MENU
klinika

Federatat e UEFA-s pritet ta mbështesin

Danimarka u propozon evropianëve të largohen nga FIFA

23.11.2022 - 20:51

Danimarka ka zbuluar se është gati të diskutojë një braktisje të plotë të FIFA-s së bashku me ekipet e tjera kombëtare të UEFA-s, si një lëvizje proteste mes përplasjes për shiritat e kapiteneve të OneLove.

Të hënën, shtatë skuadra evropiane që synonin të mbanin shiritat në krahë për të protestuar kundër abuzimeve të të drejtave të njeriut në Katar, u tërhoqën pasi u kërcënuan me sanksione sportive nga FIFA.

Një lëvizje që, nëse do të ndodhte, do të ekspozonte më tej tensionet mes organit qeverisës të futbollit botëror dhe Federatës Evropiane të Futbollit. Një përplasje që ishte përforcuar tashmë vitin e kaluar lidhur me dëshirën e FIFA-s për të organizuar Kupën e Botës çdo dy vjet në vend të çdo katër vjet.

Siç raportohet nga The Athletic, duke folur në një konferencë për shtyp këtë mëngjes, CEO i FA Daneze (DBU) Jakob Jensen zbuloi se një karton i verdhë do të ishte ndëshkimi “minimumi” që do të përballej kapiteni Simon Kjaer nëse vendos të mbante shiritin e kapitenit të OneLove.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN