MENU
klinika

Reperi ndjek hapat e Elon Musk

I “mbyllën gojën”, Kanye West blen rrjetin e tij social!

18.10.2022 - 09:58

Pas Elon Musk, i cili përfundimisht po blen Twitter, reperi dhe miku i tij Kanye West ka vendosur të blejë rrjetin social “Parler”, i cili pozicionohet si një alternativë ndaj Twitter dhe një “platformë për lirinë e fjalës”. Kompania “Parlement Technologies”, e cila zotëron rrjetin social, njoftoi në një deklaratë për shtyp për blerjen e Parler. Marrëveshja pritet të mbyllet në fund të këtij viti.

“Në një botë ku opinionet konservatore konsiderohen të diskutueshme, ne duhet të sigurohemi që kemi të drejtën të shprehemi lirisht”, tha Kanye West në një deklaratë për shtyp.

Kompania mëmë e Parler, Parlement Technologies, tha se blerja do të ndihmonte në krijimin e “një ekosistem të paanulueshëm ku të gjithë zërat janë të mirëpritur”. Theksi i Parler mbi lirinë e fjalës e ka bërë atë një burim kryesor për teoricienët e konspiracionit. Platforma u akuzua se ndihmoi rebelët të planifikonin dhe koordinonin sulmin ndaj ndërtesës së Kapitolit më 6 janar 2021. Pas trazirave, Google dhe Apple hoqën Parler nga dyqanet e tyre të aplikacioneve. Apple përmendi “kërcënimet e dhunës dhe aktivitetit të paligjshëm” ndaj Parler dhe tha se rrjeti social “nuk ka marrë masat e duhura për të adresuar përhapjen e këtyre kërcënimeve ndaj sigurisë së njerëzve”. Në të njëjtin muaj, Amazon gjithashtu mohoi Parler hostimin e saj në internet.

Në një deklaratë për shtyp, CEO i Parlament Technologies, George Farmer tha se marrëveshja “ndryshon botën dhe ndryshon mënyrën se si bota mendon për lirinë e fjalës”. Lajmi për blerjen vjen pak më shumë se një javë pasi Kanye West u ndalua nga llogaria e tij në Instagram dhe më pas në Twitter (ky i fundit për postimin e një mesazhi antisemitik). Ai akuzoi reperin Diddy se kontrollohej nga hebrenjtë. Pas kësaj, West reagoi në Twitter ku përdori sërish gjuhë urrejtje, sipas mediave sociale. Të dyja platformat hoqën postimet e reperit dhe thanë se ai kishte shkelur politikat për gjuhën e urrejtjes.

Incidenti erdhi pasi West u kritikua për veshjen e një bluze ku shkruhej “Jeta e njerëzve të bardhë ka rëndësi” gjatë javës së modës në Paris. Slogani u shfaq gjithashtu gjatë shfaqjes së tij të modës YZY, modeluar nga Selah Marley, vajza e Lauryn Hill dhe mbesa e Bob Marley.
Fraza u konsiderua ‘gjuhë urrejtje’ dhe iu atribua supremacistëve të bardhë, të cilët filluan ta përdorin atë në vitin 2015 në përgjigje të lëvizjes “Jetët e njerëzve me ngjyrë kanë rëndësi”.
Mes tyre ishte edhe Diddy, i cili postoi një video në Instagram duke thënë: “Jeta e të gjithë njerëzve ka rëndësi, por jeta e njerëzve me ngjyrë ka rëndësi, mos luani me të. Mos vishni bluzen. Mos e blini. Nuk është shaka”, tha ai.
Në reagimet e tij të shumta West gjithashtu shkroi në një status se bëri një bluze me “White Lives Matter (Jetët e të bardhëve kanë rëndësi)”, sepse “Kanë vërtet rëndësi.” West më pas postoi atë që dukej të ishte një shkëmbim teksti me Diddy në Instagramin e tij, në të cilin ai i tha reperit: “Nuk më pëlqeu biseda jonë. Unë do i shes këto bluze. Askush nuk mund të hyjë mes meje dhe parave të mia.”

Kur Diddy i kërkoi përsëri të ndalonte, West u përgjigj: “Do të përdor ty si shembull për t’i treguar popullit hebre që ju tha të më telefononi se askush nuk mund të më kërcënojë apo të ndikojë”.
Postimi dukej se i referohej teorisë antisemitike se një grupim i fshehtë hebre po komploton për të kontrolluar mediat, qeverinë dhe bankat në botë.
Pas çaktivizimit të llogarisë së tij në Instagram, West shkroi në Twitter, duke postuar një foto të tij me themeluesin e Meta, Mark Zuckerberg. “Shiko këtë Mark. Si më largove nga Instagrami?”– thuhej në postim.
Ai vazhdoi me një mesazh duke thënë: “Gjëja qesharake është se unë në fakt nuk mund të jem antisemit sepse njerëzit me ngjyrë janë në të vërtetë hebrenj gjithashtu. Ju djema keni luajtur me mua dhe jeni përpjekur të bllokoni këdo që kundërshton axhendën tuaj.”
Jo vetëm në këtë, por edhe në raste të tjera West ka shprehur pothuajse gjithçka përmes llogarive të tij në rrjetet sociale, që në fund të “ndëshkohet” për mendimin e tij. Duke qenë një nga personazhet që ka bërë bujë më të madhe kohët e fundit në rrjetet sociale, Kanye West mori jo pak kundërshtime, duke nisur që nga vetë Instagram apo Twitter. Tanimë reperi duhet të gjejë lirin e fjalës dhe të shprehurit të mendimeve në një platformë ku dikush nuk mund t’ja mohojë këtë gjë. Dhe kjo duket se do të jetë në platformën e tij të vetë.

Për t’u kthyer te liria e fjalës dhe politikat e platformave më të përdorura sot, vlen të përmendet se një pikat kryesore që preku Elon Musk kur tha se do të blejë Twitter ishte “liria e fjalës” Musk fillimisht ra dakord të blinte Twitter me 54.20 dollarë për aksion në fund të prillit.
Në një paraqitje të bërë në atë kohë, avokatët e Musk akuzuan Twitter-in për dështim të përsëritur për të dhënë informacion të saktë në lidhje me llogaritë e padëshiruara (spam). Drejtuesit e Twitter kanë pohuar se llogaritë e rreme përbëjnë më pak se 5% të bazës së përdoruesve të kompanisë – një statistikë që Musk dhe ekipi i tij e kanë hedhur poshtë kategorikisht. Musk ka deklaruar më herët se Twitter duhet të jetë më “ngurrues për të fshirë gjërat” dhe “shumë i kujdesshëm me ndalimet e përhershme”.

Ai madje e quajti vendimin e Twitter për të ndaluar Trump në janar 2021 një “gabim”.

“Unë mendoj se nuk ishte korrekte të ndalohej Donald Trump, mendoj se ishte një gabim,” tha Musk. “Unë do të anuloja ndalimin e përhershëm… Dua të jem i qartë, edhe Jack Dorsey, ndan këtë mendim, se nuk duhet të kemi ndalime të përhershme.”

Dorsey, bashkëthemeluesi dhe ish-CEO i Twitter, shkroi pas komenteve të Musk se ai “pajtohet” se nuk duhet të ketë ndalime të përhershme për përdoruesit e Twitter. “Ka përjashtime… por përgjithësisht ndalimet e përhershme janë një dështim i yni dhe nuk funksionojnë,” tha ai duke pranuar se ky “ndëshkim” i Twitter ndaj përdoruesve që ndajnë deklaratat e tyre në platofrmë në fakt nuk është diçka e drejtë.

Ndërkohë që Twitter nuk pranoi të komentonte komentet e Musk. Trump u pezullua përgjithmonë nga Twitter pas protestave të 6 janarit në Capitol, për shkeljen e rregullave të platformës kundër nxitjes së dhunës, një vendim që kompania ka thënë se drejtohej nga Dorsey. Platforma të tjera sociale pasuan gjithashtu ndalimin ose pezullimin e llogarisë së Trump. Trump, nga ana e tij, ka thënë se nuk do të kthehej në Twitter edhe nëse llogaria e tij do të rikthehej, në vend të kësaj do të promovonte sipërmarrjen e tij të mediave sociale, Truth Social , e cila deri më tani duket se ka luftuar për të dalë nga terreni .

Musk ka thënë shpesh se qëllimi i tij është të forcojë lirinë e fjalës në platformë dhe ta bëjë më të qartë për përdoruesit kur platforma ndërmerr veprime që ndikojnë në atë që njerëzit shohin në Twitter.
Ai ka shprehur gjithashtu dëshirën e tij për të çliruar Twitter nga bots që promovojnë spam ose mashtrime, dhe planin e tij për ta bërë algoritmin e Twitter publikisht të disponueshëm për këdo që ta shikojë dhe komentojë.

Ai gjithashtu kritikoi atë që ai e sheh si njëanshmëri politike të Twitter-it, duke i bërë jehonë pretendimeve nga disa figura të shquara të së djathtës.
Pra, përveçse thjesht mundet, Elon Musk ka disa arsye për blerjen e Twitter, që janë thelbësore për një aplikacion kaq të përdorur, siç është liria e fjalës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Të ndarë por partnerë në biznes

Kim Kardashian dhe Kanye West bëhen sërish bashkë