MENU
klinika

Analiza nga "The Economist"

‘Burrat me armë’ po ‘mbajnë peng’ bukën!

06.11.2022 - 18:02

Në pamje të parë, Vladimir Putin ka pak të përbashkëta me një këmbësor etiopian. Njëri ka pallate dhe armë bërthamore, tjetri një kasolle dhe një kallashnikov të vjetër. Megjithatë, të dyja ilustrojnë një problem global: që furnizimet me ushqime shpesh ndërpriten nga burrat me armë.

Më 29 tetor Rusia tha se po pezullonte pjesëmarrjen e saj në një marrëveshje për të lejuar Ukrainën të eksportonte grurë nga deti. Ministria e Jashtme tha se Rusia “nuk mund të garantojë më sigurinë e anijeve civile me mallra të thata” që largohen nga portet ukrainase. Meqenëse i vetmi kërcënim për anije të tilla është vetë Rusia, kuptimi ishte i qartë. Çmimet globale të grurit u rritën me 6% më 31 tetor, ditën e parë të tregtimit pas njoftimit.

Megjithatë, në të njëjtën ditë, Turqia, Ukraina dhe OKB organizuan një kolonë prej 12 anijesh me drithëra nga porti ukrainas i Odessa për sigurinë e ujërave turke. Rusia nuk qëlloi mbi ta dhe më 2 nëntor u bë e qartë se bllofi i saj ishte thirrur: zoti Putin tha se do të lejonte që dërgesat e grurit të rifillonin. Bota mori një psherëtimë lehtësimi. Diplomatët uruan veten për rezistencën ndaj shantazhit të despotit rus.

Por saga ilustroi një të vërtetë të pakëndshme. Furnizimi global me ushqim është i pambrojtur ndaj burrave me armë. Në të vërtetë, nga 828 milionë njerëz që nuk marrin ushqim të mjaftueshëm, gati 60% jetojnë në vende të rrëmbyera nga konflikti. Dhuna e armatosur është pengesa e vetme më e madhe për t’i dhënë fund urisë, thotë Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së.

Filloni me marrëveshjen e grurit të Ukrainës, e cila mund të ketë fituar vetëm një afat të përkohshëm. Turqia dhe OKB po përpiqen me ethe të bindin Rusinë të zgjasë marrëveshjen, e cila zgjat deri më 19 nëntor, edhe për katër muaj të tjerë. Deri tani kanë dështuar.

Marrëveshja ka qenë gjithmonë “një raketë larg përfundimit”, thotë Joseph Glauber i Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Politikave Ushqimore (ifpri), një institut kërkimor në Uashington. Arsyetimi i Putinit për pezullimin e tij ishte i frikshëm: Ukraina kishte sulmuar disa anije luftarake ruse në Krime, një pjesë e okupuar e Ukrainës. Fakti që një vend i pushtuar mund të qëllojë mbi marinën e pushtuesve nuk është befasuese, megjithatë zoti Putin deklaroi se ishte i indinjuar. Ai u ankua gjithashtu se shumica e grurit nga Ukraina shkonte në vendet e pasura dhe jo në ato të varfra. Edhe kjo ishte e pasinqertë. Meqenëse tregjet e drithërave janë globale, çdo furnizim shtesë ul çmimet për të gjithë.

Armë ose gjalpë
Brishtësia e marrëveshjes ka rëndësi sepse ka bërë shumë të mira. Midis fillimit të gushtit dhe fundit të tetorit, Ukraina dërgoi 9.3 milion ton drithë përtej Detit të Zi, duke ndihmuar në lehtësimin e çmimeve të larta globale të ushqimit. Në vitet normale, Ukraina është një furnizues i madh i kalorive. Vitin e kaluar ajo siguroi përkatësisht 10%, 14% dhe 47% të eksporteve globale të vajit të grurit, misrit dhe lulediellit. Zakonisht dërgon 95% të tyre përmes porteve të saj në Detin e Zi. Rrugët, hekurudhat dhe lumenjtë janë alternativa të mjerueshme: eksportet totale të grurit të Ukrainës ranë nga 5 milion ton në shkurt në 1.4 milion ton në mars, pasi Rusia pushtoi. Deri në muajin e kaluar, marrëveshja lejoi 4.2 milion ton të kalonin vetëm përmes rrugës së Detit të Zi. Mbajtja e hapur është thelbësore.

Regjime të tjera mashtruese e kanë armatosur ushqimin edhe më drejtpërdrejt sesa Rusia. Në Mekelle, kryeqyteti i Tigray, rrugët janë të mbushura me gra dhe fëmijë të uritur. Çmimi i lëndës kryesore lokale, teff, është tre herë më i lartë se në pjesët e tjera të Etiopisë. Qindra mijëra janë të uritur. “Njerëzit kërkojnë ushqim kudo,” thotë një mjek në spitalin kryesor të rajonit. “Tigray është ferri në tokë,” thotë kreu i Shoqatës së Zhvillimit Tigray, një OJQ.

Tigray ka luftuar për më shumë autonomi dhe qeveria etiopiane është përpjekur ta pengojë atë. Më 2 nëntor të dy palët nënshkruan një armëpushim. Vendasit guxojnë të shpresojnë se kjo do të thotë se dërgesat e ndihmave ushqimore, të cilat qeveria i bllokoi për të zhdukur rebelët, do të rifillojnë. Por ata kanë qenë të zhgënjyer më parë. Ndërkohë forcat Eritreane, të cilat janë aleate me qeverinë e Etiopisë, thuhet se kanë plaçkitur dhe djegur të korrat. Një video e shpërndarë së fundmi në internet duket se tregon trupat etiopiane duke plaçkitur kamionë që mbanin çanta me ndihma ushqimore.

Uria globale ka shumë shkaqe, nga varfëria (e përkeqësuar së fundmi nga Covid-19) te thatësira (e bërë më e zakonshme nga ndryshimet klimatike). Të gjitha këto përkeqësohen nga lufta. Nga dhjetë vendet me numrin më të madh absolut të njerëzve të uritur akute, të gjitha përveç Sri Lankës janë të përfshira në konflikt (dhe Sri Lanka ka parë trazira të mëdha).

Në Somali qeveria nuk po përpiqet të ndalojë ushqimin të arrijë tek qytetarët, por terroristët lokalë po përpiqen. Al-Shabab, një grup xhihadist i lidhur me Al-Kaedën, kontrollon pjesë të mëdha të vendit. Një “marrëveshje zotëri” me agjencitë e ndihmës dikur lejoi të paktën disa ndihma të kalonin linjat e frontit, thotë një këshilltar i presidentit të Somalisë, Hassan Sheikh Mohamud. Por këto ditë al-Shabab bllokon pothuajse të gjitha ndihmat që të hyjnë në territorin e saj. Kjo përfshin pjesën më të madhe të tokës bujqësore më të mirë të Somalisë, e cila po përballon thatësirën më të keqe në katër dekada.

Ndonjëherë, xhihadistët vjedhin ushqimin. “Strategjia është: nëse mund ta marrim këtë ushqim, mund të fitojmë para. Dhe nëse mund të fitojmë para nga ushqimi, mund të blejmë më shumë armë,” shpjegon Donal Brown i Fondit Ndërkombëtar për Zhvillimin e Bujqësisë, një agjenci tjetër e OKB-së. Në shtator, al-Shabab hodhi në erë një kolonë ndihmash, duke vrarë të paktën 20 civilë. Punonjësit e ndihmës kanë frikë të udhëtojnë kudo pranë terrenit xhihadist.

Javët e fundit forcat qeveritare dhe milicitë e klanit lokal kanë rifituar shumë rrethe nga al-Shabab. Në parim, ky është një lajm i mirë për 41% të somalezëve që janë shumë të uritur. Por, ndërsa al-Shabab dobësohet, bëhet më i dëshpëruar, duke i prerë më egërsisht vendasit dhe duke vjedhur bagëtinë dhe të korrat e tyre. Ndërsa luftëtarët e saj janë tërhequr, ata kanë hedhur në erë puse. Dhe milicitë e klanit që i largojnë xhihadistët janë gjithashtu burra të ashpër me armë. Ata janë “një aktor tjetër për të negociuar”, psherëtin një zyrtar i unifikuar.

“Fermerët kanë nevojë për paqe për të prodhuar”, thotë David Laborde për ifpri. Aty ku lufton lufta, digjen fushat, theren bagëtitë dhe tërheqin bujqit. Ushtritë rrëmbejnë karburantin, duke lënë pak për të fuqizuar traktorët dhe sistemet e ujitjes. Rrugët bëhen të rrezikshme. Në Kongo, ku dhjetëra grupe të armatosura plaçkitin dhe përdhunojnë, gratë vendase “mund të mos duan të ecin pesë minuta rrugës për të shitur ushqimin [e tyre]”, vëren zoti Laborde.

Diku tjetër, konflikti thjesht ka ndalur prodhimin e ushqimit. Në pjesë të Sahelit, duke përfshirë Nigerinë veriore dhe Çadin, xhihadistët terrorizojnë fermerët në mënyrë që ata të ikin në qytete dhe të destabilizojnë qeverinë. “Ata ju sulmojnë dhe ju vrasin nëse jeni në arat tuaja”, thotë zoti Brown. “Ata duan që i gjithë vendi të shembet,” shton ai – në mënyrë që ata të mund të marrin përsipër.

Fermerët afganë kanë duruar shumë konflikte vitet e fundit. Shumë u detyruan të largoheshin nga toka e tyre nga luftimet midis një qeverie të zgjedhur, të mbështetur nga Amerika dhe talebanëve, një grup xhihadist. Ata që mund të kultivonin ushqimin, u përpoqën të përfitonin prej tij, thotë Ibraheem Bahiss i Crisis Group, një institut kërkimi. Rrugës për në treg, ata do të “taksoheshin” në një pikë kontrolli qeveritar dhe më pas do të grabiteshin përsëri nga luftëtarët talebanë disa kilometra më poshtë rrugës.

Që nga tërheqja amerikane në gusht 2021, armët kanë rënë kryesisht në heshtje – sepse njerëzit që i përdorën ato në mënyrë më efektive tani janë në krye. Talebanët i ndalojnë gratë të udhëtojnë pa një shoqërues, duke e bërë më të vështirë për familjet blerjen ose shitjen e ushqimit. Rritja e çmimeve të naftës shton problemet e tyre. Në sondazhet me telefon celular të familjeve afgane të kryera në korrik nga Programi Botëror i Ushqimit (wfp), një e treta thanë se kishin probleme me daljen në treg gjatë dy javëve të mëparshme.

Sundimi i personave të armatosur ngjall pasiguri. Një fermer në provincën Takhar të Afganistanit thotë se ushtarët e qeverisë së vjetër ia rrëmbyen tokën disa vite më parë. Talibanët ia kthyen dhe ai mbolli grurë. Por më pas çmimet e karburanteve dhe plehrave u rritën, për shkak të luftës në Ukrainë. Dhe në shtator, talebanët nënshkruan një marrëveshje të përkohshme për grurë të lirë me shtetin fqinj të Afganistanit, Rusinë. Kjo bëri që vlera e prodhimit të tij në tregjet lokale të binte ndjeshëm.

Sot afërsisht 90% e afganëve janë të uritur. Një mjek në Kabul, kryeqytet, thotë se ai po trajton një numër në rritje pacientësh me sëmundje të shkaktuara nga ushqimi i dobët, si anemia dhe tuberkulozi, dhe se numri i foshnjave të kequshqyera që paraqiten në klinika po rritet me shpejtësi.

Të gjithë banditët që bllokojnë bukën ndajnë një kod moral të ngjashëm: fuqia bën të drejtë dhe zhurma për foshnjat e kequshqyera është për të dobëtit. Por vetëm zoti Putin është mjaftueshëm i fuqishëm për të përkeqësuar urinë në shkallë globale. Pavarësisht rënies së kësaj jave, lufta e tij ndikon në furnizimin me ushqim në botë duke e bërë më të vështirë rritjen e ushqimit në Ukrainë, duke rrezikuar shpërndarjen e tij dhe duke rritur çmimet globale për hidrokarburet, të cilat përdoren si për transportin e ushqimit ashtu edhe për prodhimin e plehrave. Lufta e kotësisë së Putinit dërgon valë dhimbjeje në mbarë botën.

Racionet ruse
Është një kohë e tmerrshme për përçarje. Ukraina shpreson të fillojë të dërgojë 20 milion ton grurë që korri gjatë verës. Importuesit e mëdhenj në Afrikën Veriore dhe Lindjen e Mesme kanë shteruar të korrat e tyre dhe kanë nevojë të rimbushen. Vendet që kanë më shumë nevojë për eksportet ukrainase, si Egjipti, Libani, Sudani dhe Jemeni, kanë popullsi të shqetësuar që mund të dalin në rrugë nëse buka bëhet e papërballueshme. Inflacioni i çmimeve të ushqimeve është një ankesë shpërthyese në Turqi, e cila mban zgjedhje vitin e ardhshëm. Wfp zakonisht mbështetet në Ukrainë për gjysmën e grurit që u shpërndan nevojtarëve diku tjetër.

Nëse marrëveshja e Detit të Zi nuk zgjatet, Ukraina teorikisht mund të eksportojë më shumë drithëra me rrugë alternative sesa ishte e mundur përpara korrikut. Carlos Mera i Rabobank, një huadhënës holandez, mendon se vendi tani mund të lëvizë 3 milion ton në muaj me hekurudhë dhe 2 milion ton me rrugë ose lumë. Por Rusia synon të shkatërrojë infrastrukturën civile të Ukrainës me raketa dhe drone vetëvrasëse. Gruri që dikur zhvendosej nga parmendja në port me anë të sistemeve të automatizuara logjistike mund të duhej të zhvendosej në tufa të vogla. Kjo mund të rrisë kostot e transportit nga 3-5 dollarë për ton në 50 dollarë ose më shumë.

Mykola Solsky, ministri i bujqësisë i Ukrainës, kohët e fundit vlerësoi se fermerët ukrainas, me shumë pak ujë, shumë pak duar dhe shumë predha të pashpërthyera në arat e tyre, do të mbillnin 20% më pak grurë këtë vjeshtë nga sa kishin planifikuar. Tani rritja e kostove, pakësimi i të ardhurave dhe pasiguria mbi kapacitetin e eksportit mund t’i shtyjë ata të mbjellin më pak kultura pranverore.

Shporta të tjera buke ndoshta mund të eksportojnë më shumë. Këtë vit Australia pati prodhimin e saj më të madh të grurit ndonjëherë (36 milion ton, nga 33 milion në 2021) dhe Rusia një korrje rekord të grurit veror (duke dhënë 94 milion ton, 10 milion më shumë se rekordi i mëparshëm në 2018). Për disa muaj, eksportet e grurit të Rusisë ishin paksa të ngadalta, pjesërisht për shkak se anijet që kalonin Detin e Zi, afër luftimeve, luftuan për të siguruar sigurim (tregtia e ushqimit të vendit nuk i nënshtrohet sanksioneve perëndimore). Në tetor, megjithatë, ata lulëzuan. Ndërkohë Amerika dhe Evropa raportuan të korra më pak katastrofike se ç’duhej; Brazili dhe India, jo zakonisht eksportues të mëdhenj të grurit, arritën të shesin disa nga të korrat e tyre jashtë vendit.

E gjithë kjo ka ndihmuar në frenimin e çmimeve globale (megjithëse ato mbeten shumë më të larta se në vitin 2021). Por vitin e ardhshëm kjo përzierje e motit me fat dhe kontrollit të dëmeve duket se nuk ka gjasa të përsëritet. Rusia mund të mos shohë një prodhim tjetër të madh. Amerika dhe Evropa po bien ende shumë pak shi, gjë që mund të zvogëlojë rendimentin e grurit që sapo është mbjellë. Në Argjentinë, eksportuesi më i madh i grurit në hemisferën jugore, thatësira parashikohet të zvogëlojë të korrat e ardhshme nga 20 milion ton të parashikuar në 13.7 milion. Përmbytjet dhe mungesa e kapacitetit portual do ta bëjnë të vështirë për Australinë të eksportojë shumë më tepër.

Lufta e Putinit e ka bërë gjithashtu më të kushtueshëm plehrat, duke rritur çmimin e gazit natyror, një kontribut kyç. Plehrat janë 2.5 herë më të shtrenjta se në fillim të vitit 2020, sipas cru, një konsulence. Gjatë gjysmës së parë të vitit, industria evropiane e plehrave punoi me kapacitet 30%.

Fermerët në vendet e pasura ia kanë dalë mbanë duke përdorur stoqe të vjetra të plehrave, ose duke anashkaluar disa aplikime jo jetike për produktivitetin afatshkurtër. Vitin e ardhshëm ata thjesht mund të vendosin të përdorin më pak, mendon Seth Meyer i Departamentit të Bujqësisë të Amerikës. Kjo mund të dëmtojë rendimentet. Shumë vende më të varfra tashmë kanë mbetur pa plehra. Në Kolumbi dhe Peru, qeveritë kanë kërkuar të qetësojnë trazirat rurale duke subvencionuar gjërat. Gro Intelligence, një firmë e të dhënave, llogarit se reduktimet e parashikuara në aplikimet e azotit sezonin e ardhshëm mund të rezultojnë në një humbje të prodhimit të grurit, misrit, kokrrave të sojës dhe orizit deri në 216 trilion kalori në mbarë botën – të mjaftueshme për të ushqyer 240 milionë meshkuj të rritur për një vit.

Kur oferta nuk mund të rritet, kërkesa duhet të përshtatet. Shumë njerëz hanë më pak mish, qumësht dhe djathë, të cilat janë të kushtueshme. Kërkesa për biokarburantet e prodhuara nga misri dhe soja ka rënë gjithashtu. Por kërkesa për grurë nuk po tkurret, pjesërisht sepse kaq shumë qeveri e subvencionojnë atë. Në pjesën më të madhe të Afrikës Veriore dhe Lindjes së Mesme, njerëzit i shohin bukët e lira si një e drejtë e lindjes, ose të paktën si një kompensim të vogël për të pasur qeveri shtypëse. Të korrat lokale të goditura nga thatësira do të thotë se vende të tilla do të importojnë më shumë këtë sezon.

Rezultati është se, për të tretin vit radhazi, bota do të konsumojë më shumë drithë sesa prodhon. Akoma më shqetësuese, stoqet e mbajtura nga eksportuesit e mëdhenj janë duke u pakësuar prej vitesh për shkak të korrjeve të këqija. Në Rusi dhe Ukrainë, drithërat që nuk mund të dalin mund të grumbullohen. Por diku tjetër, raporti i stokut ndaj përdorimit të eksportuesve parashikohet të bjerë nga 22% në 2019 në më pak se 12% në 2023 dhe 11% në 2024.

Për të rikthyer stoqet në nivele qetësuese, botës i duhen disa korrje parakolp radhazi. Në vend të kësaj, thotë Jean-François Lambert, një konsulent mallrash, energjia e shtrenjtë, uji i pakët dhe lufta kanë mbjellë farat për një “deficit strukturor ushqimor”. Prodhimi i përgjithshëm i drithërave dhe i kafshëve që ushqehen me to mund të jetë përherë më i ulët se nevojat e botës.

Në vendet importuese, inflacioni i çmimeve të ushqimeve do të përforcohet nga forca e dollarit amerikan, në të cilin çmimet e shumë mallrave janë. Tani për tani këto vende janë ende duke blerë. Këtë vit Egjipti, importuesi më i madh në botë i grurit – shumicën e të cilit zakonisht e blen nga Rusia dhe Ukraina – ka zhvilluar tenderë agresivë, duke u përpjekur të sigurojë grurë të mjaftueshëm. Se sa mund të zgjasë kjo është e paqartë. Qeveritë në disa vende mund të duhet të zgjedhin midis subvencioneve që nuk mund t’i përballojnë ose inflacionit të çmimeve të ushqimeve që provokon trazira.

Ashtu si dhuna nxit çmimet e larta të ushqimeve, çmimet e larta të ushqimeve mund të nxisin dhunën. Në qershor, The Economist ndërtoi një model statistikor të trazirave dhe zbuloi se çmimet e ushqimeve (dhe karburanteve) ishin një parashikues i mirë i tij. Në atë kohë ne vlerësuam se shpërthimet e trazirave – siç regjistrohen nga acled, një projekt kërkimor global – do të dyfishoheshin në shumë vende në vitin e ardhshëm. Deri më tani kjo ka ndodhur në 17 vende (duke krahasuar nivelet që nga qershori me ato në të njëjtën periudhë të vitit 2021). Rritja më e madhe ka qenë në vendet e varfra, ku trazirat janë rritur me 39%, krahasuar me 5% në të gjitha vendet.

Edhe nëse kriza aktuale e urisë zgjat vetëm një vit, pasojat do të ndihen shumë më gjatë. Një periudhë e shkurtër e kequshqyerjes mund të pengojë trupat dhe trurin e rinj. Banka Botërore thotë se pjesa e dhjetëvjeçarëve në vendet me të ardhura të varfra dhe të mesme të paaftë për të lexuar një tekst të thjeshtë është rritur nga 57% në 2019 në rreth 70% këtë vit. Pandemia dhe uria janë ndoshta shkaqet kryesore.

Në Brazil, një vend me të ardhura mesatare, përqindja e njerëzve që ndonjëherë janë të uritur është rritur nga 9% në fund të vitit 2020 në 15%, ose 33 milionë njerëz, sipas Rrjetit të Kërkimeve Braziliane mbi Sovranitetin dhe Sigurinë e Ushqimit dhe Ushqyerjes. grup jofitimprurës. Si rezultat, “ne shohim shumë fëmijë që nuk po zhvillohen siç duhet”, thotë Rodrigo Afonso, shefi i Ação da Cidadania, një bamirësi. “Nëse nuk e ushqeni një fëmijë, për pjesën tjetër të jetës së tij ai do të jetë i pazhvilluar, fizikisht dhe mendërisht.”

Kjo mund të jetë ndër trashëgimitë më të këqija të luftës së pakuptimtë të Putinit. Miliona fëmijë në mbarë botën do të rriten për të qenë më pak inteligjentë dhe kështu do të bëjnë jetë më të varfër dhe më pak produktive.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Si mund të realizohet operacioni i eksportimit

A do të ulë çmimet marrëveshja e grurit Rusi – Ukrainë?

Ja si SHBA mund ta detyrojë Vuçiçin ta njohë Kosovën!

Eksperti amerikan: Ballkani Perëndimor pikë e rrezikshme