MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

Si e ka “riformësuar” Evropën lufta në Ukrainë

06.10.2022 - 13:23

Për Evropën, Ukraina është lufta e mirë – një moment kur patriotët e guximshëm ukrainas kanë rikthyer besimin në vlerat e demokracisë dhe mbrojtjen e përbashkët.

Liderët evropianë që u mblodhën në një konferencë këtu ishin të mërzitur me atë që shumë e përshkruan si një triumf të afërt ukrainas mbi presidentin rus Vladimir Putin dhe sistemin e paligjshëm, autokratik që ai përfaqëson.

Festimi i fitores është emocionues, por jashtëzakonisht i parakohshëm.

Shumë muaj luftimesh të përgjakshme ndoshta janë përpara, me rrezikun në rritje që Rusia mund të përdorë armë taktike bërthamore në një përpjekje për të shmangur humbjen. Por politikanët nga e gjithë Evropa dukeshin aq të entuziazmuar nga suksesi i fundit i Ukrainës në fushën e betejës, saqë shumë hodhën poshtë rreziqet e përshkallëzimit rus dhe atë që mund të ishte një dimër i ftohtë për një Evropë  me energji. të kufizuar.

Ne e kemi analizuar luftën në Ukrainë në aspektin ushtarak, por ajo shënon gjithashtu një ndryshim të jashtëzakonshëm kulturor për Evropën.

Ishte gati dy dekada më parë, mes mosmarrëveshjeve të hidhura mbi Luftën e Irakut, kur Robert Kagan shkroi se dallimet në lidhje me përdorimin e forcës ishin bërë aq të dukshme saqë amerikanët dukeshin se ishin nga Marsi dhe evropianët nga Venusi.

Vetëm tre vjet më parë, presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se NATO po vuante “vdekje cerebrale”.

FILE Ñ A woman walks past graffiti that reads ÒKiss me when we meetÓ in Svitlodarsk, eastern Ukraine, on Jan. 22, 2022. The secessionist war that has consumed the eastern region of Ukraine colloquially known as Donbas has left the town of Svitlodarsk in a particularly vulnerable position. (Tyler Hicks/The New York Times)

Me Presidentin Donald Trump që po hidhërohej për NATO-n, gjithashtu, aleanca transatlantike dukej se po shkatërrohet në të dy anët e oqeanit.

Lufta në Ukrainë ka përmbysur kryesisht fobinë e Evropës për dobinë e fuqisë ushtarake – dhe vlerën e një aleance të fortë me Shtetet e Bashkuara.

“Evropa dhe SHBA janë më afër se kurrë më parë,” tha Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock këtë javë në Forumin e Sigurisë në Varshavë, duke shprehur një pikëpamje të ndarë nga shumë prej folësve të tjerë.

“Ne ishim pak vonë në fillim të luftës, por e ndryshuam kursin tonë me 180 gradë kur vjen puna për të mbështetur Ukrainën.” 

Vetëm një vit më parë, Gjermania dukej se kishte vënë bast se siguria e saj ekonomike kërkonte marrëdhënie të mira me Moskën dhe një rrjedhë të qëndrueshme të energjisë ruse.

Ai qëndrim dashamirës ndaj Rusisë është shkatërruar.

“Ajo që ne kemi parë tani është kthimi i Amerikës si faktor thelbësor në sigurinë evropiane,” tha Norbert Röttgen, një politikan i shquar gjerman i qendrës së djathtë, i cili deri vitin e kaluar kryesoi komitetin e punëve të jashtme të parlamentit gjerman.

Mbledhja e Varshavës simbolizonte një realitet tjetër të Evropës së re: qendra e gravitetit të NATO-s është zhvendosur në lindje, drejt Polonisë dhe shteteve baltike, të cilat janë armiq historikë të fuqisë ruse.

Presidenti polak Andrzej Duda tha në një mbledhje të vogël në Pallatin Belvedere të martën mbrëma se qëndrimi sfidues i Ukrainës i kujtoi atij se si ushtria polake ndaloi zgjerimin e ushtrisë bolshevike ruse në perëndim në vitin 1919 dhe, sipas fjalëve të tij, ndryshoi historinë e Evropës.

Jashtë pallatit ku ai foli qëndron një statujë ikonë e gjeneralit që komandonte atë ushtri polake, Marshall Józef Piłsudski.

Këto pasione të thella historike janë rindezur nga lufta në Ukrainë – dhe ekziston rreziku të shohësh Rusinë ekskluzivisht përmes syve polakë ose balltikëve. Por është e qartë se, siç tha në konferencë Ministri i Jashtëm çek Jan Lipavsky, “Evropa Qendrore dhe Lindore kanë një lloj lidershipi” në luftën kundër Putinit.

Por në të njëjtën kohë, qendra gravitacionale e NATO-s është zhvendosur gjithashtu në veri, drejt Finlandës dhe Suedisë, dy kombe tradicionalisht neutrale që u tronditën aq shumë nga pushtimi i Putinit sa u bashkuan me aleancën.

Siç i kujtoi grupit Anna Wieslander, e cila drejton zyrën e Këshillit Atlantik të Stokholmit, hera e fundit që Suedia iu bashkua një aleance evropiane ishte në kohën e Napoleonit, më shumë se 200 vjet më parë.

Tema më befasuese e këtij takimi ishte hedhja poshtë e kërcënimeve bërthamore të Putinit.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha se goditja e saberit ishte thjesht “një përpjekje për të na frikësuar”. Armët taktike bërthamore “nuk do të përfitojnë asgjë ushtarakisht”, pranoi ish-ministri i Jashtëm dhe i Mbrojtjes i Lituanisë, Linas Linkevicius.

Kur biseda triumfale është në ajër, ia vlen të jesh skeptik.

Luftërat nuk përfundojnë lehtë.

Por ndryshimet që konflikti i Ukrainës solli në disponimin evropian duken reale dhe ato mund të zgjasin për dekada.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Transnistria dëshiron të njihet si shtet

A do ta pushtojë Rusia Moldavinë?