MENU
klinika

Ja për çfarë bëhet fjalë

Google Messages së shpejti me një risi fantastike

26.11.2022 - 09:05

Google thuhet se po teston më shumë reagime emoji për bisedat RCS dhe tekstet SMS në aplikacionin e tij Messages. Supozohet se do t’i lejojë përdoruesit të reagojnë ndaj një mesazhi me një emoji të ndryshëm nga emoji me gishtin e madh lart, sytë e zemrës, të qeshurit, shokut, të qarit dhe emoji të zemërimit. Megjithatë, tani gjigandi i kërkimit ka shtuar më shumë emoji të ngjashëm me WhatsApp, Telegram dhe Slack. Përdoruesit janë në gjendje të reagojnë ndaj një teksti me një emoji thjesht duke mbajtur dhe shtypur mesazhin. Kjo do t’u japë përdoruesve më shumë mënyra për të shprehur ndjenjat e tyre në një mënyrë interesante.

Aktualisht, reagimet e reja të emoji në Google Messages janë të kufizuara vetëm për disa përdorues beta, sipas një raporti nga 9to5Google. Megjithatë, pas përfundimit të testimit, ai ka të ngjarë të shpërndahet për të gjithë përdoruesit së shpejti. Raporti thotë se dikush mund të reagojë ndaj bisedës RCS thjesht duke shtypur dhe mbajtur një mesazh në hyrje në aplikacionin Google Messages. Një ikonë e re plus në opsionet e emoji thuhet se shfaq zgjedhësin e plotë të emoji-ve që mund të përdorni.

Për më tepër, përdoruesit mund të prekin gjithashtu emoji-n në cep të mesazhit të reaguar dhe të shohin emrin e marrësit që ka reaguar me të, thuhet në raport. Në një mesazh në grup, të gjithë emrat dhe emoji-t me të cilët reaguan pjesëmarrësit thuhet se shfaqen në një mesazh pop-up ashtu si në WhatsApp.

Së fundmi, Google prezantoi çelësat e ridizajnuar për aplikacionet Docs, Sheets dhe Slides në Android. Është projektuar si një pilulë që e bën çelësin Material 3 (M3) më të madh se më parë.

Gjigandi i teknologjisë ka prezantuar gjithashtu harta të reja me ngjyra, si dhe një pistë më të gjatë dhe më të gjerë. Çelësi i ridizajnuar është i disponueshëm në versionin më të fundit të aplikacioneve Workspace të Google për Android. Ndërrimi i ri me temë Materiali Ju është i disponueshëm në menynë e tejmbushjes së redaktorit në seksionet Ylli, Ndryshimet e sugjeruara, Struktura e printimit dhe e disponueshme jashtë linje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN