të bëjë një ndryshim të madh në fushë.

Kjo i jep Ukrainës një dritare mundësie. Mbështetësit e saj perëndimorë duhet të rrisin furnizimin me armë, duke përfshirë raketa me rreze më të gjatë veprimi. Armët më të mira të NATO-s nuk duhet të përdoren për të sulmuar vetë Rusinë, por zonat e Ukrainës që Rusia do t’i aneksojë ilegalisht nuk duhet të jenë jashtë kufijve.

Perëndimi gjithashtu duhet të trajnojë më shumë ushtarë ukrainas. Vendi ka shumë ushtarë  të motivuar, por deri më tani vetëm Britania po ofron trajnime bazë për një numër të madh të tyre.

Anëtarët e tjerë të NATO-s duhet të hyjnë menjëherë, ndoshta duke e ndarë punën në mënyrë që një aleat të fokusohet në mbrojtjen ajrore, një tjetër në artileri e kështu me radhë.

Kur Putin pushtoi Ukrainën, ai mendoi se do të merrte në kontroll vendin shumë shpejt. Nuk ndodhi. Tani ai shpreson që mbështetësit e saj perëndimorë, të cilëve u mungon kurajoja për një luftë të gjatë, do të shkurtojnë dërgesat e armëve dhe do të shtyjnë Ukrainën të negociojë për paqe.

Putin po përpiqet të tregojë forcën sepse është dobësuar dhe populli rus ka filluar ta ndjejë këtë gjë.  Ukraina duhet të ruajë vrullin në fushën e betejës. Paqja do të vijë kur qytetarët rusë të kuptojnë se Putin po humbet dhe nuk mund të fitojë.

Burimi: The Economist