MENU
klinika

Nuk keni nevojë të shkoni larg

Destinacionet më të mira për të festuar Halloween

25.10.2022 - 11:00

Megjithëse Europa nuk e feston Halloween-in aq sa Shtetet e Bashkuara, kjo nuk do të thotë se ky kontinent me historinë e tij të gjatë, legjendat e frikshme dhe kështjellat shekullore nuk është një vend i mrekullueshëm për të qenë më 31 tetor.

Halloween në Europë kombinon folklorin e larmishëm me argëtimin e ditëve moderne, duke ofruar një sërë ngjarjesh dhe paradash, plus traditën irlandeze të “Jack O’Lantern”, mashtrimin ikonik, tregimin e historive të fantazmave dhe zakonin amerikan të gdhendjes së kungujve.

Halloween është festa e dytë më popullore në botë pas Krishtlindjeve dhe një mundësi e mirë për të udhëtuar nëpër botë, për të vizituar vende të frikshme, për të mësuar për kulturat dhe traditat e kombeve të tjera dhe, pse jo, për t’u argëtuar dhe për t’u kënaqur.

Duke marrë parasysh të gjitha këto gjëra, dhe faktin që jemi në prag të kësaj feste më poshtë gjeni një listë të destinacioneve më të mira të Europës për Halloween:

London, Angli

Kryeqyteti magjepsës britanik, me të kaluarën e tij të përgjakshme, birucat e errëta, ndërtesat e lashta, rrugët rrëqethëse dhe kujtimet e vrasësit serial më famëkeq në botë – Jack The Ripper, shpesh është konsideruar si një nga qytetet më të përhumbura në botë.

Rrjedhimisht, Halloween në Londër vjen me shumë mistere dhe atraksione fantazmë, plus një zgjedhje të shkëlqyer festimesh që zhvillohen në të gjithë qytetin. Nga turnetë drithëruese dhe darkat me tematikë të frikshme deri te paradat e mrekullueshme, Londra me siguri di të emocionojë vizitorët e saj më 31 tetor.

Limoges, Francë

Ky qytet mesjetar në rajonin historik Limousin është ndoshta vendi më i mirë në Francë për të kaluar Halloween. Ndërsa kjo nuk është një nga festat e zakonshme të vendit, Limoges duket se e ka përqafuar me kënaqësi këtë traditë që nga viti 1996, kur priti spektaklin e parë të Halloween.

Në ditët e sotme, çdo fund tetori, Limoges vihet në lëvizje më një sërë aktivitetesh, duke përfshirë shfaqje në rrugë, panaire, parada kostumesh, festivale tregimi dhe festa.

Pragë, Republika Çeke

Praga, përralla gotike e Europës, me arkitekturën e saj mahnitëse, korsitë dredha-dredha mesjetare, qoshet makabre dhe joshjen misterioze, është një vend që të jep të dridhura, pavarësisht nëse është Halloween apo jo. Dhe megjithëse çekët nuk janë tamam të çmendur pas kësaj feste, vetë qyteti duket se është projektuar posaçërisht për festime të tilla.

Disa nga atraksionet më të mira të Halloween në Pragë përfshijnë “Varrezat e Vjetër Hebraike” spektakolare, “Muzeun e Torturës”, “Urën e Karlit”– me statujat e saj të peizazhuara dhe Qytetin e Vjetër të Pragës.

Transilvani, Rumani

Transilvania është rajoni më i bukur në Rumani dhe një vend ideal për të kaluar Halloween. Përveç kështjellës së çuditshme Bran dhe legjendës me famë botërore të Drakulës, e cila i ka rrënjët këtu, ky vend krenohet me një koleksion befasues të kështjellave dhe fshatrave të ngrira në kohë, ku e tashmja është e shtrembëruar me legjenda dhe tradita të gjata.

Të gjitha këto e bëjnë Halloween-in në Transilvani jo vetëm një përvojë rrëqethëse, të veçantë, por edhe një udhëtim epik në të kaluarën marramendëse të vendit.

Amsterdam, Holandë

Shpirtrat e torturuar, rrugicat e përhumbura dhe disa nga festat më kreative me kostume që keni parë ndonjëherë, e vendosin Amsterdamin ndër vendet më të mira në Europë për të kaluar Halloween. Nga klubet dhe restorantet tek varkat dhe muzetë, ka ngjarje tematike në të gjithë qytetin gjatë kësaj periudhe të vitit, si dhe turne fantazmash, koncerte muzikore dhe një maratonë gjatë gjithë natës me filma të frikshëm për të ndjekur.

Edinburgh, Skoci

Shpesh harrojmë se Halloween-i është shumë më tepër sesa thjesht një mundësi për të veshur një kostum, apo një festë e fëmijëve. Është një jehonë e festivalit të lashtë kelt të Samhain, festimet e të cilit ruhen edhe sot në Skoci dhe Irlandë.

Rrjedhimisht, qyteti i mrekullueshëm, i frikshëm i Edinburgut, me Royal Mile-in e tij emocionues, kështjellën e fuqishme, traditat e pasura, misteret e pazgjidhura, qemerët rrëqethës, u ofron vizitorëve të tij një Halloween të pa harrueshëm.

Dublin, Irlandë

Ashtu si Edinburgu, Dublini ka një bukuri të veçantë kur vjen Halloween. Ndoshta është zakoni i gdhendjes së “Jack O’ Lanterns”, i cili buron nga gdhendja Samhain e rrepave, ose ndoshta një mori ngjarjesh që ndodhin në mbarë Irlandën gjatë kësaj periudhe të vitit, por Dublini ka një mënyrë të lezetshme të mrekullueshme për të festuar Halloween. Gjithmonë e bën këtë me parada të mëdha, karnavale, tradita dhe të gjitha llojet e ngjarjeve magjepsëse të përshtatshme për të gjitha shijet.

Venecia, Itali

Venecia mund të mos jetë destinacioni juaj i zakonshëm i Halloween, por është një nga vendet më romantike, misterioze dhe më të bukura në Europë.

Ky xhevahir i Italisë verilindore ka një atmosferë të përhershme të frikshme, një të kaluar shqetësuese, shumë qoshe me hije dhe legjenda marramendëse për përbindëshat e detit. Shtojini të gjitha këtyre arkitekturën mahnitëse të qytetit, maskat sensuale veneciane dhe ndoshta do të keni Halloween-in më të sofistikuar të jetës suaj.

Ostend, Belgjikë

I njohur gjithashtu si “Qyteti buzë detit” për shkak të kilometrave të tij të plazheve me rërë që shtrihen përgjatë Detit të Veriut, Ostend-i ka fituar reputacionin e qytetit të Halloween të Belgjikës. Çdo vit, që nga fillimi i tetorit, Ostend-i fillon të festojë Halloween me dekorime të përpunuara, krijesa rrëqethëse që enden rrugëve dhe ngjarje të ndryshme që ndodhin në të gjithë qytetin.

Barcelona, Spanjë

Sado e çuditshme që mund të tingëllojë, Barcelona është një destinacion i mrekullueshëm për të kaluar një Halloween. Para së gjithash, katalanasit, si dhe i gjithë kombi spanjoll, njihen për bollëkun e tyre dhe mënyrën e jashtëzakonshme të organizimit të festës. Së dyti, Barcelona është një qytet i gjallë, multikulturor me shumë tradita, festivale dhe arkitekturë spektakolare gotike, kështu që nuk është çudi që Halloween këtu është po aq i larmishëm dhe plot ngjyra sa vetë qyteti.

Nga festat e bukura që mbahen në klubet premium të Barcelonës deri te festivalet e muzikës në natyrë, dhe nga ngjarjet argëtuese të Halloween-it në plazh e deri te shfaqjet miqësore për familjen të organizuara në parkun argëtues “PortAventura”, nuk ka asgjë që nuk mund të bëni në Barcelonë për Halloween.

Për më tepër, më 1 nëntor, kryeqyteti spanjoll feston “La Castanyada” (Festivalin e gështenjës) dhe festën meksikane të “Dia de los Muertos” me një sërë ngjarjesh kulturore dhe panaire në rrugë.

Po ju, cilin destinacion do të zgjidhnit për të festuar Halloween?