MENU
klinika

Premier League, Java 8

Arsenal fiton derbin dhe shkëputet në krye

01.10.2022 - 15:27

Vijon ecuria e mirë e Arsenalit në Premier League. Topçinjtë triumfuan 3-1 në derbi, duke mposhtur Tottenham. Një sukses që shkëput Arsenalin në krye të renditjes me 7 fitore dhe vetëm një humbje.

Ishin vendasit ata që zhbllokuan rezultatin, duke gjetur rrugën drejt rrjetës në minutën e 20’ me Partey. Megjithatë ky avantazh i “The Gunners” zgjati vetëm 11 minuta, pasi në minutën e 31’ Harry Kane realizoi golin e barazimit nga pika e bardhë e penalltisë.

Më pas në minutën e 49’, pra 4 minuta pas nisjes së pjesës së dytë, Gabriel Jesus do t’i dhuronte avantazhin ekipit të Mikel Artetës. Situata u vështirësua më shumë për skuadrën e Antonio Contes në minutën e 62’ kur pas një ndërhyrje të gabuar, Emerson mori karton të kuq dhe la ekipin e tij në inferioritet numerik.

Ndërsa në minutën e 67’ ishte Granit Xhaka ai i cili do të gjente rrugën drejt rrjetës duke e çuar rezultatin e kësaj sfide në 3-1. Kështu Arsenal i shkakton humbjen e parë për këtë sezon Tottenham-it dhe rimerr përkohësisht kreun e renditjes me 21 pikë, teksa “Spurs” qëndrojnë në vend të tretë me 17 pikë të grumbulluara.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNVetëm 5 minuta për të kuptuar rastin e mashtrimit

Usain Bolt në mes të katër rrugëve…

Humb përballjet ndaj United për Europa League...

Dembélé do t’i mungojë 5 javë Barçës

Mësoni datat dhe oraret kur do të luhen përballjet!

Dy miqësore me Italinë për Kombëtaren U-17

Tani rinovimi me Milanin është shumë larg…

Rafael Leao, klauzola ‘nyja gordiane’

Mesfushori maroken ka zbarkuar në Paris...

PSG pranë ‘grushtit të shtetit’ me Ziyech