MENU
klinika

Disa ditë pas shpërthimit

CNN publikon pamjet të reja nga ura e Krimesë

13.10.2022 - 10:50

CNN ka publikuar pamjet të reja satelitore nga ura që u hodh në Krime të shtunën e shtatorit.

Disa ditë pas shpërthimit vdekjeprurës që dëmtoi lidhjen e vetme rrugorë dhe hekurudhore midis Rusisë dhe gadishullit ukrainas të aneksuar nga Moska në 2014, duket se ka nisur lëvizja e kufizuar e mjeteve, ndërsa riparimet janë duke vazhduar.

Fotot tregojnë gjithashtu radhë të gjata me kamionë mallrash që presin të transportohen në Krime nga Rusia. Megjithëse trafiku i makinave në urë ka rifilluar, automjete më të mëdha si kamionë, furgonë dhe autobusë po udhëtojnë tani me traget përtej ngushticës së Kerçit.

Autoritetet ruse kanë arrestuar tetë persona në lidhje me sulmin në urë, njoftoi media shtetërore të mërkurën.

Ura e Krimesë është një arterie kritike për furnizimin e gadishullit me nevojat e tij ditore dhe me furnizimet për ushtrinë ruse. Gjatë muajve të fundit, dhjetëra autokolona ushtarake ruse kanë përdorur urën, duke transportuar automjete, forca të blinduara dhe karburant.

Kievi nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin në urë.