MENU
klinika

Emirati fiton duke luajtur me të gjitha anët

“The Economist”: Dubai, qendra e ringjallur e botës!

22.09.2022 - 16:53

Vera është e përgjumur në Dubai, një kohë kur vendasit dhe emigrantët e pasur ikin për klimat më të freskëta. Sidoqoftë, për agjentët e pronave të emiratit, ky ishte gjithçka tjetër veçse i dobët jo. Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe), një federatë prej shtatë anëtarësh që përfshin Dubain, parashikohet të shtojë 4000 banorë të rinj milionerë këtë vit, më shumë se çdo vend tjetër. Ky është një lajm i mirëpritur për një treg pronash që kontribuon me 8% të PBB-së, nëse jo për agjentët që duan të jenë në plazh.

Këto janë kohë të vështira për eksportuesit e energjisë në Lindjen e Mesme. Ekonomia saudite parashikohet të rritet me 7.6%, ndër ritmet më të shpejta në botë. Shtetet më të vogla të Gjirit do të kenë të ardhura të papritura për të paguar borxhin dhe për të rritur fondet e pasurisë sovrane. Edhe vendet jofunksionale si Iraku duhet të kenë teprica. Por Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe Dubai në veçanti, nuk përfitojnë vetëm nga çmimet e larta të energjisë. Ajo gjithashtu përfiton nga sanksionet dhe ndërprerjet gjeopolitike që ndihmuan në rritjen e këtyre çmimeve. Tregu i aksioneve të qytetit është rritur me 9% këtë vit, krahasuar me një rritje prej 2% në Riad.

Edhe përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, Dubai ishte në një pozicion më të fortë për t’u rritur si një qendër financiare me rivalë gjigantë dhe të vendosur që po luftonin. Hong Kongu bëhet më pak tërheqës pasi bie më tej në orbitën e Kinës. Ajo ka vuajtur edhe nga kufizimet e Covid-19. Ndërkohë, Londra ka humbur një pjesë të shkëlqimit të saj që nga Brexit dhe nuk e mirëpret më kapitalin rus. Dubai është qendra e fundit financiare ku pothuajse kushdo mund të bëjë biznes me pothuajse këdo tjetër.

Kjo është më e dukshme në tregun e pronave të qytetit. Rusët blenë më shumë se dy herë më shumë shtëpi në Dubai në gjysmën e parë të vitit 2022 sesa në të gjithë vitin e kaluar. Betterhomes, një firmë pronash, thotë se ata ishin grupi i katërt më i madh i blerësve, nga vendi i nëntë në 2021. Kufizimet bankare nuk janë pengesë: një ndërmjetës i pasurive të paluajtshme thuhet se ka instaluar një bankomat në zyrën e tij për të lehtësuar transaksionet me para. Shumë jahte ruse janë ankoruar në marinat e Emirateve, ndërsa avionët privatë të oligarkëve enden në një aeroport më parë pak të përdorur në jug të Dubait.

Firmat, si lokale ashtu edhe shumëkombëshe, po ndryshojnë veprimtarinë e tyre. Banka si Goldman Sachs dhe Bank of America kanë zhvendosur punonjësit nga Moska në Dubai. Firmat e mallrave po shqyrtojnë një lëvizje nga Zvicra, e cila i është bashkuar sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë. Në Fujairah, në bregun lindor të Emiratet e Bashkuara Arabe, kompanitë lokale po grumbullohen në biznesin e arbitrazhit. Ata mund të blejnë naftën ruse me një zbritje të madhe, ta përpunojnë atë dhe më pas të shesin produktet e gatshme me çmimin e tregut. E gjithë kjo është bërë e mundur nga qëndrimi neutral i Emiratet e Bashkuara Arabe ndaj luftës. Edhe pse një aleat i vjetër perëndimor, ajo ka refuzuar t’i bashkohet sanksioneve të udhëhequra nga Perëndimi ndaj Rusisë.

Dubai nuk është e vetmja ‘gropë’ në dispozicion. Disa rusë kanë dekampuar në Turqi; Megjithatë, atraktiviteti i vendit është i kufizuar nga një monedhë në rënie dhe inflacioni në rritje. Emiratet e Bashkuara Arabe nuk ofrojnë shqetësime të tilla. Monedha e saj, dirhami, është e lidhur me dollarin dhe nuk është ulur që nga viti 1997. Borxhi publik është 32% e PBB-së e menaxhueshme; inflacioni pritet të arrijë kulmin në më pak se 4%. Sistemi bankar është i besueshëm dhe i mirëkapitalizuar. Norma e tatimit mbi të ardhurat është një 0%. Moti përvëlues mund të jetë një tronditje, por Dubai ofron të gjitha lehtësitë që do të prisnin emigrantët rusë: markat e stilistëve në qendra tregtare, kuzhinierë të njohur në hotele, shtëpi luksoze me ndihmën e brendshme. Nxënësit në një restorant të ri në distriktin financiar mund të porosisin një patate të pjekur të mbushur me havjar për vetëm 2610 dirhemë (710 dollarë).

Këto atraksione tashmë kanë joshur biznesin nga gjetkë. Dubai e ka bërë veten një qendër financiare që i shërben jo vetëm Lindjes së Mesme, por tregjeve aziatike dhe afrikane. Biznesmenët indianë, për shembull, gjejnë shumë për të pëlqyer. Ata gëzojnë lehtësime tatimore dhe shkolla dhe spitale më të mira. Avokatët mund të fluturojnë në vetëm tre orë për marrëveshje ndërkombëtare, një udhëtim shumë më i shkurtër se në Londër ose Singapor. Fondet e pasurisë sovrane janë një burim i madh parash për firmat me kapital privat dhe kapital sipërmarrës. Një i madh indian thotë se gjysma e miqve të tij në Mumbain jugor kanë blerë apartamente në Dubai.

Së bashku me biznesin e ligjshëm, ekziston edhe lloji më i dyshimtë, nga mafiozët irlandezë te tregtarët iranianë që kërkojnë të anashkalojnë sanksionet. Institucionet që kujdesen për të pasurit, si një dhomë pritjeje nën çati në një ishull artificial në Gji, mund të kenë një atmosferë bar-skenë-nga-Star-Wars, megjithëse me biftekë Wagyu 100 dollarë, shishe Cristal 1600 dollarë dhe muzikë më pak gazmore. Vetëm tregtia e paligjshme e arit dikur vlerësohej të ishte rreth 4 miliardë dollarë në vit (megjithëse qeveria ka ndërmarrë disa hapa për ta pastruar atë).

Shpata me dy tehe
Ekonomia politike e lirë e Dubait mund të shkaktojë tension. Për pjesën më të madhe të dekadës së kaluar, ishte Abu Dhabi, kryeqyteti më pak tregtar i Emirateve të Bashkuara Arabe, ai që vendosi tonin në politikën e jashtme. Pranvera arabe e viteve 2010-11 dhe kaosi që ajo shkaktoi, e vendosën vendin në një bazë lufte. Emiratet e Bashkuara Arabe iu bashkuan pushtimit të Jemenit të udhëhequr nga Arabia Saudite në vitin 2015 dhe i dërguan armë një diktatori aspirues në Libi. Ai gjithashtu shtyu për embargon e Katarit në vitin 2017, ku katër shtete arabe ndërprenë lidhjet tregtare dhe të udhëtimit me emiratin e bezdisshëm.

Një pjesë e kësaj ishte e keqe për biznesin. Katarianët blenë shumë prona në Dubai, ose si investim ose si shtëpi të dytë në një qytet më të lirë. Bllokada i largoi ata nga tregu i pronave. Në fillim të këtij viti, Huthi në Jemen lëshuan disa raunde raketash dhe dronësh në Abu Dhabi, një ngjarje shqetësuese në një vend që varet nga një reputacion për stabilitet.

Që nga viti 2019, megjithatë, Emiratet e Bashkuara Arabe janë kthyer drejt modelit të Dubait. Ajo tërhoqi trupat nga Jemeni atë verë dhe ka shkurtuar rolin e saj në Libi. Bllokada përfundoi vitin e kaluar. Ky ishte pragmatizëm: as lufta dhe as bllokada nuk sollën përfitimet e shpresuara. Kështu, politika e jashtme e ashpër është jashtë dhe diplomacia ekonomike ka hyrë.

Merrni tregtinë e naftës që shkatërron sanksionet në Fujairah. Përpara se të fillonin importimin e naftës së papërpunuar ruse, firmat atje ndihmuan Iranin të shiste naftën e vet. Motivi tregtar ishte i drejtpërdrejtë: arbitrazhi është para e lehtë. Nga këndvështrimi i qeverisë, tregtia i shërbeu edhe një qëllimi politik. Emiratet e Bashkuara Arabe u nervozuan nga një sulm i sponsorizuar nga Irani në vitin 2019 në objektet e naftës saudite, të cilat mbyllën për pak kohë gjysmën e prodhimit të mbretërisë. Veprimi si ndërmjetës i bën Emiratet e Bashkuara Arabe të dobishme për Iranin dhe ndoshta redukton rrezikun e një sulmi të ngjashëm.

Në mars, Task Forca e Veprimit Financiar, organi kryesor në botë kundër pastrimit të parave, e vendosi Emiratet e Bashkuara Arabe në “listën gri” të vendeve problematike. Listimi nuk ka pasoja formale dhe bankierët thonë se nuk e ka ndryshuar reputacionin e Emirateve të Bashkuara Arabe: kushdo që bën biznes atje është tashmë i vetëdijshëm për rreziqet. Por zyrtarët e Emirateve u mërzitën nga përfshirja e tyre (dhe shpresojnë të hiqen nga lista deri në fund të vitit 2023).

Institucionet financiare po hetojnë klientët e tyre më të rinj. Qeveria u ka thënë atyre që të mos merren me rusët që janë nën sanksionet perëndimore. “Bankat duan të vërtetojnë përputhshmërinë e tyre në të ardhmen”, thotë një analist financiar me bazë në Dubai. Por ka ende zgjedhje për të bërë. Një rus me 1 milion dollarë pasuri ndoshta nuk ia vlen dhimbjen e kokës. Një me 10 milionë dollarë? Ndoshta.

Një shqetësim më serioz është ndeshja me sanksionet amerikane, të cilat do të ishin të tmerrshme për një vend me një sektor të madh financiar dhe monedhë të lidhur me dollarin. Megjithatë, Amerika nuk duket se dëshiron të shikojë nga afër Emiratet e Bashkuara Arabe. Çdo disa muaj një grup nga departamenti i Thesarit fluturon për të qortuar Emiratet. Në qershor, Wally Adeyemo, zëvendëssekretari, u tha bankierëve të ishin të kujdesshëm me klientët rusë. Përveç disa sanksioneve simbolike ndaj firmave të vogla – kryesisht për marrëdhëniet me Iranin – Amerika ka bërë pak më shumë se sa të flasë. Emiratet e Bashkuara Arabe kanë bindur shumë amerikanë se janë një partner i domosdoshëm në rajon. Krijimi i lidhjeve diplomatike me Izraelin në vitin 2020 ishte një goditje mjeshtërore.

Kjo e lë Dubain në një pozitë të lakmueshme. Pavarësisht nëse Amerika dhe Irani arrijnë apo jo një marrëveshje bërthamore, ajo mund të shërbejë si një shpëtim ekonomik për Iranin, siç ka bërë për vite me radhë. Pavarësisht se lufta në Ukrainë përparon, ajo tani mund të luajë pothuajse të njëjtin rol për Rusinë. Qëndrimi mënjanë po e bën Dubain qendrën e ringjallur të botës.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN