MENU
klinika

“Putin është budalla”

Telefonatat e ushtarëve rusë nxjerrin zbuluar Kremlinin

29.09.2022 - 13:46

Ushtarët rusë e kanë bërë të qartë se nuk janë të gatshëm të shkojnë në luftë, pasi Vladimir Putin shpalli mobilizimin e pjesshëm të vendit, por edhe në fillimet e atij që Moska e quan “operacion special” në Ukrainë.

Të paktën kështu dëgjohet në telefonatat që ata kanë bërë me familjarë të tyre.

Kremlini besonte se Kievi do të binte në ditët pas fillimit të pushtimit. Megjithatë, rezistenca e ashpër ukrainase dhe çështjet shkatërruese të logjistikës i panë trupat ruse të mbërthyera në periferi të kryeqytetit për pjesën më të madhe të muajit mars.

Telefonata të paautorizuara iu bënë prindërve, të afërmve, miqve dhe partnerëve në shtëpi në Rusi, por ata nuk ishin të vetmit që dëgjonin.

Thirrjet tregojnë tmerrin dhe dëshpërimin me të cilin përballen luftëtarët rusë, disa prej të cilëve kurrë nuk iu tha se do të luftonin në radhë të parë.

“Askush nuk na tha se do të shkonim në luftë. Ata na paralajmëruan një ditë para se të largoheshim”, dëgjohet ushtari Sergei t’i thotë nënës së tij.

Njëri ushtar dëgjohet të pohojë se u kishin thënë se do të shkonin “për stërvitje” për disa ditë.

Një ushtar u ankua se nuk kishte asnjë mënyrë që ata të kapnin kryeqytetin ukrainas.

“Ne nuk mund ta marrim Kievin…Ne thjesht marrim fshatra, dhe kaq”, dëgjohet të thotë ai.

“Mami, kjo luftë është vendimi më budalla që ka marrë ndonjëherë qeveria jonë, mendoj”, thotë një tjetër.

Në atë kohë, linjat ruse të furnizimit ishin në rrëmujë me automjete të gjata me milje që bënin objektiva të lehta për ushtarët dhe dronët ukrainas.

Ushtarët rusë u panë duke vozitur pa qëllim nëpër fshat, ndërsa të tjerëve u mbaruan benzina dhe ushqimi.

“Putini është budalla. Ai dëshiron të marrë Kievin. Por nuk ka asnjë mënyrë që ta bëjmë”, thotë një ushtar.

Përmasat e telefonatave ilustrojnë se sa keq ishte Moska në ruajtjen e logjistikës për forcat e saj luftarake dhe madje edhe ruajtjen e disiplinës së thjeshtë midis ushtarëve të saj.

Kohët e fundit, Moska zhvendosi trupat nga Kharkiv në jug pranë Khersonit. Ajo që kishte mbetur – ushtarë të lodhur dhe të papërvojë – u përballën me një kundërsulm shkatërrues, i cili pa Kievin të rimarrë më shumë se 3000 milje katrorë territor.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza e zhvillimeve në Moskë

Dështimet e Putinit kthejnë aleatët në armiq