MENU
klinika

"Zbutet" edhe Katari

FIFA bën një hap pas, lejon simbolet e LGBTQ-së

30.11.2022 - 20:28

FIFA ka bërë prapaktheu. Insititucioni më i madh i futbollit në botë ndalonte përdorimin e flamujve me mesazhe të caktuara në stadiumet e Katarit.

Gjithsesi, tashmë gjithçka do të ndryshojë. Sipas vendimit më të ri, në impiantet gjigande ku do të zhvillohen sfidat do të lejohen shiritat, flamujtë e LGBTQ dhe pankartat për të drejtat e vajzave në Iran.

FIFA ka kuptuar se vendimi i mëprarshëm ka qenë i ganuar dhe menjëherë ka marrë masa për ndryshimin. Botërori i Katarit përfundon fazën e grupeve këto ditë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN