MENU
klinika

Rritet frika për një krizë shëndetësore

E trishtë në Ukrainë, 6 milionë njerëz pa energji në mes të acarit dhe borës

26.11.2022 - 12:28

Presidenti i Ukrainës thotë se gjashtë milionë familje ukrainase janë ende pa energji elektrike, pas sulmeve masive me raketa që goditën vendin këtë javë.

“Që nga kjo mbrëmje, ndërprerjet e energjisë vazhdojnë në shumicën e rajoneve dhe në Kiev”, tha Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës.

Numri i familjeve të prekura është ulur përgjysmë që nga e mërkura, shtoi ai, raporton BBC.

Por miliona njerëz kanë mbetur pa dritë, ujë apo nxehtësi teksa dimri i ashpër ka nisur.

Duke folur përmes videos, Presidenti Zelensky tha se kryeqyteti dhe rajoni përreth tij janë ndër më të prekurit nga sulmet. Sipas tij, shumë banorë në qytet kanë qenë pa energji “për 20 apo edhe 30 orë”.

Ai tha se zona të tjera ndër më të prekurat janë rajonet e Odesës, në jug, Lviv në perëndim, si dhe Vinnytsia dhe Dnipropetrovsk më në qendër.

Presidenti Zelensky u bëri thirrje të gjithëve që të përdorin pajisjet me kursim energjie:

“Nëse nuk keni ndërprerje të energjisë, kjo nuk do të thotë se problemi ka mbaruar. Ju lutem, nëse keni energji elektrike, kjo nuk do të thotë se mund të ndizni disa pajisje elektrike të fuqishme në të njëjtën kohë.”

“Duhet të durojmë këtë dimër, një dimër që do ta kujtojnë të gjithë”, tha ai.

Ekziston frika se shënjestrimi i infrastrukturës ukrainase nga Rusia, së bashku me borën dhe temperaturat nën zero, mund të shkaktojë një krizë shëndetësore në vend.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë kanë thënë vazhdimisht se duke synuar infrastrukturën civile kritike, Rusia po kryen krime lufte – një akuzë e mohuar nga Moska.

Të premten, guvernatori rajonal i Kherson tha se pacientët e spitalit ishin evakuuar nga zona për shkak të “granatimeve të vazhdueshme ruse”.

Zyrtarët e këshillit të qytetit thanë se 15 banorë janë vrarë në qytetin lindor këtë javë.

Sulmi ajror rus vjen pasi agjencia bërthamore e OKB-së tha se tre centrale bërthamore në territorin ukrainas ishin rilidhur me rrjetin, pasi u detyruan të mbylleshin gjatë sulmeve këtë javë.

Një central i katërt bërthamor, në territorin e kontrolluar nga Rusia në Zaporizhzhia, u rilidh me internetin të enjten.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN