MENU
klinika

Si mund ta ndaloni

Çfarë e shkakton kollitjen e dhimbshme?

04.10.2022 - 13:29

Kolla e dhunshme, ose kollitja paroksizmale, zakonisht shkaktohet nga bakteret, megjithëse ka shkaqe të tjera.

Kollitja paroksizmale përfshin kollën e shpeshtë dhe të dhunshme që mund ta vështirësojë frymëmarrjen e një personi.

Kollitja është një refleks automatik që ndihmon trupin të heqë qafe mukozën shtesë, bakteret dhe substancat e tjera të huaja.

Me një infeksion si pertusis, kolla mund të vazhdojë për periudha të gjata kohore, duke e bërë të vështirë marrjen e oksigjenit të mjaftueshëm ose marrjen e frymës. Kjo mund t’ju bëjë të thithni ashpër dhe të gulçoni me zë të lartë, kjo është arsyeja pse njihet edhe si kollë e dhunshme.

Shkaqet e kollitjes paroksizmale

Kollitja paroksizmale shkaktohet zakonisht nga bakteri Bordetella pertussis. Ky bakter infekton traktin e frymëmarrjes (hundën, fytin, grykën dhe mushkëritë) dhe shkakton kollën e mirë. Ky infeksion është jashtëzakonisht ngjitës.

Kollitja paroksizmale është faza e dytë e kollës së dhunshme. Sipas CDC, kjo fazë vjen rreth 2 javë pas infeksionit. Një rast tipik i kollitjes paroksizmale zgjat nga 1 deri në 6 javë para se të pushojë.

Në raste të rënda, sulmet e kollitjes paroksizmale mund të bëhen aq intensive sa mund të villni dhe buzët ose lëkura mund të bëhen blu nga mungesa e oksigjenit në gjak. Kërkoni kujdes mjekësor urgjent nëse përjetoni këto simptoma.

Shkaqe të tjera të mundshme të kollitjes paroksizmale përfshijnë:

astma, një gjendje e frymëmarrjes në të cilën rrugët e frymëmarrjes fryhen dhe mbushen me mukus të tepërt

bronkiektazia, një gjendje në të cilën tubat në mushkëritë zgjerohen përgjithmonë me mure të trasha për shkak të inflamacionit, duke shkaktuar një grumbullim të baktereve ose mukusit

bronkit, një inflamacion në bronket e mushkërive

Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD), një gjendje në të cilën acidi nga stomaku kthehet në ezofag dhe në fyt dhe ndonjëherë në rrugët e frymëmarrjes

lëndimi i mushkërive nga trauma, thithja e tymit ose përdorimi i drogës

pneumonia, një lloj infeksioni i mushkërive

tuberkulozi (TB), një infeksion bakterial i mushkërive që mund të përhapet në organe të tjera nëse nuk trajtohet

Si ta kuptoni nëse kolla është një infeksion i gjoksit?

Nëse kolla shkaktohet nga një infeksion i frymëmarrjes në gjoks, si pneumonia ose bronkiti, mund të keni simptomat e mëposhtme:

  • një kollë e lagësht
  • kollitja e mukusit të verdhë ose të gjelbër
  • fishkëllimë në frymëmarrje
  • parehati në gjoks
  • ethe
  • dhimbje koke

Një infeksion i gjoksit mund të zgjasë rreth 7 deri në 10 ditë përpara se të largohet vetë. Kollitja e lagësht mund të zgjasë deri në 3 javë.

Në disa raste dhe në varësi të shkakut, do të largohet vetë, por disa shkaqe, si astma, kollë e mirë dhe TB, kërkojnë trajtim të menjëhershëm ose menaxhim afatgjatë.

Shihni një mjek nëse keni një kollë të vazhdueshme që ju shqetëson ose rregullisht ju vështirëson frymëmarrjen. Shumë shkaqe mund të trajtohen pa rrezikun e komplikimeve nëse diagnostikohen herët