MENU
klinika

Analiza

‘Armiku një’ i Amerikës nuk është Rusia, por Kina!

07.11.2022 - 17:36

Pas muajsh pritjeje, administrata Joe Biden publikoi versionin e paklasifikuar të Strategjisë së tij të Mbrojtjes Kombëtare dhe pavarësisht pushtimit rus të Ukrainës, Uashingtoni mbetet i bindur se kërcënimi afatgjatë nuk është Moska, por Pekini. Dallimi i vërtetë me versionin e mëparshëm të datës 2018 qëndron pikërisht këtu: Rusia nuk perceptohet më si një superfuqi e aftë për të kërcënuar sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara në nivel global: një rol që Uashingtoni tani e rezervon vetëm për Kinën, pavarësisht luftës në Ukrainë.

Pika e dytë kyçe: Strategjia Kombëtare e Mbrojtjes e vitit 2018 tashmë shënoi një ndryshim të madh për Pentagonin, pasi i drejtoi Shtetet e Bashkuara drejt konkurrencës së fuqisë së madhe globale kundër Kinës dhe Rusisë pas më shumë se një dekade të fokusuar në kundërterrorizmin në Lindjen e Mesme.

SKZH 2022 identifikon katër prioritete të nivelit të parë që Departamenti duhet të ndjekë: Së pari: mbrojtja e atdheut, krah për krah me kërcënimin në rritje që paraqet Republika Popullore e Kinës (PRC): Së dyti, frenimi i sulmeve strategjike ndaj Shteteve të Bashkuara, aleatëve dhe partnerëve; Së treti: t’i jepet përparësi sfidës me Kinën në rajonin Indo-Paqësor, pra sfida e Rusisë në Evropë; Së katërti: ndërtoni një forcë të përbashkët elastike dhe ekosistem mbrojtës.

Uashingtoni ripohon parimin e parandalimit bërthamor: për sa kohë që ekzistojnë armët bërthamore, thotë Pentagoni, roli themelor i kokave bërthamore të SHBA është të pengojnë sulmet bërthamore kundër Shteteve të Bashkuara, aleatëve dhe partnerëve. “Shtetet e Bashkuara, thuhet në dokumentin e Pentagonit do të konsideronin përdorimin e armëve bërthamore vetëm në rrethana ekstreme për të mbrojtur interesat jetike të Shteteve të Bashkuara ose aleatëve dhe partnerëve të saj”.

Prandaj, SHBA-të miratojnë një “qasje gjithëpërfshirëse dhe të balancuar për të mbrojtur interesat jetike të sigurisë kombëtare dhe për të reduktuar rreziqet bërthamore”, ndërsa pohon “një angazhim të vazhdueshëm për një parandalues bërthamor të sigurt, të sigurt dhe efektiv dhe një parandalues ??të zgjeruar të fortë dhe të besueshëm”. Po çfarë do të thotë kjo? “Parandalimi i integruar nënkupton përdorimin e çdo mjeti në dispozicion të Departamentit, në bashkëpunim të ngushtë me homologët tanë të qeverisë amerikane, aleatët dhe partnerët, për të siguruar që armiqtë e mundshëm të kuptojnë çmendurinë e agresionit,” shkroi Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin.

U.S. Vice President Joe Biden (R) and China’s Vice President Xi Jinping make comments during a business roundtable event at the U.S. Chamber of Commerce in Washington February 14, 2012. REUTERS/Larry Downing (UNITED STATES – Tags: BUSINESS POLITICS) – GM1E82F0KNP01

“Siç shpjegon strategjia e presidentit për sigurinë kombëtare, Republika Popullore e Kinës është i vetmi konkurrent atje me synimet për të riformuar rendin ndërkombëtar,” shtoi Austin, duke theksuar edhe një herë si kundërshtarin e vërtetë strategjik të Shteteve të Bashkuara në fakt nuk është, Moska e zhytur në luftën në Ukrainë por Pekini. Sa i përket Kremlinit, Pentagoni e quan Rusinë një “kërcënim akut” që mund të paraqesë sfida sistematike për Shtetet e Bashkuara në afat të gjatë. Ashtu si dokumenti i mëparshëm i vitit 2018, Irani dhe Koreja e Veriut perceptohen gjithashtu si kërcënime të sigurisë kombëtare, si dhe “organizatat e dhunshme ekstremiste”. Së bashku me strategjinë e re të mbrojtjes, Pentagoni lëshoi ??versione të reja të Rishikimit të Qëndrimit Bërthamor dhe Mbrojtjes Raketore .

“Kjo është hera e parë në historinë e departamentit që ne kemi kryer së bashku të gjitha rishikimet tona kryesore strategjike,” tha Austin. E dyta është veçanërisht interesante: dokumenti i përditësuar i Rishikimit të Mbrojtjes së Raketave, në fakt, shpjegon revista e Mbrojtjes Kombëtare, merr një qasje më “gjithëpërfshirëse” dhe “agresive” ndaj mbrojtjes ajrore dhe raketore për të shmangur lëshimin duke gjetur mënyra për të ndaluar programet e zhvillimit të raketave dhe raketat individuale përpara se ato të lëshohen dhe duke përfshirë elementë jo-kinetikë”, shpjegon studiuesi Tom Karako.

Për çfarë është e gjithë kjo? Për të përgatitur Shtetet e Bashkuara për sfidën globale me Kinën dhe për konkurrencën në zonën Indo-Paqësorit. Kjo është zemra e doktrinës së re strategjike të Pentagonit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza e Project Syndicate

“Ndarje” apo dialog me Kinën?