MENU
klinika

Lufta me Ukrainën

“Njerëzit nuk janë budallenj, deputeti rus i bën thirrje Kremlinit të mos gënjejë popullin

06.10.2022 - 10:43

Ministria e Mbrojtjes së Kremlinit duhet të ndalojë së gënjyeri popullin në përditësimet e saj mbi luftën, sipas një deklaratë të deputetit rus Andrei Kartapolov, shkruan skynews.

Në një intervistë, ish gjenerali i ushtrisë tha se qeveria duhet të “ndalojë së gënjyeri” popullin e saj dhe iu referua përditësimeve ushtarake që Kremlini ka lëshuar më parë gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur ushtria gjermane u nis drejt Rusisë.

Ai tha se në vitin 1941, përditësimet nga qeveria i paralajmëruan ata në vend se “situata ishte e vështirë” dhe i bëri ata “të vetëdijshëm për rrezikun në atdheun tonë”.

Duke iu referuar situatës aktuale, ai shtoi: “Pothuajse çdo fshat kufitar në rajonin e Belgorodit është shkatërruar. Qyteti ynë rus Valuyki, një qytet kala, po bombardohet vazhdimisht.

“Ne kemi rrëzuar 10 predha, kemi goditur 50 objektiva dhe kemi eliminuar qindra nazistë dhe asgjë tjetër. Por njerëzit e dinë dhe këtu fillon problemi kryesor. Njerëzit në vendin tonë nuk janë budallenj. Ata janë larg të qenit budallenj.

Por ata e dinë se nuk është e nevojshme t’u thuash atyre, madje edhe një pjesë të së vërtetës, e lëre më të gjithën.

“Kjo nuk është aspak diçka pozitive. Kjo mund të çojë në humbjen e besimit.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN