MENU
klinika

A operojnë dot ushtarët rusë në një mjedis të tillë?

Aleatët i kërkojnë Putinit të përdorë armë bërthamore

02.10.2022 - 10:44

Instituti për Studimin e Luftës (ISW), një institut me bazë në Uashington, ka thënë se ushtria ruse në gjendjen e saj aktuale pothuajse me siguri nuk ishte në gjendje të operonte në një fushë beteje bërthamore, edhe pse historikisht ka trajnuar njësitë e saj për ta bërë këtë.

“Grumbullimi kaotik i ushtarëve të rraskapitur, rezervistëve të mobilizuar me ngut, rekrutëve dhe mercenarëve që aktualisht përbëjnë forcat tokësore ruse nuk mund të funksionojë në një mjedis bërthamor”, raportojnë analistët e ISW.

Çdo zonë e prekur nga armët bërthamore taktike ruse do të ishte kështu e pakalueshme për rusët, me gjasë duke përjashtuar përparimet ruse.

Sukseset e Ukrainës në fushën e betejës kanë zemëruar aleatët e Putinit si Ramzan Kadyrov, lideri i rajonit jugor të Çeçenisë së Rusisë, i cili tha se besonte se Moska duhet të marrë “masa më drastike”, duke përfshirë “përdorimin e armëve bërthamore me rendiment të ulët.”

Zyrtarë të tjerë të lartë, përfshirë ish-presidentin Dmitry Medvedev, kanë sugjeruar se Rusia mund të ketë nevojë të përdorë armët bërthamore, por thirrja e Kadyrov ishte më e qarta.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Akuzat e Rusisë dhe Kinës

“SHBA po nxit garën e re të armëve”

Të dhënat nga Inteligjenca amerikane

“Rusisë i duhen 2 ditë për të rrëzuar Ukrainën”