MENU
klinika

Eksperti ngre alarmin: Njerëzit po ngrijnë!

Europa duhet të përgatitet për mijëra refugjatë këtë dimër

28.11.2022 - 19:45

Teksa lufta në Ukrainë po vijon që prej 24 shkurtit të këtij viti, mijëra ukrainas po vuajnë mungesën e energjisë elektrike pas sulmeve ruse në infrastrukturën energjitike.

Shumë prej tyre pritet të nisen drejt Europës për të kaluar dimrin, për shkak të temperaturave mjaft të ulëta që kanë prekur vendin.

“Evropa duhet të përgatitet për të pranuar qindra mijëra refugjatë ukrainas këtë dimrin e ardhshëm”, tha kreu i Këshillit Norvegjez të Refugjatëve (NRC) në një intervistë për Euroneës.

“Është me të vërtetë një zgjedhje midis ngrirjes ose ikjes”, tha Jan Egeland, Sekretari i Përgjithshëm i QKR-së. “Prandaj shumë njerëz po ikin vullnetarisht”, shtoi ai.

Gati 7.9 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që kur tanket ruse kaluan kufirin në shkurt.

Shumica dërrmuese janë arratisur në vendet fqinje, Poloni, Hungari, Sllovaki, Rumani dhe Moldavi, por një numër i konsiderueshëm refugjatësh janë mirëpritur gjithandej në Evropë.

Ndërkohë që dimri po afron, Egeland përshkroi “situatën e tmerrshme” me të cilën po përballen civilët që qëndrojnë në Ukrainë, e cila është “përkeqësuar” nga sulmet shkatërruese ruse në infrastrukturën civile, duke ndërprerë furnizimet me energji dhe ujë.

“Ne jemi në një garë kundër kohës,” tha ai. “Shumë nga këto komunitete të vijës së parë kanë marrë pak ose aspak ndihmë në muajt e fundit”.

“Unë kam udhëtuar në të gjithë jugun dhe lindjen e Ukrainës … dhe çdo qytet ku shkoni është i errët dhe njerëzit po ngrijnë.”

Organizatat humanitare, si NRC, Kryqi i Kuq dhe UNHCR, janë përpjekur të ofrojnë ndihmë për civilët e prekur nga luftimet.

Ata kanë dhënë para, veshmbathje, ushqime dhe furnizime të tjera thelbësore, së bashku me pajisje strehimi për ata, shtëpitë e të cilëve janë shkatërruar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza e The Economist

Europa po shkon drejt recesionit!