MENU
klinika

Greqia në alarm

Turqia nxjerr në det “përbindëshin” përgjues

03.10.2022 - 11:58

Situata që mund të çojnë në një krizë të pakontrolluar mes Turqisë dhe Greqisë, shkaktohen thuajse çdo ditë në Egje. Pak ditë më parë, siç mësohen “TEMA” , turqit hodhën për herë të parë në Egje anijen përgjuese “Ufuk” .

Bëhet fjalë për një korvetë 99 metra të gjatë me një zhvendosje prej 2400 tonësh që mund të mbajë edhe një helikopter. “Ufuk” ka aftësi për mbledhjen e inteligjencës për luftë elektronike, bllokim elektronik, inteligjencë sinjalesh (SIGINT) dhe transmetime elektronike (ELINT), si dhe analizë elektronike të të dhënave. Megjithatë, ekuipazhi i tij konsiderohet i sigurt se do të përfshihet me agjentë të shërbimit sekret turk MIT.

Dalja e anijes turke të përgjimit “Ufuk” përkon me zhvillimin e stërvitjes greko-franceze  “Argo 22” që po zhvillohet në gjirin Pagasitikos, Skyros dhe Agios Eustratios. Nga një distancë relative, anijet turke të spiunazhit vëzhgonin stërvitjet ​​e mesme greko-franceze të cilat përfunduan të shtunën në Egjeun Qendror. Në stërvitje mori pjesë anija e madhe sulmuese amfibe franceze Tonnerre, e cila mban catamaran të vegjël dhe një forcë të fortë marinsash francezë, si dhe fregata greke, tankera, nëndetëse, helikopterë sulmues Apache dhe komando nga Brigada Detare. Stërvitja greko-franceze, e kryer në kuadër të marrëveshjes greko-franceze të mbrojtjes, duket se ka shqetësuar udhëheqjen turke, ndaj dërgoi korvetën “Ufuk”, e cila është “xhevahiri në kurorë” i anijeve turke të spiunazhit , në Egje. Shfaqja e “Ufuk” në Egje , fillimisht jashtë Kalymnos dhe më pas drejt Skyros dhe Agios Efstratios, aktivizoi shërbimet përkatëse greke. Raportime të pakonfirmuara thonë se është bërë një përpjekje nga Marina   për të mbrojtur skenarët e stërvitjes dhe për të parandaluar përgjimin e mundshëm të informacioneve delikate nga sistemet e korvetës turke “Ufuk”.

Dalja e anijes turke të spiunazhit nuk është i vetmi incident që tregon gatishmërinë e Ankarasë për të monitoruar ditë e natë atë që po ndodh nga ana e Forcave të Armatosura Greke, të cilat po kryejnë një program stërvitjesh ushtarake të miratuar prej kohësh, pa u të lëkundur nga retorika e përditshme e përshkallëzuar e turqve .

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sondazhi: Qytetarët nuk e duan luftën

“64% e turqve nuk ndjejnë armiqësi ndaj popullit grek”