MENU
klinika

"Është koha për masa drastike"

Kadyrov-Putinit: Përdor bombën atomike kundër Ukrainës

02.10.2022 - 12:27

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov, pasi trupat ruse njoftuan tërheqjen e tyre nga qyteti kyç i Lyman, akuzoi Shtabin e Përgjithshëm të Moskës. Shuplaka në Kiev ishte e dhunshme. Sepse, një ditë pas shpalljes së “aneksimit” të katër rajoneve ukrainase nga Moska, Kievi jo vetëm që nuk frikësohet, por merr nën kontroll qytetin kyç të Lyman, në rajonin e Donetskut – vetëm një nga katër rajonet që Putini tani i konsideron plotësisht rus. .

Dhe pikërisht përballë këtij zhvillimi në terren – i papritur, të paktën për shpejtësinë e tij – foli Ramzan Kadyrov, udhëheqësi çeçen.

Në një postim në Telegram, ai i bëri thirrje Putinit të vlerësojë “masat drastike” – “deri në shpalljen e ligjit ushtarak në zonat kufitare dhe përdorimin e armëve bërthamore me potencial të ulët”.

Kadyrov sulmoi komandantët e ushtrisë ruse kokë më kokë, dhe në veçanti kundër komandantit të Qarkut Ushtarak Perëndimor, Aleksandër Lapin.

“Nepotizmi në ushtri nuk do të sjellë të mira”, shkroi ai, “në ushtri është e nevojshme të emërohet njerëz me karakter të fortë, të guximshëm, me parime, që kujdesen për luftëtarët e tyre, që grisin dhëmbët për ushtarin e tyre, që e dinë se një vartës nuk mund të mbetet pa ndihmë dhe mbështetje. Nuk ka vend për nepotizëm në ushtri, sidomos në kohë të vështira”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gati 700 persona të përfshirë në listë

Mali i Zi miraton paketë sanksionesh ndaj Rusisë

Editorial i The Washington Post

Trump dhe Putin po bëjnë të njëjtat gabime!