MENU
klinika

Deutsche Welle/ Paketa e re e sanksioneve

BE pranon kufirin e çmimit të naftës ruse

05.10.2022 - 17:42

Eksportet e naftës ruse do të kufizohen pasi 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian ranë dakord për një paketë të re sanksionesh të mërkurën.

Lëvizja shpreson t’i japë një goditje të ardhurave të naftës së Rusisë në mes të luftës së saj të vazhdueshme në Ukrainë dhe lëvizjes së Presidentit Vladimir Putin për të aneksuar ilegalisht territoret pjesërisht të pushtuara në vendin e luftuar.

Çfarë është në paketën e fundit të sanksioneve?
Republika Çeke, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës të BE-së, njoftoi se ishte arritur një “marrëveshje politike” mbi paketën e tetë të sanksioneve të bllokut kundër Moskës.

“Paketa përmban: Ndalimin e transportit detar të naftës ruse në vendet e treta mbi kufirin e çmimit të naftës dhe një ndalim të shërbimeve të lidhura”, tha Republika Çeke në një deklaratë në Twitter.

Masat e tjera brenda paketës përfshijnë zgjerimin e kufizimeve për mallrat ruse, duke përfshirë cigaret, produktet e çelikut, letrën, makineritë dhe mallrat e tjera.

Gjithashtu do të ndalohet ofrimi i shërbimeve IT, inxhinierike dhe ligjore “për subjektet ruse”.

Paketa duhet të kalojë ende një proces miratimi përfundimtar. Nëse nuk ka kundërshtime, sanksionet do të publikohen dhe do të hyjnë në fuqi të enjten.

Si është marrë paketa?
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen përshëndeti marrëveshjen për paketën e sanksioneve.

“Ne kurrë nuk do të pranojmë referendumet e rreme të Putinit dhe asnjë lloj aneksimi në Ukrainë. Ne jemi të vendosur të vazhdojmë ta paguajmë Kremlinin,” shkroi ajo në Twitter.

Një përgjigje më e rezervuar erdhi nga Ministri i Jashtëm Lituanez Gabrielius Landsbergis, i cili kritikoi numrin e përjashtimeve të përfshira në paketën e fundit.

“Koha për paketa të forta ka mbaruar dhe kur lexohen dokumentet e paraqitura, ndonjëherë ka përshtypjen se ka më shumë përjashtime sesa sanksione,” i tha ai radios lituaneze të mërkurën.

“Megjithatë, është më mirë se asgjë, sesa pa paketë fare,” tha ai, duke shtuar: “Ne po bëjmë përparim, megjithëse mjaft dobët.”

Masat e mëparshme të sanksioneve që synonin energjinë ruse u penguan nga kundërshtimi i disa vendeve anëtare të BE-së, duke përfshirë Republikën Çeke, Hungarinë dhe Sllovakinë.

Hungaria, Greqia, Malta dhe Qiproja hoqën rezervat e tyre për paketën e fundit të sanksioneve pasi siguruan ndryshime dhe përjashtime, thanë për agjencinë gjermane të lajmeve dpa diplomatë të njohur me bisedimet.

Si do të ndikonte kufiri i çmimit të naftës në Rusi?
Zhvillimi më i rëndësishëm në paketën e fundit të sanksioneve është kufizimi i çmimeve të naftës ruse.

Masa do të ndalonte transportin e naftës ruse që ishte me çmim mbi një nivel të caktuar drejt vendeve jashtë Bashkimit Evropian.

Një kufi i çmimit të naftës ishte mbështetur më parë nga grupi G7 i ekonomive kryesore të botës.

Duke vendosur një kufi të tillë, BE-ja shpreson ta bëjë Moskën të shesë naftën e saj jashtë vendit për më pak, veçanërisht për klientët e mëdhenj jashtë shtetit si India.

Rezultati do të zvogëlonte fitimet e energjisë së Rusisë, të cilat qeveria ukrainase thotë se po e përdor për të financuar luftën.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analistët: Çmimet do të vijnë në rritje!

“Sanksionet dëmtojnë edhe Rusinë, edhe BE-në”