MENU
klinika

Çfarë kishit dëgjuar për Aleksander Solzhenitsyn?

“Kapitalizmi dhe socializmi janë të neveritshëm!”

08.10.2022 - 08:35

“Të paprekur nga fryma e Zotit, të pakufizuar nga ndërgjegjja njerëzore, të dy kapitalizmi dhe socializmi janë të neveritshëm.” – Aleksandr Solzhenitsyn

Viti ishte 2003 dhe Aleksandr Solzhenitsyn kishte ato fjalë për t’i thënë intervistuesit të tij, Joseph Pearce. Një dekadë më parë, Bashkimi Sovjetik dhe Blloku i saj në të gjithë Evropën Lindore ishte shembur. Kjo ishte shtëpia e lindjes së Aleksandrit në një moment, në të cilën ai kaloi gati 50 vjet të jetës së tij, para se të internohej zyrtarisht prej saj nga byroja politike e atëhershme sovjetike. Duke kaluar dy dekada si një refugjat politik pa shtet në të gjithë Perëndimin, ai përfundimisht bëri kthimin e tij stërgjyshor në 1994, pas shembjes së BRSS. Ai do të vdiste gjashtë vjet i trembur nga dy dekada pas këtij kthimi, në vitin 2008. Ai jetoi një jetë të gjatë prej 89 vjetësh.

Kujtesa e Aleksandrit qëndron e qetë në sallat e romancierëve dhe disidentëve politikë të njohur rusë të lindur nga regjimet autoritare në Shekullin 20. Ai ishte një ushtar, një shkrimtar, një i mbijetuar nga kanceri, një fitues i Çmimit Nobel dhe një i krishterë i zjarrtë ortodoks për të ngritur. Dhe më e famshmja, një disident politik i cili përfundimisht u detyrua të largohej nga vendi i tij pas persekutimit të vazhdueshëm, i cili përfshinte gjithçka, nga lista e zezë deri te një përpjekje e dyshuar për helmim në jetën e tij nga policia sekrete e KGB.

Lindja pas Revolucionit

Ai lindi më 11 dhjetor 1918; një vit pas Revolucionit të Tetorit. Aleksandri u rrit në Stavropol Krai nga nëna ukrainase Taisiya Zakharovna dhe burri kozak Isaakiy Solzhenitsyn, i cili me guxim shërbeu si një oficer i ri në Ushtria Perandorake Ruse. Pak pasi mbeti shtatzënë, nëna e Aleksandrit u ve, me burrin e saj duke ndërruar jetë në një aksident gjuetie. Kjo e shtyu Aleksandrin në një jetë të hershme kur u rrit nga nëna e tij e vetme dhe tezja në një shtëpi të varfër.

Gjatë viteve të 1930, Solzhenitsyn kujton nënën e tij duke fshehur të vërtetën e së kaluarës së babait të tij në Ushtrinë Perandorake, për të mbajtur familjen e saj nga ecja e qilimit të zi të lagur dhe të ftohtë te gulagët. Ajo e inkurajoi djalin e saj të ri të ndiqte një rrugë të shkrim-leximit dhe të mësuarit shkencor. Kujdesi i saj ndaj tij ishte nën krahun e Ortodokse Ruse besimi në një kohë të përparimit të sekularizmit. Vdekja e saj e parakohshme erdhi në vitin 1944, duke e lënë Solzhenitsyn të shkelte një botë dhimbjeje që së shpejti do ta njihte shumë mirë. Ajo kurrë nuk u martua përsëri pas vdekjes së burrit të saj.

Lufta vjen për Aleksandrin

Lufta e Dytë Botërore do ta shihte Aleksandrin duke shërbyer si komandant në Ushtria e Kuqe dhe marrja e dy dekoratave. Shpërblyer me Urdhri i Yllit të Kuq për një sulm ndaj baterive të artilerisë gjermane, kishte pak dyshime se kujt ishte besnik. Vitet pas lavdisë së tij, sidoqoftë, do të provonin të kundërtën. Ndërsa shërbente si oficer artilerie, Aleksandri dëshmoi për krimet e luftës të kryera kundër civilëve gjermanë nga komanda sovjetike në një kohë të një lufte totale në Frontin Lindor dhe kjo erdhi për të tronditur besnikërinë e tij.

Ai i njohu mirë tmerret e luftës, duke parë jo-luftëtarët dhe të moshuarit të grabitur pasurinë e vogël që kishin pas shkatërrimit të Rajhut të Tretë luftëtarët e tyre. Pamjet e grave të reja gjermane të brutalizuara do të vinin për të shënuar kujtesën e tij për kohën e rëndë të kaluar në luftë. Në vitet që pasuan të kaluara në gulag, ai përshkroi me detaje të gjalla përdhunimin në grup të një gruaje polake të cilën trupat sovjetike e morën si një luftëtare gjermane. Në përmbledhjen e tij profetike, Arkipelagu i Gulagut, Solzhenitsyn shkroi sa vijon;

“Nuk ka asgjë që ndihmon aq shumë në zgjimin e gjithçkaje brenda nesh, sa mendime këmbëngulëse për shkeljet, gabimet, gabimet e veta. Pas cikleve të vështira të një përsiatjeje të tillë për shumë vite, sa herë që përmenda zemrën e burokratëve tanë të rangut më të lartë, mizorinë e xhelatëve tanë, mbaj mend veten në bordet e kapitenit tim dhe marshimin përpara të baterisë time përmes Prusisë Lindore, të mbështjellë me zjarr, dhe unë them …pra, a ishim më mirë?”

Koha në Gulags

Në shkurt të vitit 1945, Solzhenitsyn u arrestua nga organizata kundër inteligjencës I BUKUR për komente të caktuara në letra private për një mik në lidhje me zhvillimin e luftës. Ai e përqeshi hapur Stalinin duke i dhënë atij etiketën e hollësishme të “Khozyain Balabos”, E cila është hebraisht për” të zotin e shtëpisë “, gjithashtu sugjeron që një ndryshim i regjimit mund të ketë nevojë të ndodhë. I akuzuar për veprimtari anti-sovjetike, Solzhenitsyn u nxor nga deti Lubyanka burg në Moskë për të dhënë përgjigje për krimet e tij. I ulur në një qeli me miskun metalik të shumë shufrave hekuri që e rrethonin, u njoftua se Gjermania ishte dorëzuar. Lufta ishte fituar, e gjithë Moska shpërtheu në festime dhe nga qelia e tij në Lubyanka me të burgosurit e tjerë, Solzhenitsyn kujton me dashuri;

«Mbi surratin e dritares sonë, dhe nga të gjitha qelitë e tjera të Lubyanka, dhe nga të gjitha dritaret e burgjeve të Moskës, edhe ne, ish të burgosur lufte dhe ish ushtarë të vijës së parë, vështronim qiejt e Moskës, të modeluar me fishekzjarre dhe i kryqëzuar me trarëve të prozhektorëve. Nuk kishte asnjë gëzim në qelitë tona dhe asnjë përqafim dhe asnjë puthje për ne. Jo… ajo fitore nuk ishte e jona. ”

Më 7 korrik 1945, Aleksandri u dënua me një mandat tetë-vjeçar në një gulag. Ai ka të ngjarë të pyeste veten se çfarë ishte më absurde; thjesht një përplasje kaloi midis dy ushtarëve që garantonte një burg gati për një dekadë të gjatë, ose që një dënim i tillë do të binte mbi kurrizin e një ushtari të dekoruar si ai që dha gjak dhe mish për vendin e tij. I njëjti vend i cili tani e falënderoi atë për këtë shërbim me një qëndrim në një kamp pune (!)

Në vitin 1950, ai u dërgua në një “Kampi special” caktuar për të burgosurit politikë. Gjatë qëndrimit të tij, ai ishte një minator, një murator dhe një përgjegjës shkritore. Përvojat dhe vëzhgimet e tij të jetës në këtë vend do të shërbenin si frymëzimi kryesor për librin e tij “Një ditë në jetën e Ivan Denisovich”. Solzhenitsyn më vonë do të dëshmonte se kishte harruar shumë detaje për kohën në gulagët me dekada të shkuara që nga ajo kohë, por që ai i mban mend mirë orët e shumta të kaluara duke shkruar. I mbetur pa asgjë, pa muzikë për të zbutur veshët ose armët për të qëlluar, ai gjeti një vend rehati në shkrim dhe ia kushtoi jetën penës.

Mërgimi dhe kanceri

Kur dënimi i tij u përmbyll në Mars të 1953, Solzhenitsyn u dërgua në “internim të brendshëm” për JET në një fshat që pushton rajonin jugor të Kazakistan, në Birlik. Kishin kaluar tetë vjet, dhe jo shumë në jetën e Aleksandrit kishin ndryshuar përveç dëshirës së largët për horizont të ri, me një ndjenjë të thellë se diçka nuk shkonte në botën e tij. Në 1953, megjithatë, ai u diagnostikua me kancer dhe iu nënshtrua trajtimit në një spital në Tashkent, Uzbekistan.

Përvojat e tij në një shtrat spitali në buzë të vdekjes dhe duke kujtuar vitet e kaluara shërbyen si bazat për romanin e tij të ri, Reparti i kancerit. Ishte gjatë kësaj dekade të ashpër të burgosjes politike, mendore dhe fizike që ai filloi të zhvillonte një inat të thellë Marksismësime që mbizotëronin shoqërinë sovjetike.

Humbja e Aleksandrit për tetë vjet kohë në gulagët, tmerret që ai dëshmoi të kryera nga bashkatdhetarët e tij, dhe pa dyshim beteja e tij me kancerin, rezultuan në zhvillimin e tij të një entuziazmi të ri për krishterimin. Jo ndryshe nga romancieri i përhapur i lojërave të fatit Dostojevskit, me të cilin Solzhenitsyn është krahasuar prej kohësh. Ishte në gulagët ku ai filloi të shihte fytyrën e tij në ngërçin e çdo roje kulla vrojtimi dhe të çdo ushtari që patrullonte vendet për të burgosur njerëz si ai. Fjalët “kështu jemi edhe më mirë”Filluan të bien gjithnjë e më profetike me kalimin e çdo dite të kaluar duke reflektuar në gjendjen e tij dhe në të vërtetë të vendit të tij, më pak se me fat.

Jeta pas Stalinit, dhe Libri i Parë

Në të njëjtin vit të vitit 1953 kur diagnoza e kancerit të Aleksandrit, Stalini ndërroi jetë. Ai u pasua nga Hrushovi, i cili lëshoi ​​një Fjalimi i fshehtë në 1956 që shfajësoi Solzhenitsyn për krimet e tij, për të cilat ai u dënua fajtor nga ish-regjimi. Për herë të parë në më shumë se një dekadë, ai mund të shkelte edhe një herë në tokën e Atdheut Rus, për të gjitha të mirat që i bëri. Ai kaloi pesë vitet në vijim duke shkruar drafte për romanin tashmë famëkeq Një ditë në jetën e Ivan Denisovich gjatë dritës së hënës si mësues i shkollës së mesme.

Gjatë vitit 1960, ai u njoh me një burrë të quajtur Aleksandër Tvardovski, i cili ishte një poet nga tregtia dhe një redaktor i rusishtes Novyi Mir revistë. Aleksandri iu afrua me dorëshkrimin e romanit të tij në zhvillim, i cili u botua më vonë në 1962. Prodhimi në mënyrë të pashmangshme arriti në Perëndim dhe ai u dha një çmim Nobel për punën e tij pasi u bë një hit i madh për lexuesit perëndimorë të kujdesshëm ndaj jetës së huaj nën komunizëm në Lindje. Në fjalën e tij të pranimit për çmimin, ai shkroi:

“Gjatë gjithë viteve deri në 1961, jo vetëm që isha i bindur se nuk duhet të shihja kurrë një rresht të vetëm të shtypur në jetën time, por, gjithashtu, mezi guxoja të lejoja ndonjë nga të njohurit e mi të ngushtë të lexonte gjithçka që kisha shkruar sepse kisha frikë kjo do të bëhej e ditur ”.

Ai mori miratimin e qartë nga vetë Nikita Hrushovi, udhëheqësi i atëhershëm i Bashkimit Sovjetik. Hrushovi ishte një fytyrë e re në Rusi ndërsa mbështeste një doktrinë të butë dhe të liberalizuar të socializmit në një Rusi të pasluftës më në fund në paqe pas dekadash konflikti që nga përmbysja e dhunshme e monarkisë së Carit. Ai mbrojti me nderim punën e tij dhe duke iu referuar kritikës së saj ndaj Rusisë Staliniste, shtoi;

“Ka një Staliniste në secilin prej jush; madje ka një Stalinist në mua. Ne duhet ta çrrënjosim këtë të keqe “.

Aleksandri dhe Hrushovi

Reformat haptazi liberale të Hrushovit dhe “destalinizimi”Të Bashkimit Sovjetik, së bashku me miratimin e Solzhenitsyn si një kritik i mirëfilltë letrar (në krahasim me një agjitator anti-Sovjetik) shihen nga shumë njerëz si faktorët kryesorë që çuan në largimin e tij dhe, në këtë mënyrë, lidhen me zinxhirin e ngjarjeve gjë që çoi në rënien e vetë Bashkimit Sovjetik në përfundim të Shekullit 20. Mund të thuhet shumë mirë, në çdo rast, se Solzhenitsyn zbriti një tullë efektive përmes dritares së shtëpisë së zymtë e cila e mbajti atë të zënë rob për kaq shumë kohë përpara kullotave të gjelbërta jashtë.

Për lumturinë e Aleksandrit, libri u shit shpejt dhe u bë një hit i menjëhershëm. Gjatë kohës së Hrushovit si udhëheqës, ai u studiua edhe në shkollat ​​e Bashkimit Sovjetik. Libri, i cili përshkruan një ditë të vetme në jetën e një të burgosuri të zakonshëm, ishte një ngjarje historike në historinë letrare Sovjetike pasi dha një përshkrim të paparë të shtypjes staliniste ndaj masave, gjatë një regjimi të rreptë i cili do të ishte ndëshkuar më parë disa prej tyre si disidentë politikë edhe për leximin e një libri të tillë.

Do të dukej se letrat e pavolitshme të Solzhenicinit drejtuar mikut të tij ndodheshin në vendet më të çuditshme, pikërisht te tavolinat prej druri të fëmijëve rusë. Libri gjithashtu arriti audiencat perëndimore, dhe Sovjetike krerët e qeverive gradualisht filluan ta njohin këtë si një kërcënim të brendshëm për stabilitetin. Dhe kështu, botimet e mëtejshme të Solzhenitsyn u rrëzuan nga Bashkimi i Shkrimtarëve pas largimit të bashkëluftëtarit të Solzhenicinit, Hrushovit. Për një moment të shkurtër, një dritare e ndryshkur u hap për diskutim, duke lejuar një erë me ajër të pastër përpara se të mbyllej fort nga fuqitë që ishin.

Përndjekja dhe Arkipelagu Gulag

Në vitin 1969, Solzhenitsyn u përball me dëbimin nga Bashkimi i Shkrimtarëve. Vitin pasues, në 1970, ai u dha Çmimin Nobel në Letërsi por nuk mund ta merrte personalisht çmimin nga frika se nuk do të lejohej të hynte përsëri në Bashkimin Sovjetik nëse do të largohej për në Stokholm I. Unë do të doja të besoja se këtu fraza “Sindroma e Stokholmit” ka origjinën!

Përpjekjet botuese të Solzhenitsyn shpejt pushuan së funksionuari dhe ai e kapi punën e tij në mënyrë rutinore nga KGB. Pavarësisht kësaj, romancieri i vjetër filloi të punojë në një manifest personal të jetës së tij, i cili u bë i njohur si Arkipelagu Gulag. Gjatë viteve 1965-67, skica e tij u transferua në shtëpitë e një prej miqve të tij në Estoni. Solzhenitsyn ishte miqësuar me avokatin dhe ish-ministrin e arsimit Arnold Susi dhe pas përfundimit, skenari origjinal u mbajt me sukses i fshehur nga KGB nga vajza e Susi deri në shembjen e Bashkimit Sovjetik në 1989, pas së cilës ai u botua dhe u bë i disponueshëm për publikun e gjerë.

Arkipelagu Gulag ishte dëshmia e 256 ish të burgosurve, së bashku me përvojën personale të Solzhenitsyn me jetën në gulagë. Në libër, ai detajon procedurat e marrjes në pyetje, transportin e të burgosurve, jetën e përditshme në kampe, revoltat e të burgosurve dhe praktikën e internimit të brendshëm.

Arkipelagu Gulag mori botim minimal në Bashkimin Sovjetik, për arsye të dukshme. Aleksandri shpejt u fsheh dhe u strehua nga një burrë i quajtur Msitislav Rostoprovich, i cili përfundimisht u internua për strehimin e Aleksandrit. Në gusht të vitit 1971, një përpjekje për jetën e Aleksandrit u bë nga KGB-ja kur ata dyshohet se u përpoqën ta vrisnin atë duke përdorur një agjent biologjik të panjohur. Ai mbijetoi, por ngjarja e la në një gjendje të keqe shëndetësore dhe me një gjendje krenarie edhe më të keqe për kombin e tij. Atdheu ishte për kokën e tij dhe ai ishte një njeri pa kokë që ecte.

Dëbimi dhe jeta e Aleksandrit në Perëndim

Shefi i KGB-së, Yury Andropov mori vendimin përfundimtar për të dëbuar Aleksandrin në Gjermaninë Perëndimore dhe kështu ishte. Më 12 Shkurt 1974, Solzhenitsyn u kap dhe u dëbua të nesërmen në Frankfurt, i hoqi për të mirë shtetësinë Sovjetike. Më shumë se 30 vjet pasi ai ishte dëshmitar i vdekjes së Evropës, Aleksandri shkoi të zhytej në mbetjet e saj.

Solzhenitsyn banoi në Gjermaninë Perëndimore, pastaj u zhvendos në Zvicër përpara se të merrte një ftesë për zgjidhje nga Universiteti i Shteteve të Bashkuara të Shteteve të Bashkuara. Ai përfundimisht u transferua në shtetin e Vermontit në 1976 dhe, dy vjet më vonë, mori një Diplomë Nderi të Letërsisë nga Universiteti i Harvardit. Pavarësisht se kaloi pothuajse dy dekadat e ardhshme në Shtetet e Bashkuara, ai nuk u bë rrjedhshëm i gjuhës angleze.

Dikush mund të presë që Aleksandri të jetë i lumtur që lejohet të hyjë në Amerikë, polari i kundërt i Rusisë Komuniste. Por Aleksandri në fakt pjesën më të madhe të kohës e kaloi si një refugjat pa shtet duke kritikuar botën e re përreth tij. Në veçanti, ai foli ashpër për atë që ishte në sytë e tij, kulturën e popit perëndimor “të zbrazët” dhe “dekadent”. Ai përqeshi atë që ai e perceptonte si materialin dhe stilin e jetës konsumistist përmes të cilit shumë amerikanë të pavetëdijshëm jetuan jetën e tyre. Aleksandri besonte se mungesa e vlerave thelbësore morale të pranishme e bënte amerikanin mesatar injorant ndaj çdo kërcënimi nga jashtë. Ai e kishte këtë për të thënë rreth kulturës amerikane rreth fundit të viteve 1900;

“… shpirti i njeriut dëshiron gjëra më të larta, të ngrohta dhe më të pastra se ato të ofruara nga zakonet e sotme të jetesës … nga marrëzia televizive dhe nga muzika e patolerueshme.”

Aleksandrin e prenë nga e njëjta leckë si shumë disidentë të tjerë sovjetikë si Yuri Bezmenov, i cili në mënyrë të ngjashme iku nga Bashkimi Sovjetik, me Amerikë si shtëpia e tyre e re. Sidoqoftë, kur ishin atje, ata u shprehën të pakënaqur me situatën e brendshme të vendit për të cilin prisnin për aq kohë sa një barazues pozitiv me “Komunistët e paperëndishëm” të Lindjes. Dhe kështu, jeta intelektuale për ta u zhvendos nga kritikimi i Bashkimit Sovjetik në kritikimin e Perëndimit, i cili ata besonin se ishte në një gjendje të rënë dhe kështu që nuk ishte në gjendje të mbante me efikasitet baticën kundër ekspansionizmit komunist. Në një fjalim madhështor të mbajtur nga Solzhenitsyn mbajtur në Akademinë Ndërkombëtare të Filozofisë në Lihtenshtajn, ai nxiti Perëndimin të mos i harronte vlerat dhe traditat e tyre përpara ndryshimit kulturor në një pikë kaq të rëndësishme dhe thelbësore në histori.

Vdekja e Aleksandrit

Shtetësia ruse e Aleksandrit u rikthye përfundimisht pas rënies së komunizmit në 1991 dhe tre vjet më vonë, ai bëri kthimin e tij në Rusi edhe një herë me gruan e tij, Natalia. Sidoqoftë, bijtë e tyre do të qëndronin në Shtetet e Bashkuara. Aleksandr dhe Natalia do të vazhdonin të jetonin në një daçë në Moskën Perëndimore. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Aleksandri iu përkushtua krijimit të ndryshimeve dhe bëri thirrje për krijimin e një republike të fortë e cila do të ekuilibrohej nga vetëqeverisja lokale për të shmangur tiraninë.

Pas gjithë kësaj … një jetë e përulur në shkretëtirë, një dashuri e harruar, një luftë, një burg, një spital, libra dhe mërgim, ai u kthye atje nga erdhi. Ai luftoi pafund dhe pak prej nesh mund të thonë aq shumë për jetën tonë, por ai triumfoi mbi shanset. Ai e përmbylli fundin e tij në 3 Gusht në 2008 kur u shemb nga insuficienca e zemrës në moshën 89 vjeçare. Një shërbim varrimi u mbajt në një manastir që ai kishte zgjedhur për vete. Rusia do të qante për vdekjen e kësaj shprese …. ky romancier i vjetër që ndryshoi botën e tij me një letër të vetme.